Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Problemy Grecji z rasizmem

Problemy Grecji z rasizmem

Ostatni raport Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) nt. sytuacji imigrantów w Grecji jest bezlitosny dla tego kraju – liczba ataków motywowanych rasizmem osiągnęła w Grecji niepokojący poziom, a władze niewiele robią, aby zwalczać problem – czytamy.
Grecja od lat stanowi naturalną bramę dla próbujących przedostać się do Unii Europejskiej wielu imigrantów z Azji i Afryki. Ich położenie w tym kraju staje się jednak coraz bardziej dramatyczne, przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy Grecji, pogrążonej w najgorszym od kilkudziesięciu lat kryzysie, traktują uchodźców z coraz większą niechęcią.
UNHCR podaje, że od stycznia do sierpnia br. zanotowano 87 ataków na tle rasowym, co uznaje za „wyjątkowo niepokojące”. Twierdzi przy tym, że rzeczywista liczba ataków jest zapewne wyższa. Większość ofiar została zaatakowana w miejscach publicznych. Celami ataków są najczęściej nielegalni imigranci z Afganistanu, Bangladeszu, Pakistanu i Somalii. Według niektórych ofiar, część napastników nosiła emblematy skrajnie prawicowej partii Złoty Świt. Ultranarodowe ugrupowanie w tym roku wyszło z cienia na fali ostrej retoryki wymierzonej przeciw imigrantom i po raz pierwszy od upadku rządów wojskowych w 1974 r. wprowadziło do parlamentu swoich przedstawicieli. Złoty Świt posługuje się pozdrowieniem przypominającym gest hitlerowców, a emblemat partii nawiązuje do symboliki nazistowskiej. Ugrupowanie jednak zaprzecza związkom z neonazizmem.
UNHCR wykrył też 15 incydentów, w których to funkcjonariusze policji stosowali przemoc w czasie wykonywania rutynowych czynności i jako główny problem wskazywał na niechęć policji do badania tego typu spraw i ścigania napastników. Agencja ONZ dodaje też, że wiele ofiar nie zgłasza ataków z obawy przed deportacją. Zauważa, że w takich przypadkach policję bardziej interesuje, czy ofiara jest w kraju legalnie, a nie wyjaśnienie ataku.

 

Źródło: reuters.com, bbc.co.uk

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE