Home / Bałkany / Czarnogóra / Prezydent Czarnogóry uczestniczył w szczycie państw Europy Środkowej
Filip Vujanović - vijesti.me

Prezydent Czarnogóry uczestniczył w szczycie państw Europy Środkowej

Na początku dwudniowego szczytu państw Europy Środkowej, prezydent Czarnogóry Filip Vujanović spotkał się w środę w Bratysławie z prezydentami Słowacji Ivanem Gašparovičem i Macedonii Ǵorge Iwanowem. Podczas spotkania zwrócono uwagę na tendencję wzrostową współpracy gospodarczej między Czarnogórą a Słowacją, która jak oznajmił Vujanović, jest skutkiem doskonałych relacji obu państw.

Vujanović podziękował Słowacji za nieustające wsparcie i aktywne przyczynianie się do postępów Czarnogóry w procesie integracji, abyśmy stali się pełnoprawnymi członkami NATO i Unii Europejskiej – poinformowano w kancelarii prezydenta.

Prezydent Czarnogóry szczególnie podkreślił znaczenie potencjału we współpracy na obszarze gospodarki, zwłaszcza w dziedzinie energetyki, współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, a także turystyki. Jak zaznaczył Gašparovič, Czarnogóra w dalszym ciągu może liczyć na pomoc Słowacji w procesie integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

W rozmowie prezydentów Czarnogóry i Macedonii wspólnie stwierdzono, że wzajemne relacje mogą służyć jako przykład dobrej współpracy w regionie. Vujanović zaznaczył, iż ma nadzieję, że staną się one zachętą do polepszenia współpracy gospodarczej, a organizacja Forum Ekonomicznego obydwu krajów przyczyni się do pogłębienia stosunków gospodarczych. Obydwaj przyznali, że potencjał współpracy leży w turystyce i jak dodał Iwanow, Macedończycy są zainteresowani czarnogórską ofertą turystyczną. Według niego, pomocne byłoby otwarcie lotów czarterowych między Czarnogórą i Macedonią.

Podczas wizyty na Słowacji, prezydent Czarnogóry spotkał się także z prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem. W rozmowie poruszono kwestię działań obu rządów we wspólnych projektach, kładąc szczególny nacisk na te dotyczące infrastruktury. Prezydenci zgodzili się, że należy zintensyfikować współpracę we wszystkich dziedzinach gospodarki.

W osiemnastym szczycie państw Europy Środkowej wzięli udział również przedstawiciele Austrii, Czech, Węgier, Słowenii, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Kosowa oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

 Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE