Home / Gospodarka / Energetyka / Protesty przeciwko Korporacji Energetycznej Kosowa

Protesty przeciwko Korporacji Energetycznej Kosowa

Protesty przeciwko Korporacji Energetycznej Kosowa- zeri.info

Mieszkańcy Kosowa protestują przeciwko Korporacji Energetycznej Kosowa (Korporata Energjetike e Kosovës, KEK). Żądają dokładnego przyjrzenia się jej działalności, ponieważ liczne pomyłki i zaniedbania, których dopuścili się jej pracownicy, doprowadziły do tego, że wielu mieszkańców Kosowa w styczniu otrzymało rachunki za energię trzykrotnie wyższe niż w grudniu,  a niektórym zostały wstrzymane dostawy prądu.

Ponadto, domagają się również przejrzenia wszystkich rachunków za miesiąc styczeń, wydanych przez KEK, w celu wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji oraz wszczęcia śledztwa przez prokuraturę i dymisji osób, odpowiedzialnych za ten skandal.

Problemy z rozliczeniem za energię zaniepokoiły również Urząd Regulacji Energetyki (Zyra e Rregullatorit të Energjisë, ZRRE), który zdecydował się na sporządzenie raportu, dotyczącego działalności Korporacji. Zdaniem zarządu ZRRE, wysokie rachunki w styczniu są wynikiem błędu w naliczaniu opłat za grudzień, jednakże mimo iż KEK ma obowiązek zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lub naruszenie warunków, nie odnotowano żadnych doniesień na temat możliwych pomyłek.

Do KEK-u w styczniu wpłynęło 3296 skarg, z czego 2667 zostało zweryfikowanych. Według urzędników, każda z nich rozpatrywana jest osobno, a z tych, które już sprawdzono, 901 zarzutów okazało się być słusznymi.

W poniedziałek, 25 lutego 2013 r. odbył się już czwarty protest, a organizatorzy zapowiadają kolejne, dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona.

 

Źródło: zeri.info, kosovapress.com, telegrafi.com 1, 2, 3

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE