Home / Polska i Bałkany / Program Instytutu Polskiego w Sofii na maj 2012

Program Instytutu Polskiego w Sofii na maj 2012

8 maja, wtorek

godz. 18.00, Instytut Polski, wstęp wolny

Otwarcie wystawy fotografii  DOM Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Na fotografiach Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej nie ma ludzi. Są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników… A jednak każde z tych miejsc jest zarazem portretem swego właściciela; więcej mówi o jego sytuacji życiowej, zainteresowaniach, charakterze i stanie ducha, niżby może on sam chciał albo nawet mógł opowiedzieć. Te piękne i niezwykle intrygujące zdjęcia można studiować bez końca; z satysfakcją znaną być może tylko detektywom rekonstruować w myśli historię każdego z mieszkańców. Antropologiczne z gruntu fotografie Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej mają odświeżającą moc: zmieniają spojrzenie widza na otaczający świat i jego własny, niby tak dobrze znany, dom.

Wspólny, realizowany od pięciu lat, projekt polskich fotografów DOM/HOME został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą, m.in.: EPSON Photo Art Award (2005), Photopoland 2007, European Bank Award 2008 i Nagrodą „Newsweek Polska”. Był prezentowany na wystawach we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Grecji, Polsce i na Węgrzech.

Wystawa czynna do 25 maja

Szumen   

4 maja, piątek

godz. 17, Dom Kultury im. Dobri Wojnikowa w Szumen.

Wspólnie ze Słowiańskim Towarzystwem im. Wasiła Drumewa w Szumen

 

Otwarcie wystawy „Korzenie współczesności. Z najnowszych badań Instytutu Archeologii

i Etnologii Polskiej Akademii Nauk”.

Więcej informacji na stronie www.polinst-bg.org.

Wystawa czynna do 31 maja 2012 r.

 9 maja, środa

godz. 9, Akademia Teatralna i Filmowa, wstęp tylko dla studentów

Projekcje dla studentów Akademii Teatralnej i Filmowej – Filmy J.J. Kolskiego

Wenecja (2010, 114 min., zdjęcia – Artur Reinhart), z tłumaczeniem

Występują: Magdalena Cielecka, Marcin Walewski, Grażyna Błęcka-Kolska.

9 maja, środa

Z okazji Dnia Europy  

godz. 18.00, Instytut Polski, wstęp wolny

Koncert chopinowski Bogdana Iwanowa, Piotra Karagenowa i Georgija Bojkina – uczniów Krajowej Szkoły Muzyki i Tańca im. Dobrina Petkowa w Płowdiwie.

W programie: Ballady Nr 1-4, Etiudy № 4, 10, 25 (7,12).

10 maja, czwartek

godz. 18.00, Instytut Polski, wstęp wolny

 

Sala samobójców – reż. Jan Komasa (2011, 112 min.)

Wystepują: Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska-Żurawska; Agata Kulesza; Kinga Preis.

Nagrody: 2011 – Kraków (Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Plus Camera)-Nagroda FIPRESCI; 2011 – Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Srebrne Lwy; 2012 – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: Najlepszy film i Odkrycie roku.

Główny bohater filmu jest wrażliwym i nieco zagubionym nastolatkiem, synem zamożnych rodziców. Koledzy szkolni wyśmiewają go na portalach społecznościowych i odsuwają się od niego. Dominik zamyka się w swoim pokoju i przestaje wychodzić z domu. Na to nakładają się problemy z rodzicami, wiecznie nieobecnymi w domu. W sieci chłopak poznaje fascynującą się śmiercią oraz samookaleczeniem młodą dziewczynę i nawiązuje z nią emocjonalną i intelektualną więź. Z biegiem czasu on traci kontakt ze światem rzeczywistym coraz bardziej przynależąc do świata wirtualnego.

10 maja, czwartek

godz. 19-20.30, Park Oboriszte 

Udział Instytutu Polskiego w 2 Sofijskim Festiwalu  Naukowym (9-13 maja 2012)

Wspólnie z British Council i Forum Demokrytes  http://www.sofiasciencefestival.bg/

Prezentacja dr inż. Jana Romana Jezierskiego  „Poważnie i śmiesznie o … odlewnictwie”.

dr inż. Jan Roman Jezierski – adiunkt w Katedrze Odlewnictwa Politechniki Śląskiej, prezes Oddziału Gliwickiego Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, Członek Polskiego Towarzystwa Materiałów Kompozytowych. Członek Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk, Vice Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Gliwicach, autor ponad 80 artykułów naukowych, edytor czasopism: „Archives of Foundry Engineering” oraz „Central European Journal of Engineering”, specjalista w dziedzinie pneumatycznego wdmuchiwania proszków do ciekłego metalu oraz technologii odlewniczych.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się  co ma wspólnego sowa z Oskarem Amerykańskiej Akademii Filmowej,  co oznacza „tajemnica ciekłego metalu”, jak jest zrobiona Car Puszka, największa armata, jaką kiedykolwiek wykonano na świecie,  poznać tajniki mającej pięć tysięcy lat sztuki, nauki i technologii, posłuchać zabawnej historii o  przeszłości, teraźniejszości i… przyszłości odlewnictwa  przyjdź i odwiedź Sofijski Festiwal Nauki.

10 maja, czwartek

Z okazji Roku Janusza Korczaka

godz.19.30, Teatr-Laboratorium „Alma Alter” Uniwersytetu Sofijskiego, wstęp wolny do zapełnienia sali

Przy współudziale Instytutu Polskiego w Sofii

Spektakl „Kiedy znów będę mały” poświęcony życiu i dziełu Janusza Korczaka.

Inscenizacja i reżyseria oraz scenariusz – Nikołaj Georgiew.

Spektakl prezentuje postać opiekuna i wychowawcy Janusza Korczaka (22.07.1878 – 6.08.1942) – lekarza i działacza społecznego żydowskiego pochodzenia, który całe życie poświęcił dzieciom, o których zresztą sam mówił, że nie ma dzieci – są ludzie.

W roku 2012 mija 70. rocznica męczeńskiej śmierci Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Treblince oraz setna rocznica założenia przez Starego Doktora Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Rok 2012 został ustanowiony w Polsce Rokiem Janusza Korczaka.

12 maja, sobota

Wspólnie z Jazz Plus

godz. 19.30, Narodowy Pałac Kultury, Studio 5, bilety w sieci www.ticketplus.bg

 

Koncert zespołu Jazzpospolita

JAZZPOSPOLITA to oryginalne połączenie jazzowej tradycji i postronkowej nowoczesności. Duża wyobraźnia i świetna znajomość współczesnego muzycznego języka sprawiają, że kwartet można uznać za jeden z najciekawszych zespołów rodzimej sceny alternatywnej.

Grupa zadebiutowała w 2010 r. gorąco przyjętym albumem „Almost Splendid”. Niezwykła fuzja nu-jazzu, elektroniki i zmysłu melodycznego pozwoliła warszawiakom dotrzeć do wrażliwości zarówno miłośników tradycji jazzowej, jak i fanów z kręgów indie, post-rocka czy po prostu ambitnego popu

Muzykę Jazzpospolitej próbowano opisać jako Avantgardejazz, postrock, nujazz, czy trip jazz.

Zespół zagrał ponad 100 koncertów i brała udział m.in. na festiwalach Open’er, Męskie Granie, Jazz Jantar, Garana Jazz Festival (Rumunia), czy występując jako support dla polskiej trasy Bonobo. Redakcja portalu Muzyka.Onet przyznała grupie nominację do Artysty Roku 2010, zaś Program 3 Polskiego Radia nazwał ją „odkryciem koncertowym roku 2011”.

Wydana w lutym 2012 płyta „Impulse” jest mocnym potwierdzeniem najwyższej formy Jazzpospolitej. Zespół powraca z materiałem jeszcze bogatszym i brzmieniowo, zintensyfikowanym rytmicznie i swobodnie rozimprowizowanym. Dzięki doświadczeniu koncertowemu „Impulse” brzmi mocniej i bardziej wyraziście.

15 maja, wtorek

godz. 18.00-21.00, Instytut Polski, wstęp wolny

Udział Instytutu Polskiego w Sofii w Nocy Literatury 2012

Święto czytania organizowane w całej Europie. W Sofii organizowane we współpracy z zagranicznymi Instytutami Kultury w Sofii, należącymi do europejskiej sieci EUNIC.

Czytanie wybranych fragmentów z książek: „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka i „Bieguni” Olgi Tokarczuk.

Od 18.00 do 21.00 co pół godziny w siedzibie Instytutu Polskiego fragmenty książek czyta aktorka Margarita Chlebarowa.

„Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka  – zbiór wspomnień i refleksji autora z podróży, które odbywał kilkakrotnie przez kraje środkowo-wschodniej Europy, takie jak: Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Albania, Ukraina, Rumunia, czy też Mołdawia i Naddniestrze. Autor wspomina ludzi, obyczaje, opisuje miejsca i krajobrazy. Podróżuje samochodem, pociągiem, autostopem oraz promem.

„Bieguni” Olgi Tokarczuk – głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży. Tytuł nawiązuje do odłamu prawosławnych starowierców, biegunów (bieżeńców), wierzących, że świat jest przesiąknięty złem oraz, że zło ma największą moc, gdy człowiek stanie w miejscu. Jedynym sposobem ratunku przed złem jest podróż.  Książka odpowiada na pytanie: kim są współcześni „bieguni” i  jak wielu jest ich wśród nas?

17 maja, czwartek

 godz. 18, Instytut Polski, wstęp wolny

Wspólnie z Bułgarskim Stowarzyszeniem Niezależnych Artystów-Animatorów BANHA 

 

Pokaz najlepszych polskich filmów animowanych z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Zlaten kuker” 2011.

  • DRWAŁ (2011) –  reż. Paweł Dębski,
  • DWA KROKI ZA… (2010) – reż. Paulina Majda
  • RYTUAŁ (2010) – reż. Zbigniew Czapła
  • PATHS OF HATE (2010)-  reż. Damian Nenow
  • ŚWITEŹ (Polska, Kanada, Francja, Dania, Szwajcaria, 2010) – reż. Kamil Polak
  • ESTERHAZY  (Polska, Niemcy, 2009) – reż. Izabela Płucińska

Ogólny czas projekcji – 90 min.

21 maja, poniedziałek

godz.18,  Galeria IP, wstęp wolny

Wspólnie z Wydawnictwem „Bałkani” oraz redakcją tygodnika „Literaturen westnik”

Książka i tygodnik ukazały się przy współudziale Instytutu Polskiego w Sofii.

 

Promocja bułgarskiego wydania książki „Rok Myśliwego” Czesława Miłosza (Wydawnictwo „Bałkani”, przekład- Wera Dejanowa i Bojan Obretenow) oraz specjalnego numeru tygodnika literackiego „Literaturen westnik” (Gazeta Literacka) w całości poświęconego Czesławowi Miłoszowi.

Książkę „Rok Myśliwego” i postać Noblisty przedstawi prof. dr hab. Panajot Karagiozow, historyk literatur słowiańskich, tłumacz, dziekan Wydziału Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego, autor ponad 200 publikacji naukowych w dziedzinie literatur słowiańskich.

„Literaturen westnik” przedstawi dr Ani Burowa, redaktor naczelny tygodnika  oraz wykładowca w Katedrze Literatur Słowiańskich   Uniwersytetu Sofijskiego.

„Rok myśliwego” Czesława Miłosza to osobliwy diariusz jednego roku (od sierpnia 1987 do sierpnia 1988), który zawiera nie tylko sporządzane „na gorąco” refleksje i notatki o podróżach, spotkaniach, lekturach, pracach w ogrodzie i własnej twórczości, ale także wspomnienia (młodzieńcze Wilno, powstanie warszawskie, trudne lata paryskie), portrety przyjaciół i pisarzy, mini-eseje o sztuce, religii, polityce, historii najnowszej.

Czesław Miłosz  – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, autor pond 40 książek poetyckich i prozatorskich. Jeden z największych poetów polskich, laureat nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich.W Bułgarii ukazały się jego książki: „Zniewolony umysł” (1992, 2011), „Dolina Issy” (1994, 2011), „Piesek przydrożny” (2002, 2011),  „Rok Myśliwego” (2011), tom poetycki „To” (2012).

29 maja, wtorek

godz. 18.00,  Instytut Polski, wstęp wolny

Udział Instytutu Polskiego w Sofii w Sofia Design Week

 

Otwarcie wystawy „Projekt Roku Polski Design” i wykład Michaela Okraja nt. Polskie projektowanie graficzne z perspektywy europejskiej.

Wystawa „Projekt Roku – Polski Design” w Instytucie Polskim w Sofii prezentuje najciekawsze realizacje polskich autorów, wyłonione w konkursie „Projekt Roku – Polski Konkurs Graficzny” edycja 2010-2011. Kuratorami wystawy są Rene Wawrzkiewicz i Agata Szydłowska.

Konkurs jest  inicjatywą Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, która pokazuje jak ważne jest projektowanie graficzne i jaką rolę pełni ono dzisiaj w kształtowaniu naszego otoczenia. To pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który poddaje refleksji funkcje dizajnu oraz odpowiedzialność społeczną twórców.   Na wystawie można zobaczyć prace, nagrodzone w poszczególnych kategoriach w postaci plakatów, zdjęć systemów informacji miejskiej, publikacji, projektów graficznych magazynów, ubrań i dodatków, log.

Więcej informacji na  www.projektroku.pl

Michael Okraj – interdyscyplinarny dizajner i krytyk dizajnu, autor i wydawca tekstów o krytyce w dizajnie. Absolwent Hochschule für Gestaltung w Schwäbisch Gmünd w Niemczech. Publikuje na portalu niemieckojęzycznym designkritik.dk, pisze felietony dla magazynu „novum—world of graphic design”. Kurator wystawy „dizajn = design“ dla Polskiego Instytutu w Berlinie i wystawy „Projektowanie w działaniu / Design in Aktion“ (ROK!) dla Goethe Institut w Warszawie. Zaprojektował niemiecki magazyn „polenplus“ i „P+“. Zwycięzca konkursu na nową makietę „Przekroju“. Autor logotypów dla Ambasady Niemieckiej w Warszawie. Projektant wielu znaczków pocztowych dla Ministerstwa Finansów w Niemczech i dla Poczty Polskiej. Prowadzi studio projektowe DESIGNERDEUTSCH w Berlinie.

30 maja, środa

godz. 17,  Galeria Instytutu Polskiego

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim w Sofii

We współpracy z Wydawnictwem SONM w Sofii

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Świat polskich bajek” na ilustracje do bajek polskich.

Projekcja filmu „Magiczne drzewo” w reż. Andrzeja Maleszki (2008, 83 min).

Nagrody: 2009 – Chicago (MFF dla Dzieci)-Nagroda Specjalna Jury; 2010 – Tajwan (Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Filmów i Programów Telewizyjnych)-Grand Prix

Gwałtowna burza powala olbrzymi, stary dąb – Magiczne Drzewo. Ludzie tną go na kawałki i robią z nich przedmioty codziennego użytku. Kiedy trafiają one do sklepów, na całym świecie dzieją się niezwykłe rzeczy, ponieważ cząstka niezwykłej, magicznej mocy dębu pozostała we wszystkim, co zostało z niego zrobione. Pewnego dnia trójka dzieci odnajduje krzesło, które spełnia życzenia. Ich rodzice wyjechali za granicę do pracy i pozostawili je pod opieką znienawidzonej ciotki. Dzieci wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu rodziców. Podróż nie jest jednak łatwa, gdyż ich śladem podąża ktoś, kto za wszelką cenę pragnie zdobyć niezwykłe krzesło.

31 maja, czwartek

godz. 18.00,  Biblioteka Instytutu Polskiego

Dyskusyjny Klub Książki.

Zapraszamy do swobodnej rozmowy o polskich książkach przy niezobowiązującej atmosferze i herbacie. Spotkania odbywać się będą w każdy  ostatni czwartek miesiąca. Podczas trzeciego spotkania będziemy rozmawiać o książce „Ku słońcu” Ingi Iwasiów. Wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy! Rozmowy o książkach będą prowadzone w języku polskim.

Inga Iwasiów – Ku słońcu.

Refleksyjna powieść obyczajowa, umiejscowiona we współczesnym Szczecinie. Magda, córka Jana i Marysi,  powraca po latach z zagranicy do rodzinnego miasta, by pożegnać umierającą Ulę, swą ukochaną ciotkę… Szeroko zakrojona panorama losów trzech pokoleń Polaków na tle przemian społecznych, politycznych i mentalnych ostatniego trzydziestolecia, od walki z „komuną” po lustrację. „Ku słońcu” to także historia o miłości, odchodzeniu i poplątanych ścieżkach życiowych wyborów.

Książka dostępna w bibliotece Instytutu Polskiego.

Nie widziałeś polskich sztuk w teatrach w Sofii:

Wciąż na afiszu:

3 i 18 maja

godz.19, Teatr „Sofia”, scena kameralna, bul. Janko Sakazow 23A, bilety w kasie

Przy współudziale Instytutu Polskiego w Sofii

Spektakl „Tiramisu” wg Joanny Owsianko.

Reżyser: Nikołaj Poliakow

4 i 27 maja

godz. 19, Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa, scena „Sylza i Smiach”, bilety w kasie teatru

Spektakl Testosteron  Andrzeja Saramonowicza (przekład Joanna Popowa)

Reżyser – Płamen Panew

12 i 23 maja

godz.19, Teatr „Sfumato”, ul. Dimityr Grekow 2, bilety w kasie

Przy współudziale Instytutu Polskiego w Sofii

Spektakl „Rzeźnia” wg Sławomira Mrożka.

Inscenizacja i reżyseria – Nikołaj Łambrew-Michajłowski.

 

19 maja, sobota

godz.19.00, Teatr Młodzieżowy im. Nikołaja Binewa, bul. A. Dondukow 8-10, bilety w kasie

Stowarzyszenie Imago-Hominis przedstawia monodram „Czysta miłość” wg Ireneusza Iredyńskiego

Reżyseria – Petyr Rusew;   Występuje: Mirosław Michow

Spektakl „Tango” Sławomira Mrożka na festiwalach teatralnych:

Inscenizacja i reżyseria – Nikołaj Poljakow

Festiwal Teatralny Błagoewgrad 2012 (7-13.05.2012)

12, sobota, godz.19, Teatr Dramatyczny im. Nikoły Wapcarowa w Błagoewgradzie, bilety w kasie

Ogólnobułgarski Festiwal Małych Form Teatralnych we Wracy (16-21.05.2012).

21, poniedziałek, godz.18, Teatr Dramatyczno- Lalkowy we Wracy, bilety w kasie

Strona Instytutu Polskiego

Facebook

Nowie książki w bibliotece Instytutu Polskiego

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE