Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Pożegnalne spotkanie Ivicy Dačicia i Catherine Ashton
pol-dacic-i-eston

Pożegnalne spotkanie Ivicy Dačicia i Catherine Ashton

21 października odbyło się oficjalne spotkanie serbskiego ministra spraw zagranicznych z wysoką przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Catherine Ashton. Ivica Dačić udał się w tym celu aż do Brukseli. Okazją do rozmowy był fakt, iż Ashton odejdzie niebawem ze stanowiska szefa unijnej dyplomacji. Zastąpi ją Federica Mogherini, włoska polityk. Dačić postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, i w ciągu jednego wyjazdu spotkać się z odchodzącą i nową przedstawiciel.

Po spotkaniu szef serbskiej dyplomacji powiedział, że jego zdaniem Catherine Ashton była jedynym zachodnim pośrednikiem, który zachował obiektywność jeśli chodzi o problemy w  Serbii i pozostałych krajach Bałkanów Zachodnich. Podziękował odchodzącej ze stanowiska przedstawiciel UE ds. zagranicznych za zaangażowanie w pomoc Serbii w rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych oraz cierpliwość przy wielu rozmowach dotyczących dialogu Prisztina – Belgrad. „Raz nawet swoje urodziny musiała spędzić ze mną i Thaçim, bo negocjacje trwały cały dzień” – przyznał. Catherine Aston pochwaliła byłego premiera za odważną postawę w czasie trwania dialogu z Prisztiną i wyraziła zadowolenie z europejskiej drogi na jaką zdecydowała się Serbia.

Dačić potwierdził także, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Bałkanów Zachodnich odbędzie się w planowanym terminie, w co powątpiewało wiele osób po ostatnim incydencie na meczu Serbii z Albanią.

Na pożegnalnym spotkaniu z Ashton, minister Dačić podarował jej kopię Trójrękiej Ikony Matki Boskiej, uznawanej za patronkę Serbów.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE