Home / Bałkany / BiH / Próba polepszenia współpracy Słowenii i BiH w branży przemysłu drzewnego

Próba polepszenia współpracy Słowenii i BiH w branży przemysłu drzewnego

Przedsiębiorcy z branży przemysłu drzewnego w BiH i Słowenii spotkali się by dyskutować o możliwościach poprawy i poszukiwaniu nowych form współpracy między państwami, a wszystko po to, by wspólnie wkroczyć na obce rynki. Według Izby Handlu Zagranicznego BiH współpraca ta układała się do tej pory bez zarzutów, w przyszłości jednak należy skupić się na poprawie struktury produktu, który jest eksportowany do Słowenii – aż 92% eksportowanych produktów trafia tam we wstępnej fazie obróbki. Ten sam problem dotyczy towaru importowanego do BiH. W zeszłym roku do Słowenii zostały wywiezione produkty przemysłu drzewnego o wartości 39 mln EUR, co stanowi 8,5 % całościowego eksportu z BiH. Na spotkaniu rozważano jak sprawić, by na partnerski rynek słoweński trafiały wyroby już gotowe, a nie we wstępnej fazie obróbki.

Bernard Likar z Izby Gospodarczej Słowenii twierdzi, że firmy zagraniczne są zainteresowane współpracą w branży drzewnej, lecz podstawowym krokiem do jej rozpoczęcia jest szukanie nowych rozwiązań dotyczących ulepszenia struktury eksportowanego towaru oraz pomoc firmom, które chcą nawiązać nowe kontakty. Podkreślił również, że w Słowenii sytuacja w tej branży wciąż się polepsza.

Spotkanie odbyło się dzięki inicjatywie Ambasady Słowenii w BiH, a jego organizatorem jest Izba Handlu Zagranicznego BiH. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt firm ze Słowenii i BiH, z przewagą spółek bh. Przedsiębiorstwa ze Słowenii, które brały udział w spotkaniu zajmują się głównie wytwarzaniem płyt i sklejek, przemysłem stolarki budowlanej oraz meblarskim.

 

Źródło: biznis.ba

About Agnieszka Wirkus

KOMENTARZE