Home / Bałkany / BiH / Pozostałości jedynej zachowanej musali w BiH
meczety-kultura.tr

Pozostałości jedynej zachowanej musali w BiH

Daleko od centrum uwagi społecznej rzeczywistości, w starej części miasta Ljubuški, mieszkańcy zazdrośnie strzegą pozostałości po jedynej zachowanej musali w Bośni i Hercegowinie.

Musale to otwarte przestrzenie, na których Muzułmanie odprawiają obrzędy religijne w trakcie letnich miesięcy. Jest to wyjątkowa budowla architektoniczna, która posiadała marginalne ściany, mihrab (miejsca, w którym podczas modlitwy stoi imam), minbar (miejsce, z którego imam zwraca się do wiernych – kazalnica).

Na musalach organizowane są ważne posiedzenia miejskie, od zajęć sportowych, poprzez imprezy kulturalne, aż do zgromadzeń masowych ludności. Musale w Bośni i Hercegowinie przestały działać wraz z rozpoczęciem panowania władz austro-węgierskich. Wszystkie zostały zniszczone do czasów II wojny światowej.

Dzisiaj tę część historii Bośni i Hercegowiny można jedynie zrekonstruować w Ljubuškach, na tamtejszej musali. Znajduje się ona na końcu dzielnicy Gožuljska, obok starego mizaru, który jest używany już od kilku stuleci. Jej powierzchnia wynosi 25×10 metrów. Przestrzeń musali zarosła trawą i chwastami.

- Przy odrobinie środków finansowych można by ją odbudować i przywrócić jej dawną funkcję, powiedział głównym imam medżlisu społeczności islamskiej Ljubuški Šemsudin Germić.

Optymista efendi Germić żywi nadzieję, że musala w Ljubuškach wkrótce zostanie odnowiona.

Stworzone zostały projekty jej odbudowy. Z jakiś nieznanych powodów instytucje w BiH, które dbają o zabytki kulturalno-historyczne, krajowi i zagraniczni inwestorzy, jak twierdzi lokalna ludność, rzadko odwiedzają Ljubuški, inwestycje pojawiają się jeszcze rzadziej.

Całe stare miasto w Ljbuškach emanuje imponującymi obrazami niegdyś rozkosznego życia. Wciąż można zobaczyć i dlatego można by odnowić miejską kaldrmę (bruk) i całą mahalę – dzielnicę z XVII wieku i przywrócić im autentyczny wygląd.

Stara cześć miasta, w której żyją głównie ljubušcy Boszniacy swoją architekturą i strukturą przestrzenną przypomina Počitelj oraz Begovinę w Stocu.

- My w społeczności islamskiej jesteśmy aktualnie zajęci projektem budowy młodzieżowego centrum sportowo-rekreacyjnego. Do budowy centrum potrzebne są nam znaczące środki finansowe. Oprócz tego pracujemy nad poprawą meczetu na Gožlju, powiedział efendi Germić, dodawszy, że tamtejsza społeczność Boszniaków nie jest w stanie sama sfinansować tych dwóch projektów, więc jeżeli nie zdarzy się cud to musala będzie musiała jeszcze poczekać.

Poproszony o skomentowanie starej części Ljubuški, w której do dziś znajduje się około dwudziestu publicznych studzienek, autentycznych dziedzińców, drzwi z drewnianymi kołatkami, unikatowymi uliczkami brukowanymi z tego okresu oraz porównanie ich z renowacją Stoca i Počitelja efendi Germić powiedział, że z dnia na dzień te myśli coraz bardziej zajmują jego głowę.

- Wierzę, że szybko przyjdzie czas, kiedy to nasze miasto i dziedzictwo kulturowo-historyczne w Ljubuškach zostanie odpowiednio zwaloryzowane i odnowione, powiedział Germić.

W międzyczasie właściciele domów w starej części miasta, sami z siebie, powoli odnawiają swoje posiadłości dbając o ich wygląd.

Źródło: klix.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE