Home / Bałkany / Projekcja filmu „Czefurzy raus!” w Katowicach!
czefury

Projekcja filmu „Czefurzy raus!” w Katowicach!

Zapraszamy na wieczór literacko-filmowy z Goranem Vojnoviciem, który odbędzie się w środę, 21 maja, w Kinie Kosmos (ul. Sokolska 66, Katowice).


18:00 projekcja filmu „Czefurzy raus!”

20:15 rozmowa z reżyserem i pisarzem Goranem Vojnoviciem


Spotkanie moderują Monika Gawlak, Tina Jugović i Leszek Małczak. Rozmowa tłumaczona będzie na język polski. Autorami tłumaczenia filmu są studenci Instytutu Filologii Słowiańskiej UŚ: Adrianna Bibrzycka i Mateusz Gwiazda.

Wstęp wolny!

Po spotkaniu zapraszamy na degustację słoweńskiego wina i ulubionej potrawy głównego bohatera filmu.

czefurzy raus

Dołącz do wydarzenia na FACEBOOKU!
https://www.facebook.com/events/232035040337067/

GORAN VOJNOVIĆ

(ur. 1980, Lublana) – reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, pisarz. Wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe – Fužine zakon (Fužiny rules), Sezona 90/91 (Sezon 90/91), Moj sin seksualni manjak (Mój syn maniakiem seksualnym). Wraz z Marko Šantićem napisał scenariusz do filmu Sretan put, Nedime (Szerokiej drogi, Nedim), który zdobył nagrodę Srce Sarajeva i był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. W roku 2010 napisał scenariusz i wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy Piran/Pirano, który podczas 13. Festiwalu Filmu Słoweńskiego zdobył trzy nagrody – za najlepszy scenariusz, najlepszy montaż i dla najlepszej aktorki. Jako krytyk filmowy współpracuje z licznymi magazynami filmowymi oraz z gazetą Dnevnik. Od roku publikuje również felietony dla portalu o tematyce kulturalno-społecznej AirBeletrina. W roku 2010 jego felietony zostały wydane w osobnej książce pt. Ko Jimmy Choo sreča Fidela Castra (Gdy Jimmy Choo spotyka Fidela Castro). W roku 1998 wydał tomik poezji Lep je ta svet (Piękny jest ten świat).

Čefurji raus! (Czefurzy raus!) to bezsprzecznie doskonały debiut prozatorski, za który w 2009 roku Vojnović otrzymał nagrodę Kresnik(nagroda przyznawana za najlepszą powieść minionego roku). W roku 2011 wydana została jego druga powieść – Jugoslavija, moja dežela (Jugosławia, mój kraj), która stała się jedną z poczytniejszych w Słowenii. Za tę właśnie powieść Vojnović odebrał kolejną nagrodę Kresnik, w roku 2013. W tym samym roku odbyła się też premiera pełnometrażowej ekranizacji jego debiutanckiej powieści Czefurzy raus!

Źródło: Wydawnictwo Beletrina

O FILMIE CZEFURZY RAUS!

Marko, Adi, Aco i Dejan przesiadują na ławce przed blokiem na Fužinach. Marka roznosi … bo przestał trenować, bo prezenterka go olewa, bo Radovan złoi mu skórę, kiedy dowie się, że przestał trenować. Adiego martwi zaćpany brat Sanol i to, że Mirsad ma to gdzieś i woli bzykać kelnerki gdzieś w Austrii. Markovićka gnębi Aca, a on chciałby przywalić Damjanoviciowi. Dejan panikuje, bo Sonja chce się przeprowadzić do Slovenskich Konjic. Nagle wpadają gliny. I grunt pod nogami młodych bohaterów zaczyna się walić.

Źródło: http://cefurji.si/

About Piotr Kondrak

Piotr Kondrak – Fascynat, wariat, spamer. Studiował słoweński i macedoński na Uniwersytecie Śląskim. Uzależniony od portali społecznościowych i muzyki.
KOMENTARZE