Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 21.05 – 27.05.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 21.05 – 27.05.2012

Albania

Tirana przejęła prezydenturę w Radzie Europy
W środę Albania, po raz pierwszy od uzyskania członkostwa 17 lat temu, objęła przewodnictwo w Komitecie Ministrów Rady Europy. Jej kadencja potrwa do listopada br. Podczas uroczystości minister spraw zagranicznych, Edmund Haxhinasto, przyjął symboliczny klucz z rąk brytyjskiego sekretarza stanu ds. zagranicznych, Williama Hague. Plany dotyczące albańskiej prezydentury były omawiane na spotkaniu Komitetu Stałego Rady Europy w Tiranie. Poruszony został temat niedawnych wyborów w Serbii i Armenii. Odbyła się też dyskusja o cmentarzach żydowskich oraz o ochronie i udostępnianiu ważnych historycznie lub kulturalnie materiałów filmowych, transmisji telewizyjnych, radiowych, zapisów dźwiękowych i fotograficznych.

 

Rumunia

Kontrowersje wokół nowej ordynacji wyborczej
Na pół roku przed wyborami do parlamentu głosami centrolewicowej koalicji Izba Deputowanych uchwaliła nową ordynację wyborczą przewidującą utworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Ustawa, która likwiduje również pięcioprocentowy próg wyborczy, spotkała się z ostrą krytyką organizacji pozarządowych i partii opozycyjnych. Ustawę przygotowali deputowani rządzącej Unii Społeczno-Liberalnej (USL) – koalicji złożonej z postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) i Partii Konserwatywnej (PC), która prowadzi w sondażach przedwyborczych (poparcie 48% ankietowanych) i w ten sposób pragnie zmaksymalizować liczbę mandatów w wybranym jesienią parlamencie.

 

Serbia

Ewentualne koalicje i zadania dla nowego rządu
Nieoczekiwane zwycięstwo Tomislava Nikolicia w wyborach prezydenckich nie wpłynie znacząco na kształt przyszłej koalicji rządowej, ani politykę zagraniczną Serbii. Trzon rządu stanowić będzie Partia Demokratyczna (DS) i koalicja skupiona wokół Socjalistów (SPS-PUPS-JS). Ze względu na fakt, że oba ugrupowania nie uzyskały dostatecznej liczby mandatów, podstawową kwestią pozostaje to, które z poniższych partii zdecydują się na udział w rządzie – liberałowie z LDP (bardziej prawdopodobne), czy Zjednoczone Regiony Serbii (URS). Koalicję wzmocnią zapewne partie reprezentujące mniejszości – węgierską (SVM) i boszniacką (SDA). Boris Tadić, który przegrał wybory prezydenckie raczej nie będzie pełnić funkcji premiera. Sterów rządu, mimo początkowej euforii powyborczej, nie przejmie też lider socjalistów Ivica Dačić. Możliwym kandydatem jest Dragan Djilas, który startował z pierwszego miejsca koalicji skupionej wokół DS.

 

Bośnia i Hercegowina

Przyjęto projekt ustawy budżetowej
Mimo licznych trudności, 24 maja w czwartek, Izbie Reprezentantów Ludowych Parlamentu BiH udało się przyjąć projekt Ustawy o budżecie instytucji i zagranicznych zobowiązań BiH na rok 2012. „Za” głosowało 31 posłów, 8 było „przeciw”, wstrzymał się jeden. Zgodnie z projektem, które zatwierdziło Prezydium BiH, a potem przyjęła i wprowadziła do procedury parlamentarnej Rada Ministrów, budżet wynosi łącznie 1.394.928.000 KM [697.464.000 EUR]. 950 mln KM [475 mln EUR] przewidziano na finansowanie instytucji BiH. Żeby ustawa mogła wejść w życie, w takiej samej formie musi ją przyjąć także Izba Narodowa Parlamentu BiH. Głosowanie w tej Izbie odbędzie się we wtorek, 29 maja.

 

Turcja

Członkostwo w NATO gwarancją bezpieczeństwa w regionie
Podczas szczytu NATO w Chicago, poświęconemu przede wszystkim omówieniu sytuacji w Afganistanie, nie zabrakło podniesienia kwestii dotyczących znaczenia Turcji w Sojuszu. Delegacji tureckiej, w której skład wchodzili m.in. ministrowie: spraw zagranicznych Ahmet Davutoğlu oraz obrony – İsmet Yılmaz, przewodniczył prezydent, Abdullah Gül. W czasie rozmów wyrażano opinię, iż w obecnej chwili NATO dla Turcji jest gwarancją bezpieczeństwa w targanym konfliktami regionie. Trzech bezpośrednich sąsiadów Turcji: Syria, Irak oraz Iran, dotyczą obecnie różnego typu problemy destabilizacji, czy to sytuacji wewnętrznej czy na arenie międzynarodowej. W kontraście do tych państw Turcja jawi się jako oaza demokracji i pokoju.

 

Macedonia

Kraj wciąż poza NATO
Na niewiele zdała się decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który uznał, iż Grecja sprzeciwiając się przyjęciu Macedonii do NATO podczas szczytu w Bukareszcie w 2008 r., złamała porozumienie pomiędzy oboma państwami. Zakończony właśnie szczyt w Chicago potwierdził, że bez porozumienia z Atenami w sprawie nazwy państwa, Skopje nie ma co liczyć na akcesję. Macedońscy analitycy proponują podjęcie agresywnej strategii – uzgodnienia możliwie szybko nowego wewnętrznego konsensusu w sprawie rozwiązania sporu, a następnie przedłożenie go na stole negocjacyjnym. W ten sposób wypracowany ogólnospołeczny wysiłek, okaże decydentom w NATO i UE, że mieszkańcy Macedonii potrafią budować swoją tożsamość nie tylko w oparciu o pomniki i narodową mitologię, ale i wartości, jakimi są wspólnota i otwartość na dialog.

 

Chorwacja

Polska opozycja zablokuje akcesję Chorwacji do UE?
Dwa opozycyjne ugrupowania: Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość zawiązując koalicję chcą połączyć sprawę ratyfikacji traktatu z konkretnymi warunkami postawionymi premierowi RP Donaldowi Tuskowi. Mowa tu o referendum jak również o wprowadzeniu kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów potrzebnych do przegłosowania paktu fiskalnego UE. Do ratyfikacji traktatu akcesyjnego z Chorwacją niezbędne są głosy obydwu ugrupowań i chociaż oba ugrupowania popierają przystąpienie Chorwacji do UE to według nich sprawą ważniejszą jest możliwość uzyskania wpływu na polską politykę europejską i stworzenie konstytucyjnych, ustawowych i politycznych zabezpieczeń przed degradacją pozycji Polski w Europie.

 

Kosowo

Policja wyjaśnia sprawę podpaleń domów serbskich reemigrantów
W środę we wsi Drenovce (gm. Kilna) doszło do podpalenia dwóch domów, należących do serbskich reemigrantów. W momencie podłożenia ognia żadna z rodzin nie przebywała w budynkach. Zdaniem kosowskich Serbów wywołany pożar to nie przypadek. Kilka dni przed zajściem jedna z poszkodowanych rodzin znalazła na swoim podwórzu wiadomość, w której wzywa się Serbów do opuszczenia Kosowa. Jej nadawcą była rzekomo Armia Wyzwolenia Kosowa (UÇK). W zeszłym roku do wsi Drenovce wróciło siedem serbskich rodzin. Kilka dni temu podpisano umowy z kolejnymi dwunastoma w sprawie odbudowy ich domów, a następnie powrotu. Jak twierdzą miejscowi, mogło być to bezpośrednią przyczyną podpaleń.

 

Bułgaria

Rozmowa premiera Borisowa z Putinem
Podczas rozmowy telefonicznej, prezydent Rosji Władimir Putin i premier Bułgarii, Bojko Borisow omawiali warunki budowy bułgarskiego odcinka gazociągu „South Stream”. Rozmowa dotyczyła również współpracy handlowo-gospodarczej, sposobów pogłębienia współpracy w sektorze energetycznym oraz cen dostaw gazu do Bułgarii. Bułgarska Rada Ministrów nie udzieliła żadnych szczegółowych informacji, podobnie jak w przypadku zeszłotygodniowej wizyty w Moskwie ministra gospodarki i energetyki Deliana Dobrewa, o której poinformował sam Gazprom już po fakcie. W trakcie wizyty okazało się, że obiecana obniżka cen dostaw gazu ziemnego o 11% jest uzależniona od postępów w realizacji projektu „South Stream”. Do 15 listopada Bułgaria musi przygotować dokumentację z nim związaną, ze względu na planowane przez Rosję rozpoczęcie budowy w grudniu bieżącego roku.

 

Czarnogóra

Polityka energetyczna Podgoricy
Jako członek Wspólnoty Energetycznej, Czarnogóra posiada strategię rozwoju energetyki do 2025 roku oraz szczegółowy plan działania na lata 2008 -2012. Sektor energetyczny w tym kraju wymaga znacznych nakładów finansowych, w związku z czym najprawdopodobniej ceny energii będą stale rosły, aczkolwiek powoli energia importowana będzie zastępowana krajową energią odnawialną. Rząd liczy na znaczne zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę sytuacji ekologicznej. Strategia przewiduje, że w 2025 r. produkcja energii elektrycznej w krajowych źródłach będzie równa konsumpcji. Czarnogóra ma więc potencjał, aby stać się centrum energetycznym regionu.

 

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE