Home / Polityka / Polityka regionalna / Prawa mniejszości macedońskiej wciąż nieprzestrzegane

Prawa mniejszości macedońskiej wciąż nieprzestrzegane

Respektowanie praw macedońskiej mniejszości w sąsiednich państwach nie uległo poprawie. Takie wnioski zrodziły się podczas drugiej konferencji zorganizowanej przez Komitet Organizacyjny Związku Stowarzyszeń Etnicznych Macedończyków Wypędzonych z Grecji z siedzibą w Bitoli. Konferencja poświęcona była sytuacji mniejszości macedońskiej w państwach ościennych. Poprzednia miała miejsce w 1997 r.
– W Grecji i Bułgarii, państwach członkowskich UE, wciąż nie zezwala się Macedończykom na samoorganizację wg kryterium narodowego. W Albanii, gdzie także mieszkają Macedończycy, podczas ostatniego spisu nie zezwolono im na deklarowanie się pod swoją tożsamością – powiedział Nikola Kosturski, przewodniczący Związku.
– Presja spowodowana tym, że uważamy się za Macedończyków jest bardzo duża. Podczas wcześniejszych spisów powszechnych w Bułgarii około 1800 tys. osób zadeklarowało się Macedończykami, a w tym roku tylko 1570. Trybunał Europejski potępia Bułgarię za takie postępowanie wobec Macedończyków, ale decyzje sądu, którego postanowień dane państwo nie szanuje są bezcelowe – powiedział Stojan Nikolov-Giorgiev, współprzewodniczący Zjednoczonej Macedońskiej Organizacji Ilinden-Pirin (ОМO Ilinden-Piryn). Przedstawiciele Macedońskiej Organizacji w Albanii poskarżyli się, że podczas ostatniego spisu powszechnego w ich kraju miał miejsce szereg nieprawidłowości i dlatego jego wyniki nie zostały zaakceptowane przez organizację.

Tekst: večer.com.mk, tłum. i red. Joanna Durlak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE