Home / Bałkany / Bułgaria / Protesty antyrządowe w Bułgarii

Protesty antyrządowe w Bułgarii

Zorganizowany w sobotę wiec Bułgarskiej Partii Socjalistycznej stał się okazją do rozpoczęcia krajowej demonstracji w proteście przeciwko rządowi Bojko Borisowa. W skład gabinetu wchodzi tylko jedna partia – GERB, czyli Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii.

– Jesteśmy tu nie tylko dlatego, że nadchodzi zima i ludzie cierpią ubóstwo, nie tylko dlatego, że zbliżają się decydujące wybory. Jesteśmy tutaj ponieważ GERB wprowadził Bułgarię w poważny kryzys. (…) Mamy tylko jedno zadanie: przywrócić państwo narodowi. Nie bierzemy udziału w wyborach, aby pokonać partię GERB. Bułgaria potrzebuje radykalnych i przemyślanych zmian, które uczynią z niej nowoczesne państwo europejskie ze sprawnie funkcjonującą gospodarką. – mówił podczas wiecu Sergiej Staniszew, lider BSP. – Główny cel to teraz usunąć zły rząd, który przyczynia się do zacofania kraju o całe dziesięciolecia, wysysa energię z narodu. Tego żądamy. Chcemy mandatu, który da nam moc zarządzania i wprowadzenia głębokich zmian.

Protestujący spotkali się na placu Aleksandra Newskiego, by przy dźwiękach bębnów i okrzykach „Dymisja!” rozpocząć akcję pod hasłem „Razem połóżmy kres katastrofie, jaką są rządy partii GERB”. W wiecu wzięło udział 20 000 osób w każdym wieku, w tym kobiety z dziećmi w wózkach. Centrum miasta zostało sparaliżowane – zatrzymano ponad 50 autobusów i 20 busów, na miejsce protestu skierowano dodatkowe jednostki policji, ustawiono ogrodzenia zabezpieczające przed parlamentem.

Źródło: politics.actualno.com, 24chasa.bg, kurier.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE