Home / Patronat / Poznań: Tydzień Kina Bośniackiego 16 XI-23 XI

Poznań: Tydzień Kina Bośniackiego 16 XI-23 XI

Organizatorzy:

Konsulat Honorowy Bośni i Hercegowiny w Poznaniu

Kino Malta/ Charlie Monroe, ul. Rybaki 6a

Patronat medialny: balkanistyka.org

 

Podczas Tygodnia Kina Bośniackiego zostanie zaprezentowanych 7 filmów będących wybitnymi osiągnięciami bośniacko-hercegowińskiej kinematografii. Większość z filmów prezentowanych podczas przeglądu będzie mieć swoją polską prapremierę.

Tydzień Filmów Bośniackich otworzy premierowy film Aidy Begić „Dzieci” – przejmujący obraz ze świata młodzieży, której przyszło dorastać w oblężonym mieście pod ostrzałem snajperów.

Zaprezentowany będzie także słodko-gorzki film Pjera Žalicy „Pali się”, będący satyrą na bośniackie państwo w dobie transformacji. Czego tu nie ma? Mafia, prostytutki, skorumpowani politycy i zwykli Bośniacy, który chcą tylko żyć, kochać i śpiewać przy dźwiękach akordeonu. Słodkie wspomnienie zwariowanego przełomu tysiącleci w niewielkim bośniackich miasteczku, które ma odwiedzić sam Bill Clinton…

W ramach Tygodnia Filmów Bośniackich publiczność będzie miała okazję obejrzeć też wzruszający choć kameralny dokument Mariny Andree Škop „Sevdah“ będący muzyczną podróżą do źródeł najbardziej bośniackiego „produktu“ jakim jest smutna pieść miłosna – sevdalinka. Ten kto obejrzy ten film, zrozumie w czym tkwi fenomen bośniackiej duszy.

„Go West“ w reżyserii Ahmeda Imamovicia to dramatyczna gay-love story w wojennym anturażu. Film, który choć odważnie  przełamuje wiele stereotypów, wywołał w Bośni wielki skandal. Jest tu wszystko czego potrzebuje dobre kino: miłość, nienawiść, wojna, tabu i odrobina magii.

W piątym dniu Tygodnia Kina Bośniackiego, publiczności zostanie pokazana słodko-gorzka opowieść o filmowych ambicjach, raczkujących bałkańskim kinie i trudnej relacji ojciec-syn. „Armin“ w reżyserii Ognjena Sviličicia to chorwackie spojrzenie na bośniacką powojenną rzeczywistość z rewelacyjnym Emirem Hadžihafisbegoviciem w roli ojca chcącego uczynić z syna gwiazdę filmową.

Dla wielbicieli niezależnych, niskobudżetowych i niepokornych produkcji gradką będzie film „Lato w Złotej Dolinie” Srđana Vuleticia – film równie hip-hopowy i bezkompromisowy, jak muzyka sarajewskiego rapera Edo Majki, autora poruszającej ścieżki dźwiękowej.

Przegląd zamknie pokazywany już w Polsce, obsypany wieloma nagrodami, między innymi berlińskim Złotym Niedźwiedziem, film Jasmili Žbanić „Grbavica“. Dramat powojennej rzeczywistości opowiedziany z perspektywy nastolatki, która odkrywa, że jest dzieckiem poczetym w wyniku gwałtu. Brawurowa rola Mirjany Karanović w roli matki.

Zamiarem organizatorów jest zaprezentowanie poznańskiej publiczności nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów, które układają się w barwny obraz Bośni ostatniej dekady: dynamicznie się zmieniającej, melancholijnej, swojskiej a zarazem egzotycznej.  Pokazane zostaną filmy siedmiu reżyserek i reżyserów, przedstawicieli różnych bośniackich narodów i wyznań.

Jest to pierwszy polski przegląd współczesnej bośniackiej kinematografii.

Program:

16 listopada, godz. 20.45 – Dzieci, reż. Aida Begić,

17 listopada, godz. 19.00 – Pali się, reż. Pjer Žalica,

18 listopada, godz. 19.00 - Sevdah, reż. Marina Andree Škop,

19 listopada, godz. 19.00 - Go West, reż. Ahmed Imamović,

20 listopada, godz. 19.00 - Armin, reż. Ognjen Sviličić

21 listopada, godz. 19.00 – Lato w Złotej Dolinie, reż. Srđan Vuletić,

22 listopada, godz. 19.00 – Grbavica, reż. Jasmila Žbanić,

23 listopada, godz. 19.00 – Dzieci, reż. Aida Begić,

 

Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 7 zł, karnet na 6 filmów – 45 zł.

Zapraszamy do składania rezerwacji na kinomalta@interia.pl.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE

Dwa filmy wyrezyserowane przez Aidę Begić to np. „Sjever je poludio” oraz „Dzieci Sarajewa”.

W dorobku reżyserki można wyróżnić prezentowany na festiwalu film „Dzieci” jak i świetny krótkometrażowy obraz „Prvo smrtno iskustvo”.

Aida Begic jest wyreżyserowała między innymi Śnieg, Dzieci Sarajewa, Do not forget me Istanbul

“Grbavica” zdobyła Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie, a także była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Film otrzymał też nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance.

Nagrody na Berlinale: Nagroda Jury Ekumenicznego – Najlepszy film w konkursie
Nagroda Specjalna – Nagroda Pokojowa, Złoty Niedźwiedź – Najlepszy film, nominacja Europejskiej akademii Filmowej Europejska Nagroda Filmowa i nominacja na festiwalu Sundance do Głównej Nagrody Jury (najlepszy dramat zagraniczny)

Nagrody: Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Specjalna, Złoty Niedźwiedź. Nominacje: Europejska Nagroda Filmowa, Główna Nagroda Jury :)

Berlin Film FEstiwal 2006: Złoty Niedzwiedz za najleszy film, nagroda secjalna – okojowa, Nagroda jury ekumenicznego za najlepszy film

Nominacja do Europejskiej Nagrody filmowej 2006 – najlepszy europejski film i najlepsza europejska aktorka

Sundance 2006: nominacja do Głownej nagrody jury za najleszy dramat zagraniczny

Nagrody jakie zdobyła „Grbavica”
Złoty Niedźwiedź za najlepszy film na Berlin Film Festival (2006 rok)
Nagroda za reżyserię na festiwalu Sundance.
Nagroda Jury Ekumenicznego –Najlepszy film w konkursie

Nominacje przyznane przez Europejską Akademie Filmową:
– Najlepszy europejski film roku,
– Najlepsza europejska aktorka roku

Nagrody (Berlin Film Festival, 2006):
– Złoty Niedźwiedź – Najlepszy film,
– Nagroda Specjalna -Nagroda Pokojowa,
– Nagroda Jury Ekumenicznego – Najlepszy film w konkursie.

Nominacje (Europejska Akademia Filmowa, 2006):
– Najlepszy europejski film roku,
– Najlepsza europejska aktorka roku.

Nominacje (Sundance, 2006):
– Udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny.

Film otrzymał „Złotego Niedźwiedzia” na Berlinale w 2006 roku, ponadto tam „Nagrodę Specjalną” oraz „Nagrodę Jury Ekumenicznego”. Był również nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2 kategoriach (Najlepszy europejski film roku dla Jasmili Žbanić oraz dla najlepszej europejskiej aktorki roku – Mirjana Karanović), a także nominowany na festiwalu Soundance do „Nagrody Głównej Jury”.

Berlin Film Festival 2006 – Złoty Niedźwiedź – Najlepszy Film, Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda Specjalna – Nagroda Pokojowa,
Nominacje: Europejska Akademia Filmowa: Najlepszy europejski film roku, Najlepsza europejska aktorka roku,
Sundance Film Festival – nominacja: udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny.

Złoty Niedźwiedź – Najlepszy Film – Berlin Film Festival 2006
Nagroda Jury Ekumenicznego – Berlin Film Festival 2006
Nagroda Specjalna – Nagroda Pokojowa – Berlin Film Festival 2006, Nominacje: Europejska Akademia Filmowa: 1. Najlepszy europejski film roku, 2. Naqjlepsza europejska aktorka roku, Sundance – nominacja: udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny.

Na Berlinale film zdobył też nagrodę Jury Ekumenicznego za najlepszy film, a także Specjalną Nagrodę Pokojową.

Grbavica zdobyła Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepszy film i najlepszą aktorkę pierwszoplanową, Jasmila Zbanic zdobyła nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance.

„Grbavica” zdobyła Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie, a także była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Film otrzymał też nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance.