Home / Bałkany / Bułgaria / Protest głównego muftiego Bułgarii przeciwko islamofobii w parlamencie
sfcpid

Protest głównego muftiego Bułgarii przeciwko islamofobii w parlamencie

Główny mufti Republiki Bułgarii Mustafa Hadżi wyraził głębokie zaniepokojenie kolejnym islamofobicznym i graniczącym z ksenofobią wystąpieniem deputowanego z ramienia nacjonalistycznego Frontu Patriotycznego Waleriego Simeonowa. Zostało ono wygłoszone z mównicy Zgromadzenia Narodowego w środę, 25 marca.

– Chciałbym was spytać: dlaczego po zakończeniu dnia wyborów z minaretu słychać było wycie hodży? I co wył on z tego minaretu? Może gratulacje w niezrozumiałym języku. – mówił Simeonow z mównicy. Słowa te zostały uznane za obraźliwe dla bułgarskiej wspólnoty muzułmańskiej, a także za sprzeczne z prawem o gwarancji sumienia i wyznania określonym przez konstytucję, ustawę o wyznaniach, Powszechną Deklarację Praw Człowieka ONZ oraz Europejską konwencję praw człowieka.

Strona muzułmańska podkreśla, że podobne wypowiedzi kierowane wobec lokalnych przywódców religijnych z mównicy parlamenty są niedopuszczalne – podkreślili do tego, że zadaniem demokratycznie wybranego deputowanego jest ochrona interesów społeczeństwa, a nie obrażanie i formułowanie zniewag. Wypowiedź została uznana za przejaw języka nienawiści, używanego w jasnym i konkretnym celu, a mianowicie – by wypaczać fundamenty sakralne islamu, takich jak wezwanie do modlitwy (arab. adhan, bg. ezan), doprowadzać do podziałów społecznych i inspirować konflikty międzyreligijne.

Wezwanie do modlitwy jest wykonywane od ponad piętnastu wieków na całym świecie w języku arabskim o dokładnie określonej porze z dokładnością do minuty.

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE