Home / Bałkany / Albania / Promocja nowego numeru Czasu Kultury „Dziś Albania!”

Promocja nowego numeru Czasu Kultury „Dziś Albania!”

Redakcja „Czasu Kultury”, toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” i Pawilon Nowa Gazownia w Poznaniu zapraszają na spotkania promujące nowy numer „Czasu Kultury”: „Dziś Albania!”

Toruń: czwartek, 13.10.2011, godzina 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Wały Gen. Sikorskiego 13.
Gośćmi „Czasu Kultury” będą:
prof. Irena Sawicka (ekspert ds. Albanii i Bałkanów)
Jarosław Rosochacki (Konsul Honorowy Albanii w Polsce)
Marta Kołczyńska (redaktor serwisu balkanistyka.org).
Prowadzenie: Waldemar Kuligowski.
W programie spotkania: prezentacja poezji albańskiej publikowanej na łamach „Czasu Kultury”.

Poznań: piątek, 14.10.2011, godzina 18.00
Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.
Gośćmi „Czasu Kultury” będą:
Jarosław Rosochacki (Konsul Honorowy Albanii w Polsce)
Dorota Horodyska (tłumaczka, publicystka).
Prowadzenie: Waldemar Kuligowski.
W programie spotkania: albański kącik kulinarny.

„Czas Kultury” zatytułowany „Dziś Albania!” to bezprecedensowa w naszym kraju prezentacja eseistyki i literatury z Albanii (wszystkie teksty są pierwodrukami w języku polskim). Dzięki nim kraj stereotypowo kojarzący się z szaleństwem Envera Hoxhy – totalną izolacją i milionem bunkrów – pokazuje nowe oblicze. O transformacji ostatnich 20 lat fascynująco pisze Rigels Halili, zaś obraz współczesnej Albanii przybliżają Fatos Lubonja i Artan Puto. Publikujemy wybór wierszy Luljety Lleshanaku – specjalnie dla nas przygotowany przez autorkę – a także poezję Parida Teferici, Gentiana Çoçoli oraz fantastyczny liryk o Wałęsie Ervina Hatibi. Ponadto w numerze opowiadania Fatosa Kongoli i Ylljeta Aliçkę oraz odpowiedzi Ardiana Vehbiu i Bashkima Shehu na ankietę, której wyniki będą drukowane również w Albanii, by stać się tam zarzewiem debaty o stanie albańskiej kultury. „Dziś Albania!” prezentuje zatem potencjał skierowany także ku przyszłości. Bo taki jest „Czas Kultury”!

Ponadto w numerze: esej Beaty Lentas na temat brudu, fragmenty książki „A Cookbook for Political Imagination / Polityczna wyobraźnia. Książka kucharska”, która towarzyszy wystawie izraelskiej artystki Yael Bartany prezentowanej w Pawilonie Polonia na 54. Biennale Sztuki w Wenecji oraz nowe felietony Agaty Araszkiewicz i Edwarda Pasewicza.

Numer „Czasu Kultury” 3/2011 „Dziś Albania!” można kupić w Księgarni Sztuki w CSW „Znaki Czasu” oraz w sklepie internetowym „Czasu Kultury”.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE