Home / Społeczeństwo / Prezentacja najnowszej antologii poezji serbskiej

Prezentacja najnowszej antologii poezji serbskiej

Krytycy literaccy pozytywnie ocenili najnowszą antologię serbskiej poezji obejmującą okres od 1847 do 2000 r., którą opracował Nenad Grujičić. Prezentacja nowego zbioru odbyła się w siedzibie głównej biblioteki stolicy Serbii.

Antologia posiada elegancką oprawę i aż 1000 stron, na których zebrano dokładnie 1007 wierszy 299 poetów i 35 poetek. Podczas oficjalnej prezentacji antologię recenzowali Dragoljub Stojadinović, dr Slavica Garonja-Radovanac i Marija Sloboda, a swoje wiersze recytowali Duško Novaković, Milena Marković i Manojle Gavrilović. Niektóre utwory czytał aktor Boško Petrov.

Dragoljub Stojadinović przyznał, że zbiór go zahipnotyzował i jest pewien, że „antologia będzie dziedzictwem Serbów, nawet, jeśli znikną oni jako naród”. Zbiór określił jako ekscytujący i proroczy, a samego autora nazwał tym, który dał poezji instynkt przetrwania.

W swojej recenzji dr Slavica Goronja-Radovanac uznała, że antologia godna jest imienia Branka Radičevicia, tym samym podkreślając, że Nenad Grujičić, jako dyrektor fundacji „Brankovo kolo” pielęgnuje pamięć nie tylko o słynnym wieszczu, ale jest jedną z ostatnich twierdz chroniących serbską poezję we współczesnym świecie. Jako literaturoznawca oceniła również, że autor w bardzo mądry sposób dokonał selekcji utworów, a sama antologia przygotowana jest niezwykle estetycznie i poprzez swój precyzyjny układ może służyć też w celach edukacyjnych. Grujičić został pochwalony za dobry gust i smak oraz za wyodrębnienie tej poezji, która wcześniej nie mogła cieszyć się godną uwagą. Dobrym pomysłem było też umiejętne wkomponowanie pomiędzy „poważniejszych” twórców paru utworów tzw. poetów rockowych.

Antologia powstała z okazji 165-lecia wydrukowania pierwszego zbioru poezji Branka Radičevicia, o czym przypomniała Marija Sloboda. Podobnie jak poprzedni krytyk, również ona podkreśliła przejrzysty układ dzieła, ale zwróciła też uwagę na fakt, że Grujičić miał odwagę i motywację, by wprowadzić nieco zmian w istniejącej „mapie serbskiej poezji”. Godnym uwagi, według Slobody, jest też 70-stronicowy wstęp do antologii autorstwa Grujičicia, który traktować można jako prawdziwą rozprawę o poezji i antologiach, ale jest też źródłem wiedzy na temat systemu, którym autor kierował się przy wyborze utworów. Ważne jest, że nie faworyzował jednego tylko poety.

„Oto książka, o której sporo będziemy mówić, ale przede wszystkim – książka, którą się radośnie wertuje i czyta” – czytamy w recenzji Mariji Slobody. „Antologija srpske poezije (1847-2000)” pojawiła się w księgarniach od października, a zamówić ją można również drogą internetową. Przykładowa cena (dla sklepu internetowego Plato.rs) to 4320 RSD.

Źródło: pressonline.rs, plato.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE