Home / Bałkany / Macedonia / Premier Macedonii z wizytą Rosji

Premier Macedonii z wizytą Rosji

Premier Nikola Gruevski udał się z czterodniową wizytą do Rosji, gdzie zachęca miejscowych biznesmenów do inwestowania w Macedonii. W czwartek, 21 czerwca spotka się w Sankt Petersburgu z prezydentem Władimirem Putinem.

W poniedziałek, w Moskiwe, Gruevski spotkał się z ponad 90 rosyjskimi biznesmenami. Premier zwrócił uwagę na korzyści w zakresie polityki podatkowej, a także ułatwienia przy zakładaniu działalności gospodarczej. Przypomniał, że otwarcie firmy w Macedonii trwa tylko kilka godzin i jest to jeden z najlepszych wyników na świecie. Zwrócił też uwagę na istniejące uproszczenia proceduralne przy budowie i zakupie nieruchomości służących prowadzeniu działalności gospodarczej.

Gruevski wskazywał, że Macedonia powinny rozwijać współpracę gospodarczą z Rosją zwłaszcza w takich sektorach gospodarki, jak energetyka, turystyka i rolnictwo.

Przewodniczący Rosyjskiej Izby Handlowo – Przemysłowej, Siergiej Katyrin, pozytywnie ocenił działania Macedonii na rzecz przyciągnięcia kapitału w 2 mln kraju i zapewnił, że Izba będzie zachęcać Rosjan do inwestowania.

Pierwszym efektem wizyty Gruevskiego było podpisanie pomiędzy władzami Republiki Macedonii i okręgiem moskiewski porozumienia o współpracy gospodarczej. Dziś macedońska delegacja udała się z wizytą do Włodzimierza (Władimir), a w środę do Wielkiego Nowogrodu, miast, które mają silną bazę inwestycyjną i są centrami dużych bogactw naturalnych. Oczekuje się, że właśnie stamtąd napłyną nowe inwestycje w Macedonii.

Źródło: novamakedonija.com.mk, dnevnik.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE