Home / Bałkany / Kosowo / Prezydent Kosowa potępiła spalenie macedońskiej flagi
Atifete Jahjaga

Prezydent Kosowa potępiła spalenie macedońskiej flagi

Prezydent Republiki Kosowa Atifete Jahjaga potępiła spalenie macedońskiej flagi podczas protestów w Prisztinie, uznając tego typu zachowania za niedopuszczalne.

- Chociaż protesty są prawem gwarantowanym przez Konstytucję Republiki Kosowa, umożliwiającym wyrażenie obywatelskiego niezadowolenia, takie lekkomyślne akty, których celem jest nawoływanie do nienawiści, stoją w sprzeczności z wartościami i ideałami, które przyjęliśmy jako demokratyczne społeczeństwo – powiedziała prasie prezydent.

Protest miał miejsce wczoraj (8 lipca 2014) późnym popołudniem przed macedońską ambasadą w Prisztinie. W jego trakcie spalona została macedońska flaga, a uczestnicy trzymali transparenty z napisami: „Stop podziałom etnicznym”, „Stop dla dyskryminacji Albańczyków”, „Skopje nie jest ich”, „Jeden naród, jedna krew, jedna matka, jedna flaga”, „Czas się zjednoczyć”, „Prawdziwym monstrum jest Gruevski” czy „Ali zdrajcą”.  

Protesty wspierające Albańczyków w Macedonii odbyły się także w Tiranie i Berlinie, gdzie pod macedońską ambasadą zebrało się około pięćdziesięciu demonstrujących. Zorganizowane zostały za pośrednictwem portali społecznościowych jako reakcja zarówno na wyrok w sprawie „Monstrum”, jak i brutalną (według protestujących) interwencję policji podczas piątkowych demonstracji w Skopje.

O piątkowych protestach w Skopje czytaj tutaj.

Źródła: mrt.com.mk, 24vesti.mk

 

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE