Home / Bałkany / Czarnogóra / Premier Czarnogóry uczestniczył w Brussels Forum w Brukseli

Premier Czarnogóry uczestniczył w Brussels Forum w Brukseli

spotkanie - gov.me

Szef rządu Czarnogóry Milo Đukanović przebywa z oficjalną wizytą w Brukseli, gdzie 15 i 16 marca wziął udział w Brussels Forum – corocznej debacie skupiającej najwyższych rangą reprezentantów rządów państw z całego świata,  a także parlamentarzystów, naukowców i przedstawicieli mediów. Głównymi tematami forum były zagadnienia ekonomiczne, bezpieczeństwo oraz największe wyzwania polityki globalnej, w tym temat integracji europejskich i euroatlantyckich.

Jak oznajmił premier Đukanović podczas dyskusji panelowej, dla Czarnogóry nie ma innej drogi do UE i NATO, niż rozwiązanie wewnętrznych problemów i spełnienie wymaganych standardów. Dodał również, że bardzo ważna dla stabilizacji w regionie jest kontynuacja przez wszystkie rządy polityki zorientowanej na integrację z UE, której celem jest maksymalne tempo integracji wszystkich państw Bałkanów Zachodnich.

Nawet nie rozważamy tego, że należy prosić Europę o trzymanie nam otwartych drzwi abyśmy się jakoś doczołgali do upragnionego celu. My także jesteśmy współodpowiedzialni za Europę, to jest nasz dom. Obecnie Europa popadła w tarapaty, ale jesteśmy pewni, że jest w stanie wyjść z tych problemów i nie może być konkurencyjna, jeżeli nie będzie zjednoczona – powiedział szef czarnogórskiego rządu.

Alexander Vershbow, zastępca sekretarza generalnego NATO i jeden z panelistów oświadczył, że w ciągu siedmiu lat od uzyskania niepodległości Czarnogóra poczyniła ogromne postępy w kwestii dostosowania swojego systemu politycznego i prawnego do standardów międzynarodowych. Zaznaczył jednak, że w kraju nadal są problemy wymagające pilnego rozwiązania – walka z korupcją, reforma struktur bezpieczeństwa oraz zwiększenie wydatków na obronę. Dodatkowym problemem jest też niskie poparcie opinii publicznej dla zacieśniania współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim. Mam nadzieję, że premier Đukanović osobiście się w to zaangażuje, aby obywatele zrozumieli dlaczego  Czarnogóra w swoim własnym interesie powinna stać się członkiem NATO – poinformował Vershbow.

Źródło: portalanalitika.me, pobjeda.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE