Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 14.05 – 20.05.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 14.05 – 20.05.2012

Serbia

Nieoczekiwana zmiana na stanowisku prezydenta
Państwowa Komisja Wyborcza (RIK) podała już pierwsze oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Serbii. Na podstawie głosów zebranych z 52,51% obwodowych komisji wyborczych kandydat Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Tomislav Nikolić uzyskał 50,21% głosów, zaś jego kontrkandydat Boris Tadić (DS) – 46,77%. Według przewodniczącego RIK Dragana Vukmirovicia 3,02% oddanych głosów było nieważnych. Frekwencja z podliczonych obwodów wyniosła 46,87%. Przebieg wyborów śledziło ok. 1300 obserwatorów z kraju i zagranicy. Podany rezultat jest dużym zaskoczeniem, sondaże od dawna bowiem wskazywały na zwycięstwo Tadicia (jego przewaga wahała się w nich między 8 a nawet 16 punktów procentowych), choć różnica między nim a Nikoliciem w pierwszej turze była niewielka. Uzyskali wtedy kolejno: 25,30% oraz 25,05%. Co więcej, dwuprocentowa już przewaga postępowca praktycznie pozbawia dotychczasowego prezydenta szans na reelekcję. Państwowa Komisja Wyborcza zobowiązana jest w terminie 96 godzin od momentu zamknięcia lokali wyborczych ogłosić ostateczne wyniki drugiej tury. (b92.net)

 

Grecja

Jednak powtórne wybory
W wyniku impasu, a następnie porażki zabiegów prezydenta Karolosa Papuliasa ws. sformowania rządu po wyborach parlamentarnych 6 maja, zadecydowano o powtórzeniu głosowania. Kolejne wybory zostaną zorganizowane 17 czerwca. Do tego czasu władzę w kraju pełnić będzie przejściowa administracja. Tymczasem, pięć z siedmiu partii, które przekroczyły próg wyborczy na początku maja, podzieliło się na dwa obozy: Nowa Demokracja i PASOK twierdzą, że Grecja musi zgodzić się na warunki umowy bailoutowej podpisanej z wierzycielami, SYRIZA i Niezależni Grecy (choć z przeciwnych stron spektrum politycznego) proponują zniesienie memorandum – pomimo obaw, że ruch ten skutecznie usunąłby Grecję z szeregów państw strefy euro. Demokratyczna Lewica oznajmiła, że poprze każdą partię, która zapewni państwu pozostanie w strefie euro na lepszych warunkach kredytowych. (ekathimerini.com)

 

Turcja

Minister gospodarki w Warszawie
16 maja w Warszawie zainaugurowano polsko-tureckie forum gospodarcze. Rozmowom przewodzili ministrowie gospodarki obu krajów – Waldemar Pawlak i Zafer Çağlayan. Podstawą spotkań konsultacyjnych odbywających się w ramach forum były zapisy bilateralnej deklaracji o współpracy gospodarczej, podpisanej podczas wizyty tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdoğana w Polsce 13-15 maja 2009 r. Pawlak podkreślił, że Polska i Turcja mają szansę w perspektywie kilkunastu lat stać się liderami w tej części Europy. Dodał przy tym, iż Turcja jest dla Polski jednym z pięciu priorytetowych krajów dla lokowania eksportu i inwestycji oraz głównym partnerem w obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. (ekonomi.gov.tr)

 

Kosowo

Posiedzenie RB NZ
W Nowym Jorku zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych poświęcone kwartalnemu raportowi Sekretarza Generalnego ONZ nt. sytuacji w Kosowie. Uczestniczący w nim dyplomaci wezwali społeczność międzynarodową do skoordynowania współpracy w celu rozwiązania bieżących problemów tego bałkańskiego państwa. Wyrazili jednocześnie zadowolenie z bezkonfliktowego przeprowadzenia 6 maja serbskich wyborów parlamentarnych i prezydenckich na tym terenie. Nie zabrakło także odniesień do postępów w śledztwie ws. handlu organami ludzkimi w Kosowie. Swoje uwagi przedstawili również stali przedstawiciele przy ONZ. Najwięcej kontrowersji wywołała wypowiedź rosyjskiego ambasadora Witalija Czurkina, który przestrzegł przedstawicieli Kosowa przed umożliwianiem syryjskim rebeliantom organizacji szkoleń militarnych na swoim terenie. (cntv.cn, focus-fen.net)

 

Albania

Posiedzenie Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE – Albania
Głównymi tematami brukselskiego, czwartego posiedzenia Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE – Albania był proces realizacji uzgodnionego w listopadzie 2011 r. pakietu reform oraz dotychczasowe osiągnięcie władz w Tiranie w tym zakresie. Unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Füle wyznaczył albańskim partiom politycznym czas do 24 maja br. na implementację wymagań KE. Zaapelował przy tym o jak najszybsze dokończenie przyjmowania przez parlament pakietu reform, wymagającego większości kwalifikowanej, czyli w praktyce – współpracy opozycyjnej Partii Socjalistycznej. (shekulli.com.al)

 

Słowenia

Słoweniec nowym unijnym ambasadorem w Czarnogórze
Wysoka Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE Catherine Ashton ogłosiła 16 maja decyzję o obsadzeniu w rotacji 2012 r. stanowisk szefów delegatur UE w łącznie osiemnastu krajach na świecie. Nominację na unijnego ambasadora w Czarnogórze otrzymał słoweński dyplomata Mitja Drobnič, który zastąpi ustępującego w czerwcu Leopolda Maurera. Drobnič od 2002 r. pełnił funkcję ambasadora Słowenii w Egipcie, Jordanii, Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a ostatnio w Niemczech. W kraju znany jest jako gorący zwolennik Partii Demokratycznej premiera Janeza Janšy. Jego nominację czarnogórskie media uznały za przykład dążeń państw przyjętych w 2004 r. do zwiększenia uczestnictwa w unijnej dyplomacji na poziomie europejskim. (vijesti.me, pobjeda.me)

 

Macedonia

Polityczno-gospodarcza wizyta w Chinach
Niedawne warszawskie Forum Gospodarcze „Polska – Europa Środkowa – Chiny”, ale i dotychczasowe macedońsko-chińskie stosunki gospodarcze stały się dla władz w Skopje impulsem do dalszego zacieśniania relacji dwustronnych. Ich przejawem były trwające w dniach 14-18 maja polityczno-gospodarcze spotkania delegacji macedońskiej na najwyższym szczeblu w Pekinie, którym przewodził premier Nikola Gruevski. Już pierwszego dnia wizyty Gruevski spotkał się z szefem chińskiego rządu Wen Jiabao i wziął udział w pekińskim forum biznesowym, w ramach którego podpisany został Protokół ustaleń między macedońską Agencją Inwestycji Zagranicznych i Wsparcia Eksportu (ASIPI) a Chińską Radą ds. Promocji Handlu Międzynarodowego i Współpracy. (novamakedonija.com.mk, macedoniaonline.eu)

 

Bułgaria

Gospodarcza wizyta premiera Kataru
Jedną z recept władz w Sofii na walkę z panującym w Europie kryzysem gospodarczym jest rozwijanie współpracy handlowej z krajami spoza kontynentu. Przykład tej strategii stanowi gospodarcza wizyta premiera i ministra spraw zagranicznych Kataru szejka Hamada ibn Dżassima as-Saniego w Bułgarii, podczas której podpisanych zostało osiem dokumentów zacieśniających współpracę między oboma krajami. Ponadto, rząd Kataru, w ramach złożenia gwarancji realizacji postanowień umów, zdeponował w Narodowym Banku Bułgarii 200 mln USD. Wizyta katarskiego premiera objęła również rozmowy nt. możliwych inwestycji, w tym w przemysł lotniczy, czego zdecydowanym orędownikiem stał się szef bułgarskiego rządu Bojko Borisow. (novinite.bg, klassa.bg)

 

Bośnia i Hercegowina

Radmanović z Ban Ki-moonem
Członek Prezydium BiH Nebojša Radmanović spotkał się 17 maja z Sekretarzem Generalnym ONZ Ban Ki-moonem. Rozmawiano głównie o światowym kryzysie i sposobach walki z nim. Wśród omawianych tematów pojawiły się również euroatlantyckie aspiracje BiH i aktualna sytuacja w kraju. Ban Ki-moon wyraził zadowolenie z niedawnego utworzenia Rady Ministrów oraz nadzieję na wypełnienie przez BiH wszystkich wymogów związanych z integracją z UE. Najbardziej drażliwym tematem okazała się jednak przyszłość Biura Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie (OHR) – jak podkreślił Radmanović w rozmowie z Ban Ki-moonem, OHR i jego dalsza działalność na terenie BiH przedstawia największą przeszkodę na jej drodze do UE. (fpc.state.gov, biznis.ba)

 

Rumunia

Pierwszy skandal w nowym rządzie
Choć od zaakceptowania przez parlament składu nowego rządu Rumunii minęło dopiero kilkanaście dni, doszło w nim już do pierwszej dymisji – ze stanowiska szefa resortu edukacji usunięto Ioana Manga, oskarżonego przez opozycję o dokonanie plagiatu pracy izraelskiego naukowca. Przeciwstawiający się początkowo tej decyzji premier Victor Ponta, uległ w ostateczności parlamentarnym naciskom. Mang to kolejny w ostatnich miesiącach europejski polityk, który musiał wycofać się z polityki z powodu oskarżeń o plagiat. W kwietniu z tego powodu do dymisji podał się prezydent Węgier Pal Schmitt. Dwa tygodnie temu o przepisanie swojego doktoratu oskarżono niemiecką minister nauki Annette Schavan, która jednak jak na razie zachowała swe stanowisko. (adevarul.ro)

 

Czarnogóra

6. rocznica niepodległości
W tym roku, 21 maja mija sześć lat od referendum niepodległościowego, w wyniku którego Czarnogóra wystąpiła ze wspólnoty państwowej tworzonej wraz z Serbią od 2003 r. (wcześniej Federacyjna Republika Jugosławii). Mimo wielu kontrowersji i wątpliwości wokół przebiegu oraz wyników głosowania, aktualne władze w Podgoricy podkreślają jego fundamentalne znaczenie dla obecnej sytuacji geopolitycznej kraju, czyniącego sukcesywne postępy na drodze integracji euroatlantyckiej. Samodzielność państwowa Czarnogóry była także wyzwaniem dla jej dyplomacji, której priorytetem stał się powrót na łono organizacji międzynarodowych, gdyż prawnym sukcesorem wspólnoty państwowej, a tym samym członkiem tych instytucji pozostała Serbia. Szósta rocznica niepodległości została uczczona 18 maja, przyjęciem wydanym przez premiera Igora Lukšicia w rezydencji prezydenckiej w Cetinju. (rts.rs, pobjeda.me)

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE