Home / Gospodarka / Inwestycje / Promocja możliwości inwestycyjnych Kosowa w Hadze

Promocja możliwości inwestycyjnych Kosowa w Hadze

W dniach 29-30 października w Hadze odbyła się konferencja „Inwestycje i możliwości handlowe Kosowa”, mająca na celu pogłębienie współpracy gospodarczej między Kosowem a Holandią, a także przyciągnięcie inwestorów zagranicznych. Spotkanie, zorganizowane przez kosowską Agencję  Promocji Inwestycji we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową i Ambasadą Republiki Kosowa w Hadze, przyciągnęło wielu zainteresowanych przedsiębiorców.

Minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila przedstawiła możliwości współpracy gospodarczej obu krajów. Zaznaczyła, że Kosowo jest najmłodszym państwem w Europie, ale oferuje wiele możliwości dla inwestorów, podkreślając, iż w ocenie Banku Światowego, Kosowo osiągnęło znaczący postęp w zakresie ochrony inwestorów oraz handlu zagranicznego.

W drugiej części konferencji, przewodniczący Agencji ds. Promocji Inwestycji w Kosowie, Valdrin Lluka mówił o możliwościach inwestycyjnych w państwie, a także przedstawił projekty, realizowane przez rząd Kosowa, zachęcając holenderskich przedsiębiorców do inwestowania m.in. w plan rozwoju Brezovicy.

Z kolei minister ds. rozwoju gospodarczego, Besim Beqaj zaprezentował główne sektory gospodarki kosowskiej, które oferują największe możliwości dla inwestycji przedsiębiorstw holenderskich – energetykę, górnictwo i telekomunikację.

W konferencji wzięło udział 60 przedstawicieli średnich i dużych firm z Kosowa i Holandii, którzy mieli okazję do zapoznania się ze sobą pod kątem zbadania możliwości współpracy.

Haga była kolejnym miastem, w którym zorganizowano konferencję w ramach akcji promowania Kosowa w krajach europejskich i USA, dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Handlu i Przemysłu, Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego oraz Ministerstwa ds. Diaspory. Do końca roku przewidziane są jeszcze 4 konferencje – w Chorwacji, Słowenii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej.

Źródło: koha.net, gazetaexpress.com

About Ewelina Górzkowska

KOMENTARZE