Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 04.06 – 10.06.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 04.06 – 10.06.2012

Serbia

Vuk Jeremić Przewodniczącym 67. Sesji ZO NZ
Vuk Jeremić, minister spraw zagranicznych Serbii w rządzie Mirka Cvetkovicia, został wybrany 8 czerwca na Przewodniczącego 67. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, uzyskując 99 głosów biorących udział w głosowaniu stałych przedstawicieli. Na jego kontrkandydat Daliusa Čekuolisa, byłego wiceministra spraw zagranicznych Litwy i ambasadora przy ONZ, który jeszcze do zeszłego roku był jedynym kandydatem grupy wschodnioeuropejskiej na to stanowisko, oddano 85 głosów. Jeremić swą roczną kadencję rozpocznie we wrześniu. (economist.com)

 

Albania

Nowego prezydenta wciąż brak
Fiaskiem zakończyło się trzecie podejście do wyboru nowego prezydenta Albanii – wciąż brakuje kandydatury, która zostałaby poparta przez większość deputowanych. W związku z tym kolejne wybory zostały zaplanowane na 11 czerwca. Tym razem, w czwartej i piątej rundzie, konstytucja pozwoli wybrać prezydenta większością jedynie 71 głosów, czyli nieco ponad połową ze 140 zasiadających w jednoizbowym parlamencie posłów, co daje realne szanse na przełom i wyrwanie się z patowej sytuacji. (shekulli.com.al)

 

Macedonia

Komitet Macedonia-UE apeluje o termin rozpoczęcia negocjacji
Wspólny Komitet Parlamentarny Macedonia-UE wezwał Radę Europejską do wyznaczenia daty rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Skopja z Brukselą do końca tego roku, a tym samym do zakończenia trwającej trzy lata blokady w procesie integracji Macedonii, spowodowanej postawą Grecji w tzw. sporze o nazwę. Przypomniano jednocześnie o orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z 5 grudnia 2011 r., który uznał, że blokada Macedonii przez Grecję na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r. była niezgodna z tymczasową umową, wynegocjowaną przez ONZ w 1995 r. (balkaninsight.com)

 

Chorwacja

Ochłodzenia relacji chorwacko-serbskich cd.
Prezydent Chorwacji Ivo Josipović potwierdził, że nie będzie obecny na inauguracji nowo wybranej głowy Serbii Tomislava Nikolicia, zaplanowanej na 11 czerwca. Powodem jego decyzji są przede wszystkim ostatnie wypowiedzi Nikolicia, zakłamujące – jego zdaniem – historię stosunków obu narodów. Nieobecność Josipovicia w Belgradzie nie będzie pierwszym tak otwartym uniknięciem spotkania z nowym prezydentem Serbii – zabrakło go także, mimo wcześniejszych potwierdzeń, na 10. regionalnym szczycie UNESCO dla 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Mostarze. (lajk.ba, tanjug.rs)

 

Bośnia i Hercegowina

Zawirowania na scenie politycznej
Nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Kantonu Sarajewo, która odbyła się 4 czerwca, sprawiła, że na scenie politycznej BiH zawrzało – po dwugodzinnej debacie, dzięki głosom Partii Socjaldemokratycznej Bośni i Hercegowiny (SDP) i Sojuszu na Rzecz Lepszej Przyszłości (SBB), zdymisjonowano przewodniczącego Zgromadzenia oraz pięciu kantonalnych ministrów wywodzących się z Partii Akcji Demokratycznej (SDA), którzy piastowali urzędy w kantonach Zenica-Doboj, Tuzla, Una-Sana i Sarajewo. Komentatorzy uważają jednak, że zmiany te w rzeczywistości nie przyniosą niczego nowego, gdyż w kwestii sojuszu zmienia się tylko koalicjant – reszta, w tym sposób prowadzenia polityki, pozostaje bez zmian. (slobodnaevropa.org, sutra.ba)

 

Czarnogóra

Prezydent o negatywnej kampanii medialnej
Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović ocenił, że negatywna kampania medialna, rozpoczęta przez „Foreign Affairs”, które przekonuje opinię międzynarodową o powiązaniach czarnogórskich polityków ze światem przestępczym, nie powinna wpłynąć ujemnie na czerwcową decyzję Rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Podgoricą. Zaznaczył jednak, że mało korzystne dla wizerunku kraju artykuły i komentarze, które pojawiały się ostatnio w zagranicznych mediach, znacznie obniżą wiarygodność gospodarczą Czarnogóry, co z kolei może odciągnąć potencjalnych inwestorów od lokowania w niej swych pieniędzy. (vijesti.me, montenegro-info.net)

 

Grecja

Naruszenie przestrzeni powietrznej przez Turcję i ZEA
Grecka przestrzeń powietrzna została 6 czerwca naruszona przez siły powietrzne Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które prowadziły wspólne ćwiczenia na wschód od Rodos. W sumie przestrzeń powietrzną Grecji naruszyło bez zezwolenia 30 samolotów i helikopterów (26 maszyn tureckich i 4 arabskie Mirage 2000). Podczas manewrów 19 razy naruszono prawo, a 9 razy grecką przestrzeń powietrzną, co rozpoznały greckie systemy obrony przeciwlotniczej. (tanea.gr)

 

Rumunia

Premier sceptycznie o wizycie przewodniczącego parlamentu Węgier
Premier Rumunii Victor Ponta w ostrych słowach ocenił wizytę przewodniczącego parlamentu Węgier László Kövéra w zamieszkanych przez mniejszość węgierską rejonach Siedmiogrodu, dodając, że działania Kövéra stanowią „część strategii, poprzez którą mniejszość węgierska w Rumunii radykalizuje się przeciwko instytucjom rumuńskiego państwa”. Krytyka Ponty jest jednym z przejawów widocznego pogorszenia się stosunków rumuńsko-węgierskich po przejęciu w maju br. władzy przez centrolewicową Unię Społeczno-Liberalną (USL). (agerpres.ro)

 

Bułgaria

Europejskie fundusze na rozwój Sofii
Planowany fundusz na rozwój Sofii ma wynieść 50 mln BGN (ok. 112 mln PLN). Złożą się na niego środki z Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), działającego w ramach unijnej inicjatywy JESSICA oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Samorządów Lokalnych FLAG. Pieniądze zostaną przekazane na realizację najlepiej rozpisanych projektów. Jeśli z jakichś powodów pozostałe sześć bułgarskich miast, czerpiących fundusze z programu JESSICA (Burgas, Warna, Plewen, Płowdiw, Stara Zagora, Ruse), nie zamknie przedstawionych projektów, ich fundusze zostaną przekazane Sofii. Środki te muszą zostać wykorzystane do 2015 r. (cross.bg, money.bg)

 

Kosowo

Warunki Czarnogórców ws. ambasady w Prisztinie
Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović stwierdził, że nie podpisze dekretu w sprawie wymiany ambasadorów z Prisztiną, dopóki rząd Kosowa nie uzna statusu Czarnogórców jako mniejszości narodowej. Ostra reakcja Vujanovicia wydaje się jednak nieadekwatna do rzeczywistej sytuacji, gdyż już 15 stycznia br. weszła w życie ustawa, która jest podstawą do wprowadzenia zmian w kosowskiej ustawie zasadniczej w 2012 r., celem uznania społeczności czarnogórskiej za kategorię konstytucyjną. Ponadto umożliwiony zostanie udział dwóch przedstawicieli Czarnogórców w Radzie Konsultacyjnej ds. Wspólnot, którą tworzą reprezentanci wszystkich uznanych mniejszości w Kosowie (Romowie, Egipcjanie, Aszkelowie, Goranie, Chorwaci), kosowskie władze, kancelaria prezydenta kraju oraz właściwe agencje. (telegrafi.com)

 

Turcja

(Nie)wolne media
Uwagę na coraz częstsze przypadki łamania prawa do wolnych mediów w Turcji zwrócił ostatnio duński minister ds. europejskich Nicolai Wammen, którego kraj sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Minister przyznał, że z niepokojem obserwuje kolejne aresztowania tureckich dziennikarzy, głoszących niewygodne dla władz w Ankarze poglądy. Na uwagi Wammena odpowiedział minister ds. integracji Turcji z UE Egemen Bağış, który zapewnił, że w kwestii reform dostosowawczych do unijnych norm, Turcja prowadzi politykę zgodną z warunkami Brukseli. (f5haber.com)

 

Słowenia

Wytypowano przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne do likwidacji
Prezydent Danilo Türk podpisał wniosek o zamknięcie ambasad Słowenii w Szwecji, Finlandii, Portugalii i Irlandii. O fakcie tym poinformował minister spraw zagranicznych Karl Erjavec, który zapowiedział jednocześnie, że rozszerzeniu ulegną funkcje konsulów honorowych – w przygotowaniu ma znajdować się zmiana ustawy, która zakłada przyznanie im większych praw. Prezydent i minister zapewniają, iż decyzje o likwidacji ambasad nie są wynikiem przedsiębrania oszczędności w tym sektorze, lecz kwestią reorganizacji całej sieci dyplomatycznej. (delo.si, web.vecer.com)

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE