Home / Gospodarka / Energetyka / Powstanie spółka ds. handlu energią elektryczną w Europie Południowo-Wschodniej

Powstanie spółka ds. handlu energią elektryczną w Europie Południowo-Wschodniej

Przedstawiciele korporacji energetycznych z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Grecji, Czarnogóry, Rumunii, Słowenii, Kosowa i Turcji podpisali porozumienie na mocy którego zostanie utworzona wspólną spółkę, która będzie organizowała skoordynowane aukcje na zakup zdolności przesyłowych linii dla transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Zadaniem nowej firmy o nazwie „Biuro ds. skoordynowanych akcji w Europie Południowo-Wschodniej” (CEE CAO), jest zoptymalizowanie zakupu zdolności przesyłowych i obniżenie dotychczasowych kosztów transgranicznego przesyłu energii elektrycznej, co znacznie ułatwi  wymianę handlową energii elektrycznej w regionie.

– SEE-CAO jest narzędziem integracji i pozwoli na transmisję energii elektrycznej w Europie Południowo-Wschodniej, bez zbędnej biurokracji. To zapewni efektywną dostawę energii elektrycznej na tych rynkach – podkreślił w wideo-przemówieniu komisarz ds. energii w UE, Otinger Ginter.

Firma, siedziba której będzie się znajdować w Podgoricy, zatrudni sześciu pracowników. Jej roczny budżet wyniesie 1,2 mln EUR.

SEE-CAO jest własnością operatorów energetycznych z  Czarnogóry, Macedonii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Grecji, Turcji oraz w Kosowie, natomiast Albania jest jednym z jej założycieli.

 

Źródło: mia.com.mk, indikator.ba

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE