Home / Polska i Bałkany / Program Instytutu Polskiego w Sofii na wrzesień 2012

Program Instytutu Polskiego w Sofii na wrzesień 2012

Do 14 września w galerii IP można oglądać wystawę fotografii Zofii Rydet

Zofia Rydet (1911-1997) – jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Czerpała inspiracje z reportażu, fotografii nowoczesnej, portretowej, makrofotografii. Próbowała przy pomocy fotografii stworzyć obraz społeczeństwa, przede wszystkim wiejskiego.

Autorka kilku znaczących cyklów fotograficznych. Od 1978 roku praktycznie do końca swej twórczości realizowała najważniejsze swoje dokonanie artystyczne – cykl Zapis socjologiczny, monumentalna dokumentacja społeczeństwa wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, a także w Museum of Modern Art (MOMA) w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto, National Museum of Photography, Film and Television w Bradford (Wielka Brytania).

Udział IP w VI Międzynarodowym Festiwalu SOFIA:POETIKI 2012

31 sierpnia, piątek

godz. 18.00, Instytut Polski, wstęp wolny

 Promocja bułgarskiego wydania tomiku poetyckiego „Pomarańcza Newtona i inne wiersze” honorowego gościa Festiwalu Ewy Lipskiej z udziałem autorki. (Wydawnictwo „Stigmati”, wybór i przekład z języka polskiego – Wera Dejanowa) oraz rozmowa z poetką prowadzona przez Marina Bodakowa – bułgarskiego poetę i dziennikarza, kierownika Działu Literackiego w tygodniku kulturalnym „Kultura”.

Premierze towarzyszy wystawa grafiki Sebastiana Kudasa (część prac to ilustracje poezji Ewy Lipskiej) z udziałem autora.

Wiersze czytać będą Ewa Lipska i aktorka Żorżeta Czakyrowa.

     

Ewa Lipska (1945) – wybitna polska poetka, eseistka i felietonistka. W latach 1995–1997 dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, członkini polskiego i austriackiego PEN Clubu, członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wybory wierszy Ewy Lipskiej zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, w Bułgarii ukazał się jej tom „Wakacje mizantropa” (1994) i „Pomarańcza Newtona i inne wiersze” (2011).

Dorobek literacki Ewy Lipskiej to 30 tomów i zbiorów poezji  a także głośna, polsko–niemiecka publikacja „Życie zastępcze – Ersatzleben” (1998)  i nominowana do literackiej nagrody NIKE powieść „Sefer” (2009). W 2011 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za tomik „Pogłos”.  Ostatni jej tomik ukazał się w kwietniu tego roku w Polsce pt. „Droga pani Schubert…”

Wśród licznych polskich i międzynarodowych wyróżnień, odznaczeń i nagród literackich poetki znajdują się m.in.: nagrody PEN-klubów (polskiego i austriackiego), Nagroda Kościelskich, nagroda miasta Krakowa, srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, „Wawrzyn Literacki” za najlepszą książkę roku 2002 – „Sklepy zoologiczne”.

Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Sebastian Kudas – polski rysownik, ilustrator, scenograf Piwnicy pod Baranami. Autor ilustracji unikatowych tomików m.in. „Epitafia” autorstwa Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej i Bronisława Maja. Swoje rysunki pokazywał na wystawach w Krakowie, Sopocie, Częstochowie, Sandomierzu,Tarnobrzegu  oraz Wiedniu, Ebenfurth i Norymberdze . W 1997 wybrany do Rady Artystycznej „Piwnicy pod Baranami”. W 2007 otrzymał Nagrodę im. Wiesława Dymnego, przyznawaną za wszechstronną działalność artystyczną.

1 września, sobota

godz. 18.00, Instytut Polski, wstęp wolny

Recital poetycki gości zagranicznych Festiwalu. W tegorocznym wydaniu Festiwalu udział weźmie 3 poetów z PolskiEwa Lipska, Justyna Bargielska i Tomasz Różycki.

Justyna Bargielska (1977) – poetka i pisarka. Autorka czterech książek z wierszami i jednej książki prozatorskiej. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia.  Za książkę „Obsoletki” nominowana do najważniejszej polskiej nagrody literackiej Nike. Za książkę z wierszami „Bach for my baby” nominowana do nagrody TVP Kultura.

Tomasz Różycki (ur. 1970) – poeta, tłumacz i krytyk. W swoim dorobku posiada pięć tomów wierszy, w tym Kolonie, 2007, w finale „Nike”, poemat epicki Dwanaście stacji (2004 – Nagroda Fundacji im. Kościelskich). Laureat licznych nagród, m.in. im. Josifa Brodskiego (2006), Arts & Literary Prize 3 Quarks Daily (2010).  Jego wiersze tłumaczono na hiszpański, francuski, angielski, włoski, bułgarski, niemiecki, litewski, rosyjski, słoweński, ukraiński, publikowane były w zagranicznych czasopismach i antologiach. Książki Różyckiego ukazały się we Francji, Niemczech, Włoszech, na Słowacji i w Stanach Zjednoczonych. On sam tłumaczył m.in. Artura Rimbauda  i Victora Segalena, w 2006 roku opublikował Rzut kośćmi  Stephane’a Mallarme.

2 września, niedziela

godz. 19,  scena przed Teatrem Narodowym im. Iwana Wazowa

Wielkie święto poezji! Poeci czytają swoje wiersze, jazz, teatr alternatywny.

 

Sozopol

4 września, wtorek

godz. 18.30, Dom Kultury „Otec Paisij”

W ramach Festiwalu Święta Sztuki „Apolonia” (30.08.-8.09)

Spektakl TIRAMISU Joanny Owsianko – reż. Nikołaj Poliakow

30 sierpnia – 6 września

Udział IP w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Miłość jest szaleństwem”

Projekcja w programie konkursowym

Listy do M. – reż. Mitja Okorn (2011, 116 min.)

Występują: Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Dygant, Katarzyna Zielińska, Agnieszka Wagner, Wojciech Malajkat.

Listy do M. to zabawna komedia o wigilii Bożego Narodzenia, kiedy losy 10 bohaterów spotykają się i oni odkrywają, że nie można uciec przed miłością i …Bożym Narodzeniem.

Chrzest  – reż. Marcin Wrona ( 2010, 85 min.)

Występują: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Natalia Rybicka, Adam Woronowicz, Michał Koterski, Paweł Tomaszewski.

Nagrody: 2010 – Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Srebrne Lwy; 2011 – Mons; Belgia (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Grand Prix;

Scenariusz oparty na kanwie prawdziwej historii chłopaka z polskiej prowincji, który po kryminalnym epizodzie w swoim rodzinnym miasteczku, trafia do Warszawy. Kameralna historia splata losy trójki bohaterów niczym w tragedii antycznej, prowadząc do nierozwiązywalnego konfliktu z siłami dobra i zła.

Wenecja - reż. Jan Jakub Kolski (2010, 110 min.)

Występują: Magdalena Cielecka, Marcin Walewski, Agnieszka Grochowska, Grażyna Błęcka-Kolska, Julia Kijowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mariusz Bonaszewski

Wenecja to fascynująca, przepięknie sfilmowana opowieść o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciwko zastanej rzeczywistości.

 

Wystawa polskich plakatów filmowych ze zbiorów Polskiej Filmoteki Narodowej

 

Warna

10 – 15 września

Centrum Festiwalowe i Kongresowe

VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Animacji.

Udział  w Festiwalu weźmie Wioletta Sowa, członek komisji selekcyjnej Festiwalu, która obradowała w Sofii w czerwcu br. W ramach Festiwalu Instytut Polski przedstawi wystawę rysunków satyrycznych Impresje Europejskie.

17 września, poniedziałek

godz. 18.00, Instytut Polski

Otwarcie wystawy Fauna, flora i piraci - wyboru polskiej ilustracji dziecięcej .

Instytut Polski zaprasza na wystawę najlepszych autorów ilustracji dziecięcej. Wystawa prezentuje prace z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – czasów, gdy ilustracja książkowa przeżywała swój złoty okres, i prace późniejsze, z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wśród zgromadzonych ilustracji widz odnajdzie ulubionych bohaterów bajek i baśni –piratów Rabarbara i Rum-Barbari, korsarza Palemona oraz wielu przedstawicieli baśniowej fauny – smoka wawelskiego, wróbelka Elemelka,  kota w butach, Gucia i Cezara,  fantastyczne postacie z Tajemnicy szyfru Marabuta.

Zapraszamy dzieci i dorosłych do odwiedzenia kolorowego świata baśniowych opowieści, który bawi i intryguje!

Projekt graficzny wystawy: Andrzej Stroka www.galeriagrafikiiplakatu.pl

 

Wystawa czynna do 12 października

18 września, wtorek

godz. 10-15, Instytut Polski, wstęp tylko dla uczestników konferencji

Instytut Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk i Instytut Badań Literackich Polskiej  Akademii Nauk

Międzynarodowa konferencja „Podobieństwo i różnica. Problemy tożsamości”. Swoje referaty wygłoszą zagraniczni goście Teresa Dobrzyńska, Grzegorz Grochowski i Ewa Szczęsna (Polska), Marko Juvan i Marian Dović (Słowenia), przedstawiciele Instytutu Literatury BAN i Uniwersytetu Sofijskiego.

Promocja książki “Vision and cognition / Взгляд и познание”.

Książka jest wynikiem współpracy naukowej między Akademiami Nauk Polski i Bułgarii.

20 września, czwartek

godz. 18, Instytut Polski, wstęp wolny

Maraton tańca – reż.  Magdalena Łazarkiewicz (2011, 98 min.), zdjęcia Wojciech Todorow, z  napisami

Film o młodzieńczych namiętnościach, które eksplodują w trakcie konkursu tanecznego, elektryzującego mieszkańców pewnego miasta. Dwie dziewczyny wystawiają na próbę swoją przyjaźń, rywalizując o  nagrodę, która ma odmienić ich życie, nieśmiały Krystian jest gotowy na wszystko, aby zdobyć serce wyniosłej gwiazdy pop, zaś para pechowych przestępców  szykuje największy przekręt w karierze. W roztańczonym tłumie wychodzą na jaw głęboko skrywane sekrety i zdrady… Za każdym z uczestników maratonu – zarówno za tancerzami, jak i kibicującymi im sąsiadami – kryje się inna historia, inne marzenia i aspiracje.

W obsadzie „Maratonu tańca” spotykają się najzdolniejsi aktorzy młodego pokolenia – Joanna Kulig, Filip Garbacz, Leszek Lichota oraz Olga Frycz. Światowa prapremiera „Maratonu tańca” odbyła się na prestiżowym festiwalu w Pusan w Korei Południowej . Film prezentowany był też na MFF w Santa Barbara w 2011.

Płowdiw

21 – 22 września

 

Noc Muzeów2012

Rytuały stałego” – platforma „Miasto i przestrzenie publiczne

Kurator: Wera Mleczewska

Miasto i przestrzenie publiczne“ 2012 to festiwal, którego kulminacja przypada w Noc Muzeów w Płowdiwie (21-22 września 2012). Inicjatorem jest bułgarska Fundacja Open Arts, a wsparcia udzieliły Fundacja Ameryka dla Bułgarii i Urząd Miasta Płowdiw.

Projekt „Rytuały stałegoobejmuje różne miejsca w środowisku miejskim Płowdiwu, stara się przebrnąć przez wyzwania środowiska wizualnego i szuka bezpośredniego kontaktu z widzami poza tradycyjnymi przestrzeniami prezentowania sztuki. W tegorocznym wydaniu gościem będzie utalentowany polski artysta Janek Simon.

Janek Simon (1977) – polski artysta multimedialny, z wykształcenia psycholog i socjolog. Janek Simon nie odebrał formalnego wykształcenia plastycznego. W 2002 r. jego prace – film i instalacje interaktywne pojawiły się na wystawie młodej polskiej sztuki  i od tego czasu Simon uczestniczył w kilku zbiorowych wystawach polskich i zagranicznych, ma wystawy indywidualne w Polsce, w Wielkiej Brytanii W swojej sztuce wykorzystuje często motywy z gier komputerowych, inspirują go przejawy kultury popularnej, jak internet i film. Obecnie tworzy prace konceptualne.

27 września, czwartek

godz. 18.00,  Biblioteka Instytutu Polskiego

 

Dyskusyjny Klub Książki.

Zapraszamy do swobodnej rozmowy o polskich książkach przy niezobowiązującej atmosferze i herbacie. Spotkania odbywać się będą w każdy  ostatni czwartek miesiąca. Podczas piątego spotkania będziemy rozmawiać o książce „Dzidzia” Sylwii Chutnik. Wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy! Rozmowy o książkach będą prowadzone w języku polskim.

Sylwia Chutnik – „Dzidzia”

Jest rok 1944. W podwarszawskich Gołąbkach Stefania Mutter denuncjuje Niemcom dwie Polki, skazując je na śmierć. Pół wieku później wnuczka Stefanii, Danuta, rodzi Dzidzię: zdeformowaną fizycznie i upośledzoną dziewczynkę. Dzidzia jest… „zemstą historii” i utrapieniem. Może zostanie świętą w miejscowym kościele? Wstrząsająca, kontrowersyjna opowieść o naszym narodowym charakterze, kompleksach i głupocie.

Książka ukazała się w serii „Nowa Proza Polska”.

28 września, piątek

Udział Instytutu Polskiego w Festiwalu Piano Extravaganza

godz 19.30, Klub Wojskowy, bilety w kasie

 

Recital fortepianowy Joanny Trzeciak. W programie – utwory J.N. Humla, Nikołaja Miaskowskiego, Karola Szymanowskiego.

26 września Joanna Trzeciak przedstawi recital w Płowdiwie w ramach kolejnej edycji Targów Płowdiwskich, których jednym z gości specjalnych jest Polska.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest wybitny pianista bułgarski Ludmił Angełow. Głównym celem Festiwalu jest promocja utworów muzycznych o wysokiej wartości artystycznej autorstwa kompozytorów, którzy nie osiągnęli popularności lub zostali w cieniu popularnych geniuszy muzyki klasycznej.

Joanna Trzeciak studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. W roku 1980 została laureatką Festiwalu Pianistyki Polskiej  w Słupsku, a w 1987 debiutowała w South Bank w Londynie. Występowała w większości krajów europejskich, USA, Ameryce Południowej, Izraelu, Egipcie, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Turcji i Libanie w recitalach i koncertach z orkiestrą. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach, grała w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in. Auditorium Verdi w Mediolanie, Rudolfinum w Pradze, Oratorio di Gonfalone w Rzymie, Yamaha Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku.

Joanna Trzeciak nagrała płyty z muzyką Karola Szymanowskiego, Chopina., J.N. Hummel’a, Rachmaninowa.

Program festiwalu  www.piano-extravaganza.com 

30 września, niedziela

godz. 11-17, scena przed Teatrem Narodowym im. Iwana Wazowa

 

Europejski Dzień Języków

Trzeci kolejny rok EUNIC –  sieć instytutów kultury państw członkowskich UE daje możliwość sofijczykom i gościom stolicy dowiedzieć się, jak brzmią ich ulubione słowa w obcym języku,  wzięcia udziału w konkursach, spotkania się z instytutami kultury różnych krajów, bawić się i wygrywać nagrody. Wielojęzyczne krzyżówki, sekretne słowa, turnieje i dialogi – to tylko część niespodzianek, które tegoroczna edycja Europejskiego Dnia Języków przygotowała dla widzów.

Instytut Polski w Sofii przygotował specjalne gry i zadania związane z językiem polskim, z którymi możecie zmierzyć się na stoisku instytutu.

W tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków udział weźmie 15 instytutów kultury, a wsparcia udzielili Urząd Miasta Sofii i Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu i Bułgarskiego Radia Państwowego.

Nie widziałeś polskich sztuk w teatrach w Sofii:

Wciąż na afiszu:

5 września, środa

godz.19, Teatr „Sfumato”, ul. Dimityr Grekow 2, bilety w kasie

Przy współudziale Instytutu Polskiego w Sofii

Teatr Dramatyczno-Lalkowy we Wracy gości na scenie Teatru Sfumato w Sofii

 

Spektakl „Tango” wg Sławomira Mrożka.

Inscenizacja i reżyseria – Nikołaj Poljakow

Występują: Borisław Borisow, Sawa Georgiew, Iwelina Poliakowa, Ognian Simeonow, Żana Raszewa, Konstantin Sokołow, Kalina Kiprowa.

„Tango” to dramat Sławomira Mrożka, utrzymany w charakterystycznej dla pisarza konwencji groteskowej, surrealistycznej i realistycznej zarazem, podejmujące problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie.

 

19 września, środa

godz. 19, Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa, scena „Salza i Smiach”, bilety w kasie

Spektakl Testosteron Andrzeja Saramonowicza. Reżyseria – Płamen Panew.

Strona Instytutu Polskiego w Sofii

Facebook

Biblioteka Instytutu Polskiego

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE