Home / Społeczeństwo / Prognozy dla słoweńskiej turystyki w 2013 roku

Prognozy dla słoweńskiej turystyki w 2013 roku

W Słowenii pojawiają się pierwsze prognozy dotyczące funkcjonowania branży turystycznej w 2013 roku. Pomysłem jeszcze nie potwierdzonym oficjalnie jest zamknięcie dla ruchu części ulicy Słoweńskiej  (Slovenska cesta) w Lublanie.  Zapowiedź burmistrza Zorana Jankovicia ma wywołać protesty mieszkańców stolicy oraz przedsiębiorców, którzy mają w tej części miasta biura.

Wśród wydarzeń najważniejszych dla słoweńskiej turystyki i promocji kraju znajdą się Mistrzostwa Europy w koszykówce. W Lublanie odbędą się zarówno kwalifikacje jak i mecze finałowe. Na potrzeby mistrzostw wiosną ma się rozpocząć przebudowa hali sportowej Tivoli. Inwestycja będzie kosztować 5 mln EUR. Władze miasta spodziewają się natomiast napływu gotówki od zagranicznych turystów z tzw. krajów „zamożnych” jak Belgia, Izrael, Niemcy, Wielka Brytania, Francja.

W zakresie infrastruktury sportowej planuje się również rozpoczęcie budowy kąpieliska Kolezija, na która gmina w ciągu najbliższych dwóch lat wyda około 5 mln EUR.

W marcu 2013 ma być wiadomo, czy będzie kontynuowana budowa garażu na centralnym rynku w Lublanie. Budowa hali garażowej została wstrzymana w 2012 roku w związku z objęciem terenu rynku ochroną państwową.

Jeśli wierzyć prognozom burmistrza słoweńskiej stolicy, w pierwszych miesiącach tego roku można się również spodziewać startu projektu miejskiej sieci bezprzewodowej, która zgodnie z planami w pierwszej kolejności ma objąć ścisłe centrum miasta, następnie ma zostać rozszerzona na  zamieszkałe obszary w obrębie obwodnicy.

Przypomnijmy, iż słoweńską turystyką od początku 2013 roku będzie się zajmować Agencja Publiczna Republiki Słowenii na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości, Innowacji, Rozwoju, Inwestycji i Turystyki, w skrócie SPIRIT (Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma ) powołana pod koniec października przez słoweński rząd. SPIRIT łączy Agencję Publiczną Republiki Słowenii  ds. Przedsiębiorczości i Inwestycji Zagranicznych (JAPTI), Słoweńską Organizację Turystyczną (WTO) oraz Jawną Agencję ds. Rozwoju Technologicznego Republiki Słowenii (TIA).

Źródła: delo.si, slovenia.info

 

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE