Home / Kultura / Prestiżowe wyróżnienie literackie dla Mircei Cărtărescu
Źródło: nasul.tv
Źródło: nasul.tv

Prestiżowe wyróżnienie literackie dla Mircei Cărtărescu

Znany rumuński pisarz Mircea Cărtărescu, w przeszłości kilkakrotnie kandydat do literackiego Nobla, odbiera dziś (poniedziałek, 27 lipca) austriacką nagrodę dla najlepszych pisarzy z naszego kontynentu.

Ceremonia wręczenia lauru, który przyznaje austriacki minister kultury, odbędzie się w Salzburgu. Austriacka Nagroda Państwowa dla Literatury Europejskiej (Österreichischer Staatspreis für Europäische Literatur) przyznawana jest pisarzom za całokształt twórczości, a jej wymierna wartość wynosi 25.000 euro. Cărtărescu to drugi Rumun wśród laureatów po Eugène Ionesco, który otrzymał ją w 1970 roku. Na liście wyróżnionych znajdują się tak znani pisarze jak Harold Pinter (Nobel w 2005 r.), Vaclav Havel, Italo Calvino, Doris Lessing (Nobel w 2007 r.), Milan Kundera, Salman Rushdie, Umberto Eco, Patrick Modiano (Nobel w 2014 r.), czy John Banville.

Mircea Cărtărescu (ur. 1956) to najbardziej dziś znany na świecie prozaik rumuński. W Polsce wydawnictwo Czarne wydało jego powieści „Travesti” (2007) oraz „Dlaczego kochamy kobiety” (2008), która sprzedała się w Rumunii w nakładzie 120 tys.egzemplarzy i odniosła olbrzymi sukces artystyczny.

indeks

Mircea Cărtărescu zadebiutował jako poeta, opublikował kilka tomów poezji, obecnie całkowicie poświęcił się twórczości prozatorskiej. Jego książki są znane i cenione także poza Rumunią. We Francji otrzymywały nominacje do Prix Médicis – Le meilleur livre étranger i Prix Union Latine. W 2010 roku autora „Travesti” wyróżniono prestiżowym Orderem Sztuki i Literatury – cywilnym odznaczeniem francuskim, ustanowionym w 1957 przez ministra kultury, które przyznaje się za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.

Nagrodzona podczas tegorocznych Targów Książki w Lipsku trylogia „Orbitor” stanowi zaproszenie czytelnika w surrealistyczny świat absurdów rumuńskiej odmiany komunizmu (Deutsche Welle), a krytycy europejscy określają dzieło mianem „odpowiedzi na Prousta i Joyce’a”. Mircea Cărtărescu opowiada, że w okresie komunizmu pisanie było dla niego jedynym sposobem, aby „utrzymać wewnętrzną wolność w reżimie totalitarnym.”

Krzysztof Górski

źródła: adevarul.ro, mediafax.ro, angelus.com.pl

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE