Home / Bałkany / Serbia / Prawna rehebilitacja księcia Tomislava Karadziordziewicia
tomislav-karadordevic-kurir-info.rs

Prawna rehebilitacja księcia Tomislava Karadziordziewicia

Książę Tomislav Karadziordziewić, syn króla Aleksandra, decyzją belgradzkiego sądu uzyskał prawną rehabilitację 16 grudnia 2013 roku. Tym samym, księciu został zwrócony honor i dobre imię, które ponad 65 lat temu odebrały mu władze komunistyczne. Wniosek o jego oficjalną rehabilitację został złożony 22 lipca tego roku, przez jego najmłodszego syna, księcia Mihaila. Z powodu chwilowej nieobecności Mihaila w Belgradzie wyrok sądu przyjęła siostra stryjeczna Tomislava, księżna Elżbieta – jedyna córka księcia Pawła, brata króla.

Sąd przychylił się do wniosku rodziny, orzekając, że Jego Królewska Wysokość świętej pamięci książę Tomislav Karadziordziewić został w pełni zrehabilitowany, a dekret Prezydium Parlamentu SFRJ z 8 marca 1947 roku oraz jego prawne następstwa ulegają unieważnieniu. W związku z tym cofnięta została decyzja o pozbawieniu księcia obywatelstwa, a co za tym idzie – jego potomkowie mają prawo do ubiegania się o zwrot skonfiskowanego majątku. Książę Mihailo zapowiedział, że taki wniosek zostanie wkrótce złożony do belgradzkiego sądu.

Książę Tomislav urodził się 1928 roku, jako drugi syn króla Aleksandra i królowej Marii. Zmarł w Topoli 12 lipca 2000 roku. Tak jak wszyscy członkowie rodziny królewskiej, w 1947 został przez komunistyczne władze pozbawiony obywatelstwa i całego mienia. Większość swojego życia spędził w Wielkiej Brytanii, a do kraju powrócił w 1991 roku. Przez całe swoje życie Tomislav wspierał akcje humanitarne oraz serbską cerkiew. Partia Demokratyczna w 1990 zaproponowała mu, by został jej kandydatem na prezydenta, książę jednak odmówił. Rodzina wspomina go jako osobę niezwykle ciepłą i towarzyską, a także bardzo aktywną.

W Serbii trwają rozliczenia z przeszłością i przywracanie czci członkom królewskiego rodu. Nadal toczy się postępowanie w sprawie rehabilitacji królowej Marii. Ten wniosek do sądu złożyła małżonka Tomislava wraz z piątką jego dzieci oraz potomkowie najmłodszego syna króla Aleksandra – księcia Andrzeja. Wiosną tego roku ciało królowej zostało przeniesione z Londynu i spoczęło w rodzinnym grobowcu dynastii, znanym jako Oplenac (na zdjęciu) w miejscowości Topola. Wraz ze szczątkami Marii do kraju przybyło także ciało ostatniej królowej Jugosławii, Aleksandry. W styczniu tego roku odbył się ponowny pochówek króla Piotra II, który powrócił do ojczyzny po 72 latach. Wszystkie pogrzeby odbyły się z zachowaniem honoru, w uroczystej atmosferze i w obecności przedstawicieli władz.

Do sądów zaczynają wpływać wnioski o zwrot zagrabionego majątku dynastii. Jak dotąd Ministerstwo Finansów zadecydowało o zwrocie dziedzictwa księżnej Olgi, małżonki księcia Pawła, jej potomkom. Tym samym willa „Crnogorka” została zwrócona księżnej Elżbiecie i księciu Aleksandrowi. Do tej pory w budynku zamieszkiwał ambasador Czarnogóry, jednak już go opuścił. Księżna zapowiedziała, że willa jest jedyną częścią majątku, którą pragnie odzyskać i żadne dalsze wnioski o restytucję z jej strony nie będą składane ani do władz Serbii, ani Czarnogóry.

źródła: novosti.rs, nezavisne.com, novosti.rs

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE