Home / Bałkany / Grecja / Prezydent Grecji rezygnuje z wypłat i krytykuje niemieckiego Ministra Finansów

Prezydent Grecji rezygnuje z wypłat i krytykuje niemieckiego Ministra Finansów

Prezydent Grecji, Karolos Papulias poinformował  w środę Ministra Finansów, Ewangelosa Wenizelosa, że pragnie zrezygnować ze swojej pensji, która wynosi 283 694 euro rocznie.

Decyzję tę ogłosił podczas rozmowy dotyczącej metod przekonania wierzycieli kraju, że Grecja spełni warunki przegłosowanego w minioną niedzielę memorandum, po czym poprosił Ministra o jak najszybsze podjęcie kroków niezbędnych do jej wdrożenia w życie. Opuszczając gabinet Papuliasa, Wenizelos opisał prezydencką decyzję jako symboliczny gest, ujmujący zwłaszcza w kontekście poświęceń, jakich się wymaga od obywateli.

 

Tego samego dnia, Prezydent wziął również udział w spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, którzy ofiarowali mu replikę miecza Aleksandra Wielkiego. Otrzymując ten symboliczny dar Papulias wyraził nadzieję, że naród zdoła przeciąć węzeł gordyjski kryzysu. Z kolei w odpowiedzi na wieści, że głównymi krajami optującymi za wstrzymaniem kolejnej transzy dla Grecji są Niemcy, Holandia i Finlandia – wyraźnie zły – negatywnie ustosunkował się do słów niemieckiego Ministra Finansów, Wolfganga Schaeuble, mówiącego, że Grecja może zbankrutować:

– Kim jest pan Schaeuble, aby miał prawo obrażać Grecję? Kim są Holendrzy? Kimże są Finowie?

 

W wywiadzie udzielonym wcześniej tego samego dnia, Schaeuble uznał, że Troika nie może mieć pewności, że Ateny dotrzymają umowy po wyborach, które prawdopodobnie odbędą się w kwietniu. Uznał również, że greccy politycy nie wprowadzając reform niezbędnych do usprawnienia gospodarki zawiedli swoich obywateli. Podkreślił, że chociaż chęć niesienia pomocy Atenom jest nadal obecna, to tym razem strefa euro jest już lepiej – niż dwa lata temu – przygotowana na upadek finansowy jednego członków grupy. Zauważył też, że trudna sytuacja, w jakiej znajdują się obywatele Grecji wynika w dużej mierze z faktu, iż greccy politycy przez całe dekady rządzili nieudolnie:

– Nie wiem, czy wszystkie partie polityczne w Grecji są świadome własnej odpowiedzialności za upadek kraju. My jesteśmy świadomi naszych zobowiązań wobec Grecji i jej obywateli, ale – jak już wielokrotnie mówiłem – nie jesteśmy w stanie pomagać bez końca – dodał.

 

Schaeuble porównał Grecję do worka bez dna. W odpowiedzi, Papulias przypomniał, że w przeszłości Europejczycy walczyli ramię w ramię, i powinni być solidarni również podczas kryzysu, tak jak wszyscy Grecy są zobowiązani udźwignąć jego ciężar, zmierzyć się z nim i go pokonać:

– Wielokroć dostąpiliśmy zaszczytu obrony nie tylko naszej wolności, nie tylko naszej ojczyzny, ale i wolności Europy. Nie będę powoływać się na Churchilla, który wspominał o heroicznej walce Greków. O tym wiemy my, wiedzą nasi dziadowie i ojcowie. Mój własny dziadek [Napoleon Papulias – przyp.red.] został pierwszym ciężko rannym podoficerem w bitwie pod Wukolia [jedna z bitew tzw. trzydziestodniowej wojny grecko-tureckiej z 1897 r. – przyp.red.] na Krecie, kiedy walczono o jej wyzwolenie – powiedział.

 

Prezydent Papulias był czynnym uczestnikiem greckiego ruchu oporu podczas nazistowskiej okupacji kraju. Jednocześnie płynnie mówi w języku Wolfganga Schaeuble, ponieważ na studia prawnicze wyjechał do Niemiec właśnie. Dla jednych, jego wypowiedź będzie słuszna, inni uznają ją za niezrozumiałą lub wpisującą się w retorykę niechęci wobec zachodniego sąsiada Polski. W ostatnim czasie bowiem, w odpowiedzi – między innymi – na propozycję przekazania budżetu Grecji pod zarząd Berlina , coraz częściej podczas protestów na ulicach greckich miast płoną niemieckie flagi, w gazetach umieszcza się zdjęcie Angeli Merkel w nazistowskim uniformie, a już jakiś czas temu, napis na budynku Banku Grecji został przemianowany na „Bank Berlina”. Tym bardziej wypowiedź Prezydenta Grecji może wydawać się kontrowersyjna.

 

Tekst: O.D. na podst.: ekathimerini.com, kathimerini.gr, tovima.gr, tanea.gr

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE