Home / Polityka / Protest kosowskich Serbów w północnej Mitrovicy

Protest kosowskich Serbów w północnej Mitrovicy

Tłumy kosowskich Serbów zebrały się w poniedziałek w północnej części Mitrovicy na centralnym placu Šumadija w proteście, jak informowali organizatorzy, przeciwko coraz częstszym naciskom i zagrożeniu bezpieczeństwa osobistego Serbów mieszkających w Kosowie. Organizatorami protestu, który przebiegł bez incydentów byli przedstawiciele czterech serbskich gmin w północnym Kosowie.

Miting rozpoczął się odśpiewaniem serbskiego hymnu narodowego, a następnie uczestnicy minutą ciszy pamieć zamordowanemu w miniony czwartek serbskiemu małżeństwu ze wsi Talinovac koło Uroševaca (alb. Ferizaj).

Podczas protestu burmistrz Kosowskiej Mitrovicy Krstimir Pantić powiedział, że Serbowie pozostają jedynym narodem w Europie, którego prawo do istnienia, zachowania tożsamości i powrotu do rodzinnych stron nie są przestrzegane, a Serbowie w Kosowie żyją niczym w obozach koncentracyjnych.

Z kolei burmistrz Zvečanu Dragiša Milović stwierdził, że Serbowie będą dalej używać pokojowych środków do walki o przetrwanie w Kosowie, a od przedstawicieli misji EULEX i KFOR zażądał, aby przestrzegali oni swojej neutralności.

Podczas protestu noszono transparenty „Serbia w Kosowie na zawsze”, „Nie zabijajcie nas, szanujcie nas i my Was będziemy”, „Nie instytucjom Kosowa”, „Rezolucja 1244 SB UN” i domagano się od przyszłego serbskiego rządu wstrzymania planu likwidacji ministerstwa ds. Kosowa i Metochii.

W czasie wiecu protestacyjnego zapowiedziano oprotestowanie otwarcia Biura Administracyjnego rządu Kosowa w bośniackiej dzielnicy w północnej części Mitrovicy.

Źródło: slobodnaevropa.org, rts.rs, novosti.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE