Home / Polityka / Premier Słowenii: Jesienią ostatnia szansa na reformy w kraju

Premier Słowenii: Jesienią ostatnia szansa na reformy w kraju

Premier Słowenii Janez Janša stwierdził, że nadchodząca jesień to ostatni moment, aby Słoweńcy sami przeprowadzili niezbędne w kraju reformy. Wezwał tym samym parlament do wspólnej walki z kryzysem.
Na nastroje gospodarcze w Słowenii wpływ mają coraz mniej optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego oraz odkładane przez lata reformy. Kolejne agencje ratingowe obniżają wiarygodność kredytową tego kraju, a w Brukseli coraz częściej wskazuje się go jako kolejne państwo „27”, które oczekiwać będzie unijnej pomocy.
Jesienią w słoweńskim parlamencie planowana jest debata o dołączeniu do konstytucji zapisu o zerowym deficycie, ale także o budżecie na przyszły rok, projekcie ustawy o stabilności systemu bankowego, reformie emerytalnej i rynku pracy, uchwaleniu ustawy o majątku państwowym oraz o przyciągnięciu do kraju inwestorów zagranicznych. Nagromadzenie tak wielu pilnych spraw jest skutkiem braku wcześniejszego konsensusu politycznego. Cenę za spory partyjne płacą dziś wszyscy Słoweńcy, których kraj sukcesywnie pogrąża się w recesji.
Janša podkreśla, że ze względu na aktualną sytuację oraz dotychczasowe błędy Słowenia nie może pozwolić sobie na luksus dalszego odkładania potrzebnych reform. Oskarża przy tym prezydenta Danilo Türka, że ten publicznie zaprzecza skali problemów zadłużenia państwa. Nie powinno to zresztą dziwić, Türk przygotowuje się bowiem do jesiennych wyborów prezydenckich, w których zamierza przekonać wyborców, że kryzys nie jest ich udziałem.

 

Źródło: delo.si, blic.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE