Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 11.06 – 17.06.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 11.06 – 17.06.2012

Albania

Bujar Nishani nowym prezydentem
Bujar Nishani, kandydat rządzącej koalicji Partii Demokratycznej (PDSh) i Socjalistycznego Ruchu dla Integracji (LSI), został wybrany na stanowisko prezydenta przez albański parlament większością 73 spośród 76 oddanych głosów. Posłowie opozycyjnej Partii Socjalistycznej nie wzięli udziału w głosowaniu. Nishani od 2011 r. sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych, a wcześniej, od 2009 r. był ministrem sprawiedliwości. Wyboru albański parlament dokonał w czwartym podejściu, kiedy nie wymagana jest kwalifikowana, lecz tylko zwykła większość głosów. (top-channel.tv)

 

Rumunia

Wyniki wyborów lokalnych
Zwycięstwo w zorganizowanych 10 czerwca wyborach lokalnych odniosła rządząca od niedawna koalicja socjaldemokratów i narodowych liberałów (USL). Jak wskazują wyniki, w skali kraju kandydaci USL zdobyli niecałe 50% głosów w wyborach do rad okręgowych oraz na ich przewodniczących (wybieranych w okręgach mandatowych). Na niższym szczeblu (rady lokalne/burmistrzowie) USL wraz ze swoimi częściami składowymi (w niektórych miejscach socjaldemokraci i liberałowie kandydowali oddzielnie), zdobyło jedynie o kilka procent mniej. Prezydentem Bukaresztu ponownie został niezależny Sorin Oprescu, były członek partii socjaldemokratycznej. Wyniki wyborów to kolejny cios dla związanego z centroprawicą prezydenta Traiana Băsescu, po majowym upadku popieranego przez niego rządu Mihaia Răzvana Ungureanu i w obliczu trwającej debaty, kto ma reprezentować Rumunię na szczytach Rady Europejskiej – głowa państwa, czy szef rządu. (mediafax.ro, romanialibera.ro)

 

Serbia

Inauguracja prezydenta i pierwsza podróż zagraniczna
Tomislav Nikolić 11 czerwca uroczyście zainaugurował swoją pięcioletnią kadencję. W ceremonii udział wzięli liderzy partii, przedstawiciele związków religijnych, korpus dyplomatyczny oraz zagraniczni goście. Zabrakło natomiast najważniejszych przedstawicieli krajów regionu, w tym Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii oraz Słowenii, co pozostający w opozycji do prezydenta krajowi politycy ocenili jako zły sygnał na przyszłość. Ale to Bruksela, dla której trwałe pojednanie w regionie jest jednym z warunków członkostwa w UE dla całych Bałkanów Zachodnich, stała się celem pierwszej po inauguracji podróży zagranicznej Nikolicia. Serbski prezydent został przyjęty przez Wysoką Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton, przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya oraz szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso. Nikolić otrzymał od swoich rozmówców zapewnienie, że UE nigdy nie będzie oczekiwać od Belgradu uznania niepodległości Kosowa. (rts.rs, usnews.com)

 

Bośnia i Hercegowina

Nowy rząd do końca miesiąca
Przewodniczący SDPBiH Zlatko Lagumdžija zapowiedział po rozmowach z liderem HDZ BiH Draganem Čoviciem, że rekonstrukcja rządu na poziomie federacji zostanie zakończona do końca bm. Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie Izby Reprezentantów FBiH, na którym, poza rekonstrukcją władzy federalnej, wybrane zostaną także władze Izby. Lagumdžija podkreślił, że jego partia posiada większość w Parlamencie Federacji, ale prowadzone będą rozmowy o dołączeniu innych partii do SDPBiH. Podobne przekonanie wyraził Čović. (biznis.ba, oslobodjenje.ba)

 

Czarnogóra

Spekulacje medialne w przededniu szczytu Rady Europejskiej
Francuska agencja prasowa AFP poinformowała, że dotarła do projektu konkluzji Rady Europejskiej, której najbliższy szczyt planowany jest 28-29 bm. Z dokumentu ma wynikać, iż unijni liderzy wyrażą zgodę na rozpoczęcie przez Czarnogórę negocjacji akcesyjnych. Mimo dużej dozy optymizmu płynącego z doniesień agencyjnych, czarnogórskie media przypominają, że projekt konkluzji nie stanowi ostatecznej decyzji. Zwracają także uwagę na wcześniejsze doniesienia dziennika „Vijesti”, który, powołując się na źródła w Brukseli, informował, iż rozpoczęciu negocjacji z Podgoricą najostrzej sprzeciwiają się Szwecja, Holandia i Francja. Mimo wielu spekulacji medialnych, nadzieję na sukces Czarnogóry wyraża premier Igor Lukšić. (vijesti.me, rts.rs)

 

Grecja

Przed wyborami
Choć trudno ocenić, która strona oczekuje więcej od powtórnych wyborów parlamentarnych 17 czerwca – Grecja czy zagranica, to mobilizacja partii i ich kandydatów osiągnęła najwyższy poziom. Nie inaczej sytuacja wygląda w obozie Złotego Świtu, którego wynik w majowych wyborach wywołał dużą konsternację – jeszcze do niedawna partia ta była mało znaczącą neonazistowską, paramilitarną grupą sympatyków Hitlera. Wyborczy wynik znacznie ugruntował jej pozycję na greckiej scenie politycznej i zachęcił do nieskrępowanego promowania ideologii nazistowskiej. Mimo to, szanse na powtórkę sukcesu wyborczego przez Złoty Świt są coraz mniejsze. (athensnews.gr, xryshaygh.com)

 

Macedonia

Media coraz mniej wolne
Macedońska Rada Radiofonii i Telewizji (SRD), powołując się na art. 63 Ustawy o radiofonii i telewizji, podjęła decyzję o cofnięciu koncesji telewizji A2, należącej do dawnego imperium medialnego Veliji Ramkovskiego. Decyzja Rady spotkała się z krytyką dziennikarzy oraz poruszyła europejskich dyplomatów, którzy po raz kolejny wyrazili zaniepokojenie ograniczaniem wolności mediów w Macedonii. Wieść o zamknięciu telewizji A2 zaniepokoiła także unijnego komisarza ds. rozszerzenia Štefana Füle, a nieoficjalnie mówi się, że Komisja Europejska planuje podniesienie tej kwestii w rozmowach z macedońskim rządem. (dnevnik.com.mk, balkaninsight.com)

 

Turcja

Problemy z długością kadencji prezydenta
Wprowadzona w 2007 r. poprawka do konstytucji skracająca kadencję prezydenta kraju z siedmiu do pięciu lat i dająca mu jednocześnie szansę na ponowny wybór w drodze wyborów powszechnych podzieliła turecką scenę polityczną. Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) twierdziła, że obecny prezydent Abdullah Gül, jako wybrany przed zmianą długości kadencji w konstytucji, powinien pozostać na stanowisku przez siedem lat, tj. do 2014 r. Opozycja natomiast przekonywała, że Gül powinien ustąpić 28 sierpnia br. Wiążącą decyzję w tej sprawie podjął 15 czerwca Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że sprawowanie urzędu przez Güla ma w sumie trwać 7 lat. Do podobnej sytuacji w regionie doszło przed kilkoma laty w Serbii, kiedy ówczesny prezydent Boris Tadić pozostał na swoim stanowisku mimo pełnej zmiany konstytucji. Wtedy jednak nie zasięgano opinii Trybunału Konstytucyjnego. (ntvmsnbc.com, cnnturk.com)

 

Chorwacja

Partnerstwo euroatlantyckie z Czarnogórą
Ministrowie spraw zagranicznych Chorwacji i Czarnogóry, Vesna Pusić i Milan Roćen, podpisali w Podgoricy porozumienie o partnerstwie euroatlantyckim między oboma krajami. Partnerstwo, zaproponowane przez stronę czarnogórską, ma być krokiem na drodze integracji Czarnogóry z NATO i UE, a celem porozumienia jest chorwacka pomoc Czarnogórze w wypełnianiu kryteriów koniecznych do integracji z Unią Europejską, zwłaszcza w zakresie przystosowania obowiązującego prawa do ustawodawstwa unijnego. Podkreślono jednocześnie, że Chorwacja i Czarnogóra zamierzają kontynuować proces pogłębiania stosunków dobrosąsiedzkich i w ten sposób przyczynić się do szerzenia idei pokoju, stabilności i postępu w regionie. (seebiz.eu, dnevnik.hr)

 

Kosowo

Możliwe poprawki do konstytucji
Trybunał Konstytucyjny pozytywnie ocenił 21 z 22 poprawek, zaproponowanych w celu usunięcia z konstytucji wszystkich artykułów dotyczących zakresu uprawnień międzynarodowej obecności cywilnej. Największa część poprawek dotyczy zmian w rozdziałach XIII i XIV, które obejmują odpowiednio przepisy końcowe oraz przejściowe. Wniosek rządu o dokonanie zmian w konstytucji nie zostanie jednak złożony w parlamencie przed wrześniem tego roku, kiedy to oczekuje się, że Międzynarodowa Grupa Sterująca (ISG) podejmie decyzję o zamknięciu Międzynarodowego Biura Cywilnego (ICO) oraz zlikwidowaniu stanowiska Międzynarodowego Przedstawiciela Cywilnego (ICR). (gazetajnk.com, kosovain.eu)

 

Bułgaria

Wyższe pensje dla urzędników państwowych
Ekipa wicepremiera i ministra finansów Simeona Diankowa przygotowuje projekt ustawy, zgodnie z którą od następnej kadencji parlamentu podwojeniu ulegną dochody wyższych urzędników państwowych. Głównym powodem zmian jest chęć przyciągnięcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów na stanowiska związane przede wszystkim z finansami państwa. Obecnie urzędnicze pensje zależą od średniej wysokości wynagrodzeń pracowników sektora publicznego. Czynnik ten zmienia się co kwartał, a obecnie wynosi 752 BGN (ok. 1650 PLN). (novinite.bg, 24chasa.bg)

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE