Home / Bałkany / Czarnogóra / Przedterminowe wybory parlamentarne w Czarnogórze?
df-pozitivna-novi-izbori-jedini-nacin-rjesenje-krize.vijesti.me

Przedterminowe wybory parlamentarne w Czarnogórze?

Parlament Czarnogóry nie przyjął w ostatnich dniach projektu ustawy o edukacji, opiece zdrowotnej i sądownictwie. Ponadto z obrad wykluczony został wątek dotyczący rewizji budżetu. Zaistniała sytuacja może świadczyć o głębokim kryzysie strukturalnym władzy.

- Czarnogóra pozostaje w stanie głębokiego kryzysu  politycznego już od pół roku. Zwołanie wcześniejszych wyborów jest jedynym wyjściem z tej sytuacji – twierdzi przedstawiciel Frontu Demokratycznego (DF), Nebojša Medojević, oceniając jednocześnie, że po wyborach doszłoby do znaczących zmian w Rządzie. Podkreśla, że w krajach demokratycznych władza zrzeka się mandatu, kiedy tylko przestaje osiągać większość parlamentarną, a nowe wybory pozwalają na uzdrowienie sytuacji.

Według Medojevicia obecna sytuacja w Czarnogórze jest bardzo niepokojąca, a wręcz można ją nazwać początkiem agonii władzy. Rząd nie ma większości i nie może bezproblemowo prowadzić polityki wewnętrznej i zagranicznej. Sądzi, że wybory mogłyby odbyć się już jesienią.

Konieczność rozpisania wcześniejszych wyborów widzi również przedstawiciel partii Pozitivna Crna Gora, Dritan Abazović, oczekując, że jesień przyniesie wyjście z kryzysu, a parlament ustąpi.

 

Źródła: vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE