Home / Polityka / Problemy na północy Kosowa

Problemy na północy Kosowa

Belgrad i Prisztina powinny natychmiast osiągnąć porozumienie polityczne dotyczące północy Kosowa, które byłoby zaakceptowane przez mieszkańców regionu, uważa dowódca KFOR-u, niemiecki generał Erhard Drews.

Generał ocenił, że serbska mniejszość w Kosowie żyje w pewnego rodzaju ,,zamrożonym konflikcie” i trudno byłoby jej przeżyć w przypadku braku pomocy finansowej z Belgradu.

Dodał, że podczas sześciomiesięcznego pobytu w Kosowie odwiedził wszystkie serbskie gminy i zauważył, że Serbowie na południu czują się dużo bezpieczniej niż wcześniej.

– Serbowie z południa mają zupełnie inne doświadczenia z KFOR-em niż Serbowie z północy – podkreślił Drews.

Jeśli chodzi o barykady, ograniczają one swobodę poruszania się, a jej zapewnienie wraz z zagwarantowaniem bezpieczeństwa  stanowi główną rolę KFOR-u.

Na pytanie dlaczego nie zezwolić Serbom na blokowanie EULEX-u, który jedzie na punkt graniczny aby wesprzeć kasę Prisztiny, Drews odpowiedział, że według Rezolucji 1244 jest on zobligowany do respektowania jednej strefy celnej w Kosowie i EULEX ma obowiązek działania mającego na celu implementację porozumienia o Zintegrowanym Zarządzaniu Granicami, które stanowi podstawę wszelkich działań.

Źródło: kohaditore.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE