Home / Bałkany / BiH / Protesty w BiH: Zmarło jedno z dzieci pozbawionych numeru identyfikacyjnego
JMBG - oslobodjenje.ba

Protesty w BiH: Zmarło jedno z dzieci pozbawionych numeru identyfikacyjnego

Kilkumiesięczna dziewczynka, Berina Hamidović jest pierwszą ofiarą braku numeru JMBG (Jedinstveni matični broj građana, odpowiednik polskiego PESEL), podały w niedzielę media w BiH. Dziecka nie udało się uratować pomimo próby leczenia w szpitalu w Belgradzie. Może to wywołać kolejną falę protestów, o których pisaliśmy już na łamach portalu (BiH: Protesty w Sarajewie i BiH: Protestów ciąg dalszy). W niedzielę o 21 mieszkańcy Sarajewa mają zebrać się przed Parlamentem, aby w ciszy oddać zmarłemu dziecku cześć.

Dziewczynka po nieudanej operacji w Sarajewie miała być możliwie szybko przewieziona do Belgradu na powtórny zabieg, jednak przez brak JMBG karetkę zatrzymano na granicy i z powodu problemów administracyjnych nie doszło do operacji. Dziecko zmarło w wyniku sepsy. Pierwsze protesty wynikały z podobnej sytuacji, jednak dla drugiego dziecka, Belminy Ibrišević, udało się uzyskać JMBG i paszport, po czym przewieziono je na leczenie do Niemiec.

 

Źródło: sutra.ba, seebiz.eu, radiosarajevo.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE