Home / Bałkany / Chorwacja / Powstanie pierwsza chorwacka pełnometrażowa animacja 3D
Cvrčak i Mrvica - poslovni.hr

Powstanie pierwsza chorwacka pełnometrażowa animacja 3D

„Cvrčak i Mrvica” (ang. „Cricket & Antoinette”) to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego 3D w historii chorwackiej kinematografii. Trwająca 80 minut animacja, której fabuła zainspirowana została bajką o koniku polnym i mrówce La Fontaine’a, ma powstać w ciągu najbliższych 2 lat. Film będzie skierowany zarówno do dzieci w wieku 8-12 lat, jak i całych rodzin. 

- Jeśli chodzi o estetykę, chcieliśmy nieco odejść od mainstreamu filmów 3D. Można powiedzieć, że nasz film to odpowiedź na Pixar, a nie jeszcze jeden film w stylu wytwórni Pixar – stwierdził autor adaptacji i reżyser animacji Darko Bakliž.

Koszt realizacji filmu szacowany jest na 3,5 mln EUR z których część wyłożą zagraniczni producenci, ale znaczny wkład finansowy Chorwackiego Centrum Audiowizualnego (Hrvatski audiovizualni centar) sprawi, że „Cvrčak i Mrvica” będzie uznawany za produkcję chorwacką.

- Z uwagi na małą ilość filmów animowanych w kinach, według statystyk UE, ich wyniki oglądalności są trzy razy lepsze od tych osiąganych przez filmy fabularne – powiedział jeden z producentów filmu Dino Krpan. Zgodnie z jego zapewnieniami dzięki szerokiej dystrybucji pierwsza chorwacka animacja 3D będzie miała szansę trafić nawet do 111 mln widzów.

Trailer filmu można znaleźć tu.

Źródła: poslovni.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE