Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów 01.10 – 07.10.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów 01.10 – 07.10.2012

Turcja

Wzrost napięcia na granicy z Syrią
Syryjskie siły rządowe już dwukrotnie ostrzelały przygraniczne tereny tureckie – 3 bm. w miejscowość Akcakale uderzyły co najmniej trzy pociski, zabijając czworo oraz raniąc kilkanaście osób, a dwa dni później ostrzelano tereny rolnicze w prowincji Hatay. W reakcji na pierwszy atak parlament Turcji zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju, jeśli rząd uzna to za konieczne. Jednocześnie wicepremier Besir Atalay zapewnił, że decyzja ta nie ma służyć wypowiedzeniu wojny, ale ma działać odstraszająco. W ostrzejszym tonie wypowiedział się za to premier Recep Tayyip Erdogan – ostrzegł on, że jego kraj „nie jest daleko” od wojny z Syrią.

 

Grecja

Szósty rok recesji
Zgodnie ze wstępnym planem budżetowym przedstawionym przez rząd, Grecję czeka szósty rok recesji. Gospodarka krajowa skurczy się o 3,8%, a bezrobocie wzrośnie do poziomu 24,7%. Draft przewiduje również, że do końca br. PKB spadnie o 6,5%. Plan budżetu będzie podlegał negocjacjom podczas rozmów rządu z Troiką.

 

Serbia

Upolityczniony homoseksualizm
Drugi rok z rzędu władze Serbii nie wydały zgody na przemarsz Parady Równości ulicami Belgradu. Decyzja rządu motywowana jest względami bezpieczeństwa (wciąż żywa pamięć o tragicznych skutkach manifestacji z 2010 r., podczas której rannych zostało ok. 150 policjantów i 20 cywili, a straty materialne w stolicy wyniosły miliony euro), spotkała się jednak z krytyką UE oraz OBWE. W odpowiedzi na nią premier Ivica Dačić stwierdził, że pod jego rządami zewnętrzny dyktat nie będzie tolerowany.

 

Albania – Kosowo

Dyplomatyczna ofensywa Albanii za przyjęciem Kosowa do Rady Europy
Biorący udział w plenarnej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE; 1-5 bm.) prezydent Albanii Bujar Nishani wezwał parlamentarzystów z 47 krajów członkowskich do poparcia akcesji Kosowa do Rady Europy. Był to pierwszy raz, kiedy tak wysoki polityk albański otwarcie apelował w tej kwestii. Sama inicjatywa nie jest natomiast nowa. Dyplomatyczna ofensywa za przyjęciem Kosowa do tej najstarszej paneuropejskiej instytucji rozpoczęła się w styczniu br. w trakcie prezydencji brytyjskiej, a kontynuowana była pod przewodnictwem albańskim, które kończy się pod koniec stycznia 2013 r.

 

Bośnia i Hercegowina

Wybory samorządowe 7 października
7 października zorganizowano w Bośni i Hercegowinie wybory samorządowe. Zakwalifikowały się do nich 383 podmioty polityczne – 84 partie polityczne, 59 koalicji, 224 niezależnych kandydatów i 16 list niezależnych kandydatów. W wyborach zostaną wyłonieni członkowie rad gmin w Republice Serbskiej (61), w FBiH (78), w dystrykcie Brčko (1) i w mieście Banja Luka (1) oraz burmistrzowie. Liczba upoważnionych do głosowania wynosi 3 144 296.

 

Słowenia

Przygotowania do kampanii prezydenckiej
Choć kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 11 listopada br. oficjalnie rozpocznie się 11 bm., od kilku już dni nabiera politycznych rumieńców. Według sondaży, rozstrzygnie się ona między trzema kandydatami: Danilo Türkiem (ubiegającym się o reelekcję), Borutem Pahorem oraz Milanem Zverem. Jak pokazuje ankieta tygodnika „Delo”, gdyby wybory prezydenckie odbyły się 1 października głosy wyborców rozłożyłyby się następująco – 36% dla Türka, 20% dla Pahora, 9% dla Zvera.

 

Chorwacja

MSZ chce rozwiązania problemów społecznych z Serbią
Chorwacka minister SZ Vesna Pusić ocenia, że Zagrzeb i Belgrad nie powinny dalej zwlekać z rozwiązaniem problemów społecznych powstałych w trakcie wojny w latach 90., tj. kwestią osób zaginionych i oskarżeń o ludobójstwo. Skrytykowała przy tym dotychczasową bierność władz w obu krajach w tym zakresie, które – jej zdaniem – ignorowały powyższe problemy dla własnego „komfortu politycznego”.

 

Macedonia

Deklaracje intensyfikacji współpracy z Republiką Serbską
Goszczący w Banja Luce prezydent Macedonii Gjorge Ivanov podkreślił silne związki swojego kraju z Republiką Serbską oraz wskazał na potrzebę rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, przede wszystkim w dziedzinie infrastruktury i energetyki. W rozmowie z głową RS Miloradem Dodikiem zauważył ponadto znaczącą rolę na Bałkanach NATO i UE. Uwagi te nie mogły jednak przekonać Dodika, antyzachodniego populisty, znanego z dążeń separatystycznych i ścisłych związków z Rosją.

 

Czarnogóra

Norweskie wsparcie dla sektora obronnego
Trwająca od 2005 r. współpraca rządowa Czarnogóry i Norwegii, a koordynowana przez ministerstwa gospodarki obu krajów, w coraz większej mierze dotyczy norweskiego wsparcia dla czarnogórskiego sektora obronnego. Niewątpliwie ma to związek z rosnącymi ambicjami euroatlantyckimi tego bałkańskiego kraju, którego jednym z priorytetów polityki zagranicznej stało się członkostwo w NATO.

 

Rumunia

Ideowy konflikt z prawicowym Budapesztem
Choć relacje rumuńsko-węgierskie tradycyjnie napotykają na trudności, kulminacja ich napięcia nastąpiła wraz z objęciem władzy w Rumunii przez lewicowy rząd Victora Ponty, pozostający w zdecydowanej opozycji do prawicowego Victora Orbana w Budapeszcie. Ostatniej próby ocieplenia wzajemnych relacji podjęli się w węgierskiej stolicy szefowie dyplomacji obu krajów – Titus Corlătean i János Martonyi. Spotkała się ona jednak z dużą krytyką węgierskiej prasy w rumuńskim Siedmiogrodzie, zamieszkałym przez Węrgów – zauważyła ona, że mimo wcześniejszych zapowiedzi rozmowy polityków ograniczyły się jedynie do płytkiej kurtuazji.

 

Bułgaria

Zagrożenie masową emigracją
Według badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badania Opinii Publicznej (NCIOM), 14% Bułgarów zadeklarowało natychmiastową chęć wyjazdu z ojczyzny na stałe. Liczba ta wzrosła o 6% w ciągu ostatnich trzech lat. Duże zainteresowanie emigracją zarejestrowano również u przedstawicieli mniejszości romskiej i tureckiej.

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE