Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 13.08 – 19.08.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 13.08 – 19.08.2012

Bułgaria

Bułgarzy liczą na wcześniejsze otwarcie francuskiego rynku pracy
Istnieje możliwość, że Francja wcześniej otworzy swój rynek pracy dla obywateli Bułgarii i Rumunii (planowo nastąpiłoby to z dniem 1 stycznia 2014 r.). Decyzja ma zostać podjęta na specjalnym forum w Paryżu, którego bezpośrednim powodem organizacji jest próba rozwiązania kwestii statusu prawnego 15 tys. bułgarskich i rumuńskich Romów, przebywających obecnie we Francji.

 

Słowenia

Pakt fiskalny a konflikty wewnątrzpartyjne
W słoweńskim rządzie wciąż brak porozumienia odnośnie paktu fiskalnego oraz rozwiązania krytycznej sytuacji banków. Do 25 sierpnia przedstawiciele koalicji i opozycji mieli czas, aby w obrębie zawiązanych partyjnych komitetów przedstawić konkretne propozycje. Mimo zakończenia prac, nie doszło do konsensusu. W przypadku paktu fiskalnego sytuacja jest o tyle pilna, iż koalicji do zapisania go w ustawie brakuje głosów opozycji.

 

Rumunia

Interwencja MSZ po wypowiedzi francuskiego posła
MSZ Rumunii protestuje przeciwko wypowiedzi francuskiego deputowanego Philippe’a Meuniera, który wezwał do zmian w traktatach unijnych, ułatwiających deportację z krajów Unii Europejskiej Rumunów bez stałych dochodów. Swoje słowa deputowany z Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) skierował do francuskiego prezydenta, socjalisty Francoise Hollande’a.

 

Serbia

Napięte relacje w Wojwodiną
Premier Serbii Ivica Dačić oraz szef rządu Prowincji Autonomicznej Wojwodiny Bojan Pajtić mają, w bezpośredniej rozmowie, podjąć się próby rozwiązania sporów, które w ostatnich tygodniach narosły między Belgradem a Nowym Sadem. Ich główną przyczyną jest lipcowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne niektóre z zapisów Statutu Prowincji. Wzajemnym relacjom nie sprzyjają także konkurencyjne opcje polityczne w obu administracjach.

 

Turcja

Kurdowie a konflikt z Syrią
Safin Dizayi, członek Demokratycznej Partii Kurdystanu i bliski współpracownik prezydenta autonomicznego rządu kurdyjskiego w Północnym Iraku Mesuda Barzani, ostrzegł Ankarę, aby ta nie powtórzyła w Syrii swoich błędów w kwestii wieloletniego ignorowania dążeń Kurdów z północnego Iraku do autonomii. Zaznaczył, aby politycy tureccy dostrzegali fakt, iż problem syryjski to jednocześnie problem kurdyjski, bowiem w obrębie Syrii mieszka około 3 milionów Kurdów.

 

Bośnia i Hercegowina

Co dalej z nadzorem nad Dystryktem Brčko?
Z dniem 31 sierpnia br. funkcja Zarządcy Dystryktu Brčko, którą od 2010 r. pełni Zastępca Wysokiego Przedstawiciela dla BiH Roderick Moore, zostaje zawieszona. Mimo to, wszystkie uprawnienia i obowiązki określone przez Trybunał Arbitrażowy pozostają w rękach Zarządcy. Moore wyraził jednak nadzieję, że nie będzie z nich korzystać i że entitety oraz rząd Brčka w pełni zrealizują swoje zobowiązania wynikające z decyzji Trybunału.

 

Kosowo

Powstanie konsulat generalny w Stambule
Rząd Republiki Tureckiej wyraził zgodę na otwarcie w Stambule konsulatu generalnego Kosowa. Będzie to ważny krok w kosowskiej polityce zagranicznej – Kosowo dąży do zwiększenia liczby swoich placówek konsularnych w celu wzmocnienia międzynarodowej podmiotowości oraz zwiększenia dostępu do usług konsularnych dla kosowskich obywateli.

 

Czarnogóra

Wyniki ankiety KE
Znane są już wyniki ankiety zleconej przez Komisję Europejską, a przygotowanej przez Eurobarometr nt. stosunku Czarnogórców do UE oraz ich opinii o aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju. Wynika z niej m.in., że choć obywatele Czarnogóry wspierają przystąpienie do UE, większość z nich (ok. 55%) nie odczuwa z nią żadnych związków. Jest to ważny sygnał dla Brukseli, która już jesienią rozpocznie negocjacje akcesyjne z tym bałkańskim krajem.

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE