Home / Bałkany / Bułgaria / Prezydent Bułgarii odsłonił pomnik cyrylicy w Mongolii
whycyrillic

Prezydent Bułgarii odsłonił pomnik cyrylicy w Mongolii

Prezydent Bułgarii Rosen Plewneliew wziął udział w uroczystym odsłonięciu pięciometrowego pomnika cyrylicy przed 112 Liceum Ogólnokształcącym w Ułan Bator. Jest to pierwszy tego typu monument w Mongolii, która zalicza się do wąskiej grupy państw niesłowiańskich, posługujących się cyrylicą.

Szczęśliwie się złożyło, że moment [odsłonięcia pomnika – przyp. red.] przypadł właśnie dzisiaj, ponieważ 11 maja jest dniem świętych braci Cyryla i Metodego. – stwierdził prof. Nikołaj Owczarow, członek komitetu, z którego inicjatywy powstał pomnik. Podczas uroczystości profesor przekazał na rzecz szkoły ikonę przedstawiającą Braci Sołuńskich, która został napisana w Soborze św. Aleksandra Newskiego w Sofii (jest to kopia ikony z XVI wieku).

Odsłonięcie pomnika przypadło nie tylko na dzień św. Cyryla i Metodego, ale także na 65-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Bułgarią i Mongolią.

W czasie uroczystości prezydent Plewneliew wysłuchał bułgarskich oraz mongolskich pieśni (m.in. hymnu bułgarskiej oświaty) w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły. Nie odbyło się także bez tradycyjnych tańców, a także degustacji mleka od mongolskich krów.

Dzięki wspólnemu alfabetowi czujemy się w Mongolii jak w domu. – podkreślił Plewneliew.

Źródło: actualno.com, novatv.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE