Home / Polityka / Prezydent Serbii zapowiada rozwiązanie problemów uchodźców

Prezydent Serbii zapowiada rozwiązanie problemów uchodźców

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić poinformował dziś, że zamierza współpracować z krajowymi organizacjami uchodźczymi w celu osiągnięcia porozumienia z Chorwacją oraz Bośnią i Hercegowiną, służącego rozwiązaniu ich problemów prawnych i majątkowych.
W rozmowie z przedstawicielami stowarzyszeń uchodźców i przesiedleńców, działających na terenie Serbii, Nikolić zobowiązał się także do rozwiązania kwestii zaginionych, których ilość w Chorwacji szacuje się na 2000, w Bośni i Hercegowinie na 10 000, a w Kosowie na 900. Prezydent zauważył przy tej okazji, że poprzednie władze Serbii nie działały wystarczająco efektywnie w tym obszarze, lekceważąc kluczowe problemy, z którymi obecnie zmagają się uchodźcy i przesiedleńcy.
Jak poinformowali przedstawiciele wspomnianych stowarzyszeń, wsparcie prezydenta będzie ważnym czynnikiem w ich dalszej działalności. Podkreślili jednocześnie, że do spotkania z Nikoliciem doszło już po ich pierwszym wniosku w tej sprawie, podczas gdy w ciągu ostatniej kadencji Borisa Tadicia bez odpowiedzi pozostało aż jedenaście petycji tej treści.
Problem majątków i praw serbskich uchodźców jest jedną z poważniejszych, nierozwiązanych obecnie kwestii społecznych w Serbii.

 

Źródło: tanjug.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE