Home / Gospodarka / Problem z dostępnością leków w Turcji będzie rozwiązany
Selen Eczanesi Istanbul

Problem z dostępnością leków w Turcji będzie rozwiązany

Ministerstwo Pracy w Turcji planuje ogłoszenie przetargów na import leków, aby znaleźć rozwiązanie na brak niektórych lekarstw na rynku, powiedział minister zdrowia Mehmet Müezzinoğlu.

Tureckie Stowarzyszenie Farmakologów (TEB) jest obecnie jedynym podmiotem importującym wymagane leki. Jednak ze względu na braki w aptekach wiele środków farmakologicznych można znaleźć na czarnym rynku. Powodem deficytu na rynku leków jest również fakt, że import leku przez TEB często trwa od 2 do 30 dni.

Obecnie prowadzone są badania dotyczące dostępności leków na tureckim rynku, m.in. w oparciu o listę najczęściej sprowadzanych medykamentów w 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ujmie tę listę w przetargu. Powstaną nowe magazyny leków i zawarte zostaną nowe porozumienia z producentami zagranicznych leków. Powyższe działania mają rozwiązać problem niedostępności niektórych specyfików w Turcji. Nie zmienią się natomiast ceny leków, gdyż różnica w cenie importowanego leku pokrywana jest z ubezpieczenia społecznego. Dodatkowo, przy zakupie dużej ilości lekarstw przez różne spółki ceny leków powinny się zmniejszyć.

Lokalne firmy farmaceutyczne wyrażają się jednak z niepokojem o przyszłych planach i zmianach przygotowanych przez rząd, twierdząc że może to negatywnie wpłynąć na ich działalność.

Jednocześnie Müezzinoğlu ogłosił, że zamierza rozpocząć produkcję niektórych lekarstw w Turcji. Na ten cel przeznaczono w budżecie aż 15 mld TL. Przy kupnie leków rząd potraktuje priorytetowo producentów krajowych, gwarantując trzy lata zakupu w zamian za podjęcie inwestycji poszukiwanych przez rząd.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE