Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Proces Mladicia rusza 14 maja

Proces Mladicia rusza 14 maja

Proces byłego naczelnika sztabu generalnego Republiki Serbskiej generała Ratko Mladicia rozpocznie się 14 maja, poinformował haski Trybunał. Wcześniej początek procesu wyznaczono na 27 marca.
Mladić jest oskarżony o zbrodnie ludobójstwa i wielokrotne przestępstwa popełnione na muzułmanach, Chorwatach i pozostałych nieserbskich cywilach w Bośni i Hercegowinie w okresie od maja 1992 r. do końca 1995 r.
W akcie oskarżenia stwierdza się, że siły pod dowództwem Mladicia popełniły m.in. zbrodnię ludobójstwa na ponad 7000 muzułmanów w czerwcu 1995 r. w Srebrenicy. Wymienia się w nim ponad 70 przypadków morderstw w 20 gminach oraz akty torturowania, psychicznego znęcania i seksualnego wykorzystywania cywilów w 58 aresztach zlokalizowanych na terenie 22 gmin. Mladicia oskarża się ponadto o ostrzał Sarajewa i atak snajperski w tym mieście, podczas których zabito i raniono tysiące cywilów.
Zgodnie z aktem oskarżenia, Mladić wszystkich zbrodni dokonał w ramach zorganizowanej działalności przestępczej, której celem była eliminacja lub trwałe wysiedlenie muzułmanów, Chorwatów i pozostałej nieserbskiej ludności z terytorium BiH.
Generał został zatrzymany 26 maja 2011 r. po 16 latach od wydania przeciwko niemu aktu oskarżenia przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Po raz pierwszy stanął przed sądem 3 czerwca zeszłego roku.
Następna konferencja Trybunału ws. Mladicia zostanie zorganizowana 29 marca.

 

Źródło: rtv.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE