Home / Bałkany / Czarnogóra / Projekt Holiday4all przyczyni się do wydłużenia sezonu turystycznego w Czarnogórze i Serbii

Projekt Holiday4all przyczyni się do wydłużenia sezonu turystycznego w Czarnogórze i Serbii

Sasa Radovic-rtcg.me

Projekt Holiday4all, dzięki któremu w turystyce pozasezonowej promują się miejsca i obiekty Serbii i Czarnogóry, powinien przyczynić się do wydłużenia sezonu i umożliwić podróżowanie wszystkim tym, którzy nie mają tej możliwości w sezonie turystycznym. Czarnogórska Organizacja Turystyczna (NTOCG) włączyła się do projektu razem z Turystyczną Organizacją Serbii oraz organizacją regionalną, która zajmuje się rozwojem turystyki wzdłuż biegu Dunaju.

Projekt stanowi ważną kontynuację udanej współpracy pomiędzy organizacjami turystycznymi Czarnogóry i Serbii. Jego celem jest promowanie wspólnego działania między tymi krajami w dziedzinie tworzenia i poprawy warunków dla wydłużenia sezonu turystycznego. Projekt bazuje na modelu Calypso, który zainicjowała i sfinansowała Komisja Europejska, powiedział dyrektor NTOCG Saša Radović na konferencji prasowej. – Celem programu jest zapoznanie Czarnogóry z nowymi kategoriami klientów, zwłaszcza tymi, którzy z różnych powodów nie mogą w sezonie przebywać na terenie naszych krajów – dodał.

Cały projekt przeznaczony jest dla grupy ludzi, do której zaliczają się osoby od 18 do 30 roku życia, którzy nie są jeszcze stabilni finansowo oraz dla rodzin liczniejszych, ograniczonych finansowo. Grupami docelowymi są też osoby niepełnosprawne, starsze oraz emeryci powyżej 65 roku życia.

Czarnogóra jest znana przede wszystkim jako letnie miejsce wypoczynku, a projekt przedstawia możliwość zapoznania turystów z krajem także po zakończeniu sezonu. Promowana będzie cała Czarnogóra, włączając północ i południe, co daje idealną możliwość ożywienia się niektórych zapomnianych już kierunków podróży.

Podstawowym celem projektu jest wydłużenie sezonu, ale także zachęcenie do innowacyjnego kreowania ofert i posezonowego promowania turystycznych celów podróży. – Chcemy poszerzać współpracę regionu Dunaju, do którego włączona została także Czarnogóra, mimo że nie leży bezpośrednio przy tej rzece – zaznaczyła menadżer projektu z Serbii, Kristina Kujundžić.

Jednym z pierwszych działań w ramach projektu jest stworzenie ponadnarodowej rady doradczej oraz grup doradczych Calypso, których członkami będą przedstawiciele partnerów projektu, podczas gdy w grupach Calypso pojawią się zróżnicowane profile uczestników – organizacje pozarządowe, instytucje, a także przemysł turystyczny. – Rolą rady jest nadzorowanie wdrożenia samego projektu. Przewidziane jest kontrolowanie badań rynku, ustalanie potrzeb oraz popytu na tego rodzaju turystyki na poziomie obu krajów – poinformował koordynator projektu, Emil Kukalj. Ceny będą niższe niż w sezonie turystycznym, ale szczegółowe informacje na ten temat pojawią się po przeprowadzeniu badań, dodał.

 

Źródło: vijesti.me, rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE