Home / Patronat / Premiera filmu PRZEWODNIK PO BELGRADZIE Z PIOSENKĄ WESELNĄ I POGRZEBOWĄ

Premiera filmu PRZEWODNIK PO BELGRADZIE Z PIOSENKĄ WESELNĄ I POGRZEBOWĄ

Balkanistyka.org obejmuje patronat medialny nad filmem PRZEWODNIK PO BELGRADZIE Z PIOSENKĄ WESELNĄ  I POGRZEBOWĄ (PRAKTIČNI VODIČ KROZ BEOGRAD SA PEVANJEM I PLAKANJEM)!

Premiera filmu już 30 listopada 2012 r.!

W związku z nachodzącą premierą przygotowaliśmy dla Was trzy podwójne wejściówki na pokazy specjalne, które odbędą się 26 i 27 listopada w warszawskim kinie Luna. Zapraszamy zatem na nasz facebookowy FanPage, gdzie biorąc udział w konkursach będziecie mieli szansę zostać szczęśliwymi posiadaczami wejściówek!

KRÓTKO O FILMIE

Po wielu latach ścisłej izolacji Belgrad otwiera się ponownie. Jest gotów na przyjęcie licznych turystów, biznesmenów i ciekawskich z całego świata. Co się wydarzy, gdy dojdzie do spotkania obcokrajowców i miejscowych? Bałkańska satyra na komedię romantyczną o czterech „mieszanych” parach pochodzących z różnych krajów, które spotykają się we współczesnym Belgradzie i doświadczają małych niemożliwości wielkiej miłości. Na początku Stefan, młody arogancki kierowca z Belgradu, który nie wierzy w nikogo ani w nic, zakochuje się we Francuzce Sylvie. Kobieta jest na granicy załamania nerwowego i po raz pierwszy zrobi wszystko, o czym zawsze marzyła.

Melita, organizatorka koncertów z Belgradu za dnia, a fetyszystyczna domina w nocy, jest rozczarowana, gdyż jej kochanek Brian, amerykański dyplomata, w rzeczywistości nie jest tym za kogo się podaje. Niemiecki biznesmen tureckiego pochodzenia, Orhan nieoczekiwanie odkrywa korzenie kultury tureckiej w Belgradzie i zakochuje się w Jagodzie, pokojówce z hotelu. Na końcu przyjaciółka Jagody serbska policjantka Djurdja, w dniu swojego ślubu z chorwackim policjantem Mato wyznaje mu wszystko, co przed nim ukrywała. Jedność w wielości to motto Unii Europejskiej. Aby do niej wejść, trzeba spełnić wiele warunków. Kochając się z gośćmi z zagranicy, belgradczycy są przynajmniej o krok bliżej do Europy.

Produkcja: Serbia 2011
Gatunek: komedia, miłość
Czas trwania : 86 min

NAGRODY/ FESTIWALE

  • Francuski aktor, reżyser oraz producent Jean Marc Barr został w tym roku uhonorowany na Europejskim Festiwalu Filmowym w Serbii nagrodą za wkład w rozwój europejskiej kinematografii.
  • Nagroda za najlepszą żeńską rolę – Anita Manczić, Niš, Serbija
  • IFF KARLOVY VARY – MIĘDZYNARODOWA PREMIERA !
  • RAINDANCE FILM FESTIVAL, LONDYN
  • IFF REYKJAVIK
  • WARSZAWSKI FESTIWAL  FILMOWY
  • IFF SAO PAOLO

PRASA O FILMIE:

  • Zbiór kilku  romantycznych opowieści, wpisanych w ramy nowoczesnej oraz proeuropejskiej Serbii, Philip Bergson
  • „Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową” z międzynarodową obsadą  w żartobliwy sposób przedstawia portret współczesnego Belgradu, Moritz Pfeifer, East European Film Bulletin
  • „Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową” jest filmem jedynym w swoim rodzaju, Von Cataeina Gomes De Almeida, Negativ

Reżyser o filmie

„Praktyczny Przewodnik po Belgradzie” to miejska opowieść romantyczna o mieszkańcach Belgradu oraz przyjezdnych, podziwiających na nowo otwarte miasto Europy.

Fabuła opowiedziana jest w czterech zupełnie od siebie różnych opowieściach romantycznych.

Mimo że, system wartości oraz poglądy na świat głównych bohaterów są różne, to ich spotkania z jednej strony są pasjonujące, ale i zarazem tragikomiczne. Spotkania te odzwierciedlają Belgrad w trakcie wielkich zmian historycznych. Belgrad, który znajduje się pomiędzy dwoma  reżimami, starym, trwającym oraz nowym, jeszcze nieukształtowanym.

Dzięki istniejącej próżni, przejściowych systemów politycznych, tego typu rzeczy nie mogą wydarzyć się w jakimś innym, „zorganizowanym” mieście, jak tylko w Belgradzie.

Po 15 latach izolacji, zarówno Belgrad, jak i ja chcemy powrócić do normalnego europejskiego życia. Kluczem do tego jest nic innego, jak tylko miłość.

Gdybym miał opisać Belgrad jednym słowem, było by to: EGZAGERACJA.

Ludzie przesadzają w jedzeniu i piciu, uwielbianiu i nienawiści, śpiewaniu oraz płakaniu, co więcej w tym samym momencie chcą wieść normalne europejskie życie. Wszystko to prowadzi do wielu problemów, które bohaterowie starają sie rozwiązać za pomocą miłości, albo seksu bądź obu na raz. W czym oczywiście również przesądzają.

Starają się kochać z tą samą intensywnością, z jaką śpiewają, plączą, piją, demolują samochody, hotele, biją oraz opuszczają, by nigdy więcej nie powrócić.

Belgrad jest miastem, gdzie każdy z bohaterów może się uwolnić, być tym, kim naprawdę jest bez dodatkowych póz oraz fałszywości.

REŻYSER

Bojan Vuletić urodzony w 1977 roku w Belgradzie.  W 2007 roku ukończył Szkołę Teatralną, Wydział Reżyserii w Serbii.

Jego twórczość obejmuje kilka filmów fabularnych oraz dokumentalnych:

„Jednostavna ljubavna priča”, „Žena koju sam iskreno mrzeo”, „Marija”, „Milanče i ja”, „Iz sentimentalnih razloga”, „Deca iz svemira”, „Fayront”, „Ljubavnici”, „A o seksu da ne govorimo”, „Suze Dennisa Tita”, „Vanda nikad ništa ne zaboravlja” – film, który był wyświetlany na kilku festiwalach filmowych na świecie i w Serbii.

 

Strona internetowa filmu: https://www.facebook.com/Przewodnik.po.Belgradzie

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE

Świetny film, ale kto przetłumaczył tytuł? Przecież to nie ma sensu!