Home / Gospodarka / Energetyka / Protesty w Bułgarii

Protesty w Bułgarii

W sobotę prawie 1000 osób zebrało się w Sofii przy pomniku patriarchy Eutymiusza i domagało się od Zgromadzenia Narodowego przyjęcia moratorium, a później ustawy zakazującej technologii szczelinowania hydraulicznego przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego w Bułgarii.
Protestujący żądali przede wszystkim zmian legislacyjnych, tak aby były adekwatne do nowych technologii wydobywczych i gwarantowały bezpieczeństwo obywateli.
Ponad tysiąc osób zebrało się również w Warnie i Płowdiwie. W Plewen inicjatywę poparło Stowarzyszenie Producentów Zbóż i inne organizacje pozarządowe. W Burgas na placu centralnym zebrało się ok. 50 osób. Mieszkańcy Dobricza ogłosili, że jeśli moratorium nie zostanie przyjęte do końca stycznia, przejdą do bardziej efektywnych działań. W centrum Szumenu protestowało ok. 400 osób.
Kilka dni wcześniej CNN podało informacje o nadchodzących protestach w Bułgarii i tych zaplanowanych przez Bułgarów poza granicami kraju, komentując, że bułgarski rząd nadal wydaje pozwolenia na poszukiwania gazu i „ignoruje wolę własnego narodu”.
W dniu dzisiejszym ma zostać powołana komisja, której zadaniem będzie analiza sprawozdania na temat gazu łupkowego. Taką wiadomość przekazał Angeł Sławczew z „Inicjatywy obywatelskiej na rzecz wprowadzenia zakazu wydobywania gazu łupkowego”. Protestujący zapowiadają, że dopóki rząd nie spełni ich żądań, będą organizowali kolejne protesty.
Do tej pory w całym kraju pod protestem podpisało się ponad 6 tys. ludzi.

Na podst. dnevnik.bg, tłum. i red. Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE