Home / Społeczeństwo / Przeciętny Chorwat wydał na Święta 340 euro

Przeciętny Chorwat wydał na Święta 340 euro

Rekordowe wyniki sprzedaży świątecznej zanotowały Stany Zjednoczone i Niemcy – tam każdy obywatel wydał odpowiednio średnio 1680 i 980 euro. Oznacza to, że przeciętny Chorwat w grudniu wydał średnio pięć razy mniej niż Amerykanin i trzy razy mniej niż Niemiec.

Obroty w USA wzrosły o 2% w stosunku do roku ubiegłego i sięgnęły 600 mld USD, a wraz z zakupami przed Nowym Rokiem mają sięgnąć nawet 705 mld USD. W Niemczech wzrost wyniósł 1,5%, a obroty wyniosły 890 mld EUR. W Chorwacji handlowcy spodziewają się 1,46 mld EUR przychodu, co odpowiada zeszłorocznym rezultatom.

Najsilniejszym tegorocznym trendem było dokonywanie świątecznych zakupów przez Internet – w ten sposób świąteczne sprawunki załatwiło 45% Amerykanów i Brytyjczyków, a także 38% Niemców. Połowa ankietowanych przez Deloitte Amerykanów posiada smartfony, a aż 68% użyło ich przy dokonywaniu zakupów – służyły głównie porównywaniu cen i wyszukiwaniu informacji o produkcie. W Chorwacji, mimo dużej popularności smartfonów, taki wynik jest póki co nieprawdopodobny.

Źródło: vecernji.hr, tinolovka-news.com

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE