Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 02.07 – 08.07.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 02.07 – 08.07.2012

Rumunia

Prezydent Băsescu zawieszony w obowiązkach
Za zawieszeniem Traiana Băsescu w pełnieniu obowiązków prezydenta opowiedziało się w piątek wieczorem 256 senatorów i deputowanych spośród 432 obecnych na sali. Przyczyną zawieszenia w obowiązkach obecnego prezydenta są skierowane wobec niego oskarżenia centrolewicowej Unii Społeczno-Liberalnej o naruszanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, wywieranie presji na jego sędziów oraz nieprzestrzeganie wielu przepisów ustawy zasadniczej. Datę referendum w sprawie odsunięcia Băsescu od władzy wyznaczono na 29 lipca br. Do tego czasu urząd Głowy Państwa będzie sprawowany, zgodnie z rumuńską konstytucją, przez przewodniczącego Senatu, którym od wtorku jest Crin Antonescu.

 

Chorwacja

Ratyfikacja Traktatu Akcesyjnego w Austrii zakończona
Austria jest jedenastym państwem UE, które opowiedziało się za przyłączeniem Chorwacji do „27”. W minioną środę ratyfikację Traktatu Akcesyjnego przegłosował austriacki parlament. Podczas głosowania obecny był Josip Leko, wiceprzewodniczący chorwackiego Saboru. Wicekanclerz Michael Spindelegger podkreślił, że Chorwacja jest wzorem dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podobnego zdania jest Juha Ottman, ambasador Finlandii w Zagrzebiu, który zapowiada rozpoczęcie procesu ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego w Finlandii na jesień tego roku.

 

Serbia

Co z członkostwem w NATO?
Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w rozmowie z serbską agencją informacyjną Beta stwierdził, że członkostwo Serbii w Sojuszu uważa za realną perspektywę, mimo obecnego sprzeciwu jej mieszkańców wobec tego projektu. Wyraził również nadzieję, że nowe władze w Belgradzie będą podzielać stanowisko, iż przyszłość Serbii znajduje się w strukturach euroatlantyckich. Rasmussen podkreślił korzyści, jakie płyną z członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim – bezpieczeństwo, współpraca w zakresie obronności i pomoc w reformowaniu struktur wojskowych, a co za tym idzie stabilizacja w regionie i sprzyjające warunki do rozwoju. Sekretarz Generalny NATO skomentował także coraz wyraźniejszy kierunek serbskiej polityki rozmijający się z zachodnimi strukturami, a skręcający w stronę Rosji i Chin.

 

Kosowo

Niepodległość już bez nadzoru
Międzynarodowa Grupa Sterująca (ISG), składająca się z 23 krajów europejskich, USA oraz Turcji na poniedziałkowym spotkaniu we Wiedniu podjęła decyzję o zakończeniu międzynarodowego nadzorowania niepodległości Kosowa. Mandat Międzynarodowego Biura Cywilnego (ICO) będzie natomiast trwał do września br. Decyzja została podjęta, mimo że plan Athisaariego nie został wypełniony. ISG domaga się jednak od władz Kosowa, aby wypełniły pozostałe zobowiązania, szanowały prawa mniejszości oraz prowadziły walkę z przestępczością i korupcją. Kosowo musi także przeprowadzić niezbędne zmiany prawno-konstytucyjne, aby przejąć obowiązki, które do tej pory sprawowało ICO.

 

Macedonia

Skopje przyłącza się do Gazociągu Południowego
Na szóstej sesji Macedońsko-Rosyjskiej Komisji Mieszanej w Niżnym Nowogrodzie strona rosyjska przedłożyła wicepremierowi i ministrowi finansów Zoranowi Stavreskiemu projekt umowy z Gazpromem, poprzez który Macedonia stanie się częścią projektu Gazociągu Południowego (South Stream). Gazprom deklaruje w planach duże inwestycje w Macedonii. Długoterminowa strategia firmy zakłada, że ​​w 2030 roku będzie on sprzedawać w kraju nad Wardarem 2,5 do 3 mld m sześc. gazu, czyli tyle ile zużywa dziś sąsiednia Bułgaria.

 

Bułgaria

Plewneliew z wizytą u niemieckich inwestorów
Rosen Plewneliew, prezydent Bułgarii  wraz z ministrem Delianem Dobrewem uczestniczyli w poniedziałek w otwarciu Business Forum w Berlinie.  Prezydent odwiedził również Niemieckie Centrum Technologiczne Adlershof, oraz zaprosił specjalistów pracujących w Centrum do uczestnictwa w pracach nad projektem bułgarskiego „Sofia Tech Park”.

 

Słowenia

Pierwsze wyzwanie dla młodych bezrobotnych
Słoweńskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii wydało decyzję w sprawie przyznania funduszy europejskich na program zatrudnienia młodych bezrobotnych „Pierwsze wyzwanie”, którego celem jest wsparcie zatrudnienia dla bezrobotnych poniżej 30. roku życia. Program będzie realizowany przez Instytut Republiki Słowenii ds. Zatrudniania. Wartość programu wynosi 9 mln EUR.

 

Turcja

Kurdyjska działaczka u premiera
Premier Recep Tayyip Erdoğan spotkał się kurdyjską działaczką i polityk Leylą Zaną, obecnie posłanką w parlamencie tureckim. Rozmowy z kontrowersyjną polityk dowodzą, że rząd partii AKP wyraża chęć rozwiązania problemu kurdyjskiego lub przynajmniej szuka dróg dialogu. Leyla Zana przedstawiła premierowi oczekiwania swoje i części Kurdów dotyczące zawieszenia broni i zaprzestania działań siłowych ze strony tureckiej armii, aresztu domowego, a nie dożywotniego więzienia dla Abdullaha Öcalana, byłego lidera Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), kurdyjskiej organizacji niepodległościowej o ideologii socjalistycznej, uważanej przez Stany Zjednoczone i Unię Europejska za organizację terrorystyczną oraz umożliwienia nauczania w języku kurdyjskim (a nie tylko języka kurdyjskiego). W czasie konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z premierem Zana powiedziała, że dostrzega chęć dialogu ze strony rządowej. Zapewniała, że Erdoğan uważnie i z szacunkiem wysłuchał jej słów.

 

Opracowała: Katarzyna Ingram

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE