Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 12 – 18 marca 2012 r.

Serbia: 12 – 18 marca 2012 r.

 

 

 

 

 

 

16 marca

Pierwszy w kraju terminal paliwowy dla statków

14 marca w Nowym Sadzie Przemysł Naftowy Serbii (NIS) otworzył pierwszy terminal w kraju, który zapewni bezpieczne zaopatrywanie statków i armatorów paliwem na wszystkich ważniejszych szlakach śródlądowych. W inauguracji działalności terminalu udział wzięli premier Wojwodiny Bojan Bajtić oraz dyrektor generalny NIS Kiril Kravchenko. Ocenia się, że nowosadzki terminal przyczyni się także do intensyfikacji komunikacji rzecznej w Serbii oraz do rozwoju turystyki żeglarskiej. W nowo otwartej stacji oddano do użytku dwie niezależne linie – pierwsza jest przeznaczona na rynek krajowy, druga będzie służyć jako magazyn celny dla statków wypływających poza granice Serbii i w którym ceny paliw będą zwolnione z podatku VAT i akcyzowego. Wraz z otwarciem terminalu zaspokojono ok. 30 procent zapotrzebowania statków w Serbii na paliwo. Stacja w Nowym Sadzie została zbudowana zgodnie ze wszystkimi normami ochrony środowiska oraz zaopatrzona w nowoczesne urządzenia, jak pływające membrany pochłaniające paliwo, które wyciekło na powierzchnię wody. (24sata.rs)

15 marca

Henkel otwiera kolejną fabrykę w Serbii

Prezes Henkel Serbia Jovan Šarenac poinformował, że w nadchodzącym roku firma planuje wybudować fabrykę, która będzie regionalnym centrum produkcji fasad i elewacji na całe Bałkany, przede wszystkim dla krajów byłej Jugosławii, Rumunii, Bułgarii, ale również dla Węgier, Czech, Słowacji, co łącznie utworzy rynek ponad 10 mln. mieszkańców. Trwają negocjacje z lokalnymi władzami Indjiji i Agencją Inwestycji i Promocji Eksportu (SIEPA). , budowa fabryki, która będzie produkowała elewacje i fasady wykorzystując najnowszą technologię, rozpocznie się już w nadchodzącym roku.Przewidywana wartość inwestycji w pierwszej fazie wynosić będzie od 15 do 20 mln EUR. Šarenac uważa, Serbię za dobre miejsce do inwestowania, podkreślił również, że firma jest obecna na serbskim rynku od 2002 r. i jest największym niemieckim inwestorem wkładając w Serbię ponad 84 mln. EUR. (beta.rs)

14 marca

Import w styczniu spadł o 1,5%

Eksport Serbii w styczniu był mniejszy o 1,5% w porównaniu do tego samego miesiąca z poprzedniego roku. Import z kolei wzrósł o 1,8%. W pierwszym miesiącu br. Serbia wyeksportowała towary o wartości 552,3 mln EUR, a zaimportowała towary, których wartość wyniosła 1028,6 mln EUR, co jest o 5,4% więcej w porównaniu do roku ubiegłego. Deficyt wyniósł 476,3 mln, czyli 9,8% więcej w porównaniu do okresu z roku poprzedniego, podaje serbski Urząd statystyczny. (balkans.com)

Wkrótce kolejny wzrost cen jaj

Mimo iż niedawna podwyżka cen jaj spowodowała duże niezadowolenie wśród konsumentów, należy liczyć się z kolejną. Ocenia się, że do Wielkanocy cena za sztukę może przekroczyć 20 RSD czyli około 20 eurocentów. W adekwatnym okresie ubiegłego roku w Belgradzie można było kupić jaja w średniej cenie 12 RSD za sztukę. Obecnie, w zależności od klasy i jakości, cena wynosi od 13 do 18 RSD.  Jest to efekt niskich temperatur, które wpłynęły na obniżenie produkcji. Zwiększenie cen wyraźnie przenosi się na spadek konsumpcji, nad czym ubolewają hodowcy drobiu, którzy twierdzą, że i tak działają już na granicy rentowności. Przeciętne serbskie gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie około 54 sztuk jaj. W Serbii hoduje się 2,5 mln kur niosek, choć optymalna liczba dla zaspokojenia krajowych potrzeb wynosi ok. 3 mln. (poslovnojutro.com)

13 marca

Smederevo jednak będzie miało swoją rafinerię

Po trzech latach firma Komiko Oli otrzymało prawo zakupu ziemi na 99 lat za 652 mln DIN, dzięki czemu Smederevo wreszcie będzie miało swoją rafinerię. Pod budowę rafinerii do przetwarzania surowej ropy naftowej oraz do produkcji wysokiej jakości produktów naftowych firma Komiko Oil otrzymała działkę budowlaną o powierzchni 113 hektarów, 12 arów i 16m2.

Wyższa minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka netto za godzinę pracy zostanie podniesiona do 115 RSD (powyżej 1 EUR), zadecydowała w poniedziałek Serbska Rada Społeczno-Gospodarcza (Socijalno-ekonomski savet Srbije). Stawka ta, wyższa od obecnej o 13 RSD, ma obowiązywać w okresie od kwietnia 2012 do lutego 2013 roku. Wysokość dochodów zwolnionych z podatków została ustalona na kwotę 10 tys. RSD (ok. 90 EUR). Przyjęto również wniosek, w którym zaleca się rozszerzenie umowy zbiorowej pracy dla budownictwa oraz przemysłu budowlanego i objęcie nią wszystkich serbskich pracodawców, zatrudniających w tym sektorze. W skład Serbskiej Rady Sołeczno-Gospodarczej wchodzą przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz Serbskiej Unii Pracodawców. (rts.rs)

12 marca

Budowa Składowiska odpadów „Srem-Mačva”

Prace przy pierwszym etapie budowy Regionalnego Składowiska Odpadów „Srem-Mačva” zostaną sfinalizowane wiosną, kiedy rozpocznie się proces składowania odpadów, informuje Dyrekcja Rozwoju Miasta Sremska Mitrovica. Składowisko we wsi Jarak zostanie wybudowane z funduszy UE i środków miast Sremska Mitrovica oraz Šabac.
W drugim etapie planowane są selekcja i recycling. Wartość całego projektu szacuje się na ponad 11 mln EUR. (gradjevinarstvo.com)

„Gazprombank” również w Serbii

Według Dušana Bajatovicia, dyrektora serbskiego monopolisty gazowego „Srbijagas”, „Gazprombank” rozpocznie swoją działalność w drugiej połowie tego roku. Jego głównym zadaniem będzie budowa nowego gazociągu „South Stream”, druga faza budowy magazynu gazu Banatski Dvor, centrali gazowej „Srbijagas”; firma będzie oczywiście monitorowała swoje starsze inwestycje w Serbii takie jak NIS i Lukoil. Bajatović przekonywał, że „Gazprombank” nie zamierza wykupić żadnego z istniejących już banków w Serbii, ale będzie się starał uzyskać licencję od podstaw, by wspólnie z Gazpromem otworzyć własny bank. „Srbijagas” będzie w posiadaniu 1/3, a Bank Gazprom kontrolnych 2/3 własności wspólnej instytucji finansowej. (balkans.com)

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE