Home / Społeczeństwo / Premier Chorwacji jako Marilyn Monroe

Premier Chorwacji jako Marilyn Monroe

 

Od 24 września w Centrum Kultury Novi Zagreb, w galerii Vladimir Bužančić, mieszkańcy Zagrzebia mają okazję oglądać multimedialną wystawę jednego ze współczesnych artystów, który w interesujący sposób ukazuje chorwackie społeczeństwo.

Wystawa nosi nazwę „Co nam dała nasza walka”, a jej twórcą jest pulski artysta Bojan Šumonja. Po swoich pracach, w których motyw stada owiec miał symbolizować posłuszeństwo i pasywność chorwackich obywateli, Šumonja po raz kolejny w sposób zaangażowany i krytyczny spogląda na chorwackie społeczeństwo. Tym razem jest to jednak wystawa multimedialna, dzięki której interpretuje naród z różnej perspektywy, przez pryzmat różnych form.

Jedną z najważniejszych cech najnowszego dzieła Šumonji jest poczucie humoru. Cały ten cykl nie miałby sensu, gdyby autor nie korzystając z zabawnych rozwiązań, często na granicy sarkazmu, chciał opowiadać o smutnej rzeczywistości.  W swoich pracach przemycił dyskretnie coś z karykatury, dzięki czemu nabrały one odpowiedniej dla świata politycznego (jaki ukazuje Šumonja) wyrazistości. Tym samym Bojan pokazuje, że nie istnieją dla niego żadne granice. Widać to dobrze w serii wydruków typu pop-art maniery Andy’ego Warhola, ilustrujących byłą premier Chorwacji Jadrankę Kosor, które są odniesieniem do słynnej serii z Marilyn Monroe Warhola. Šumonja ukazuje Jadrankę Kosor – nieudolną panią polityk, której wizerunkiem chorwackie społeczeństwo było „bombardowane” przez dwa lata – niczym Marilyn, legendarną ikonę pop-kultury wczesnych lat 60. Przerażający staje się fakt, że między tymi dwiema osobami, w co – notabene – autor nie wątpi, można by postawić jakiś znak równości.

W hologramach niepokornego autora przeplatają się wizerunki wielu polityków: Stjepana Mesića, Franjo Tudjmana, Ivo Sanadera, Slavka Linića czy Ivo Josipovića. Oczywiście autor nie rozróżnia polityków tej czy innej partii, nie preferuje żadnej z politycznych opcji. Podejście Šumonji do tych, którzy rządzą krajem jest takie samo jak reszty społeczeństwa. Na szczycie władzy wszyscy są tacy sami, a przedwyborcze obietnice pozostają tylko obietnicami.

Sam autor wyjaśnia, że wystawa „Co nam dała nasza walka” to opowieść o tym, jak wyrwany z kontekstu cytat jednej z socrealistycznych piosenek staje się określeniem rezultatów wszystkich globalnych i indywidualnych procesów, jakie miały miejsce do tej pory, i które uczyniły naród chorwacki takim, jakim jest obecnie.

Dzięki interpolacji w hologramie różnych osób, powstaje efekt „mieszania się duchów”. Zmieniając kąt obserwacji hologramu, na jego powierzchni pojawiają się kombinacje, w których „duch” jednej osoby jest obecny w wizerunku drugiej, „duch” drugiej w obrazie trzeciej, trzeci w czwartej itd. Takie posunięcie stwarza możliwość różnych kombinacji i wielu sposobów interpretacji.

Wystawa potrwa do 17 października.

 

Tekst: tportal.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE