Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 24.09 – 30.09.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 24.09 – 30.09.2012

Bułgaria

Były premier nowym przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów
Sergiej Staniszew, były premier Bułgarii i obecny lider Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, został 29 września wybrany na przewodniczącego Partii Europejskich Socjalistów (PES). Staniszew, który przez ostatni rok pełnił obowiązki szefa PES, był jedynym kandydatem na to stanowisko, bowiem żadna z 34 lewicowych partii europejskich nie wykorzystała okazji do nominowania swojego kandydata.

 

Czarnogóra

Członkostwo w NATO w 2014 r.?
Jak wynika z raportu Akademii Obrony NATO w Rzymie, Czarnogóra ma szansę zostać pełnoprawnym członkiem Sojuszu już w 2014 r. Zauważa się w nim, że to właśnie Czarnogóra (oraz Bośnia i Hercegowina) najbardziej zbliżyła się do celu poprzez realizację założeń zawartych w Planie Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP). Bez wątpienia, rozszerzenie Sojuszu w regionie będzie miało wpływ na wzrost bezpieczeństwa i stabilizacji Bałkanów Zachodnich.

 

Słowenia

KE szykuje pozew do Trybunału Sprawiedliwości
Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o ukaranie Słowenii karą pieniężną za niewdrożenie przepisów dotyczących sfery obronności w zamówieniach publicznych (zamówienia na broń, amunicję, materiały wybuchowe oraz związanych z tym robót i usług, a także zamówienia na tzw. newralgiczne świadczenia w dziedzinie bezpieczeństwa). Komisja przewiduje nałożenie na Słowenię kar dziennych w wysokości 7000 EUR, które obowiązywać będą od dnia wydania prawomocnego wyroku, aż do dnia, kiedy państwo wprowadzi w życie przepisy unijne.

 

Serbia

Pierwszy konsulat honorowy w Polsce
24 września rozpoczął działalność Honorowy Konsulat Republiki Serbii w Katowicach z siedzibą w Czeladzi. Funkcję Honorowego Konsula objął Ranko Tomović. Działalność konsulatu obejmuje swoim zasięgiem województwa śląskie, dolnośląskie, opolskie i małopolskie. Otwarcie placówki ma przyczynić się do stworzenia odpowiedniej wymiany gospodarczej i handlowej między Polską i Serbią, a jej pierwszym przedsięwzięciem ma być organizacja polsko-serbskiego forum gospodarczego.

 

Albania

UE z zadowoleniem przyjęła porozumienie ws. Trans Adriatic Pipeline
Unijny komisarz ds. energetyki Günther Oettinger odniósł się z uznaniem do trójstronnego porozumienia ws. budowy gazociągu transadriatyckiego (TAP), podpisanego przez przedstawicieli Albanii, Grecji i Włoch na marginesie posiedzenia ZO NZ w Nowym Jorku. Planowany gazociąg ma połączyć północno-wschodnią część Grecji z południem Włoch przez Albanię. Płynący nim gaz pochodzić będzie z azerskiej części Morza Kaspijskiego. Projekt ma niemałe znaczenie dla UE, która dąży do zmniejszenia zależności od gazu z Rosji.

 

Grecja

Impas grecko-macedoński trwa
Spotkanie ministrów SZ Macedonii Nikoli Poposkiego i Grecji Dimitrisa Avramopoulosa na marginesie posiedzenia ZO NZ w Nowym Jorku potwierdziło impas w stosunkach obu krajów. Oprócz trwającego od dawna sporu o nazwę Macedonii, obiekcje Grecji dotyczą także obecnych działań władz w Skopju, które mają prowadzić do przejęcia dziedzictwa uważanego przez Ateny wyłącznie za swoje.

 

Bośnia i Hercegowina

Prezydent RS neguje ludobójstwo w Srebrenicy
Znany ze swych populistycznych wypowiedzi prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik zaprzeczył podczas wiecu wyborczego Partii Niezależnych Socjaldemokratów zbrodni ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r. Jego wypowiedź spotkała się z ostrą reakcją amerykańskiej ambasady, która wyraziła rozczarowanie retoryką poddającą w wątpliwość dokonanie tej masakry.  Podkreślono jednocześnie, iż Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii wykazał, że srebrenicka zbrodnia była ludobójstwem i że żadna próba zanegowania tego faktu nie zmieni prawdy o tym, do czego doszło w Srebrenicy.

 

Rumunia

Mer Bukaresztu łagodzi napięcia z zagranicą
Odwiedzając Wiedeń, mer Bukaresztu Sorin Oprescu podkreślił silne więzi Rumunii z kulturą żydowską, starając się w ten sposób, aby Europa zapomniała o skandalu, jaki wybuchł po powołaniu do rumuńskiego rządu Dana Şovy – ministra negującego pogrom Żydów. Niewykluczone, że zabiegi Oprescu mają drugie dno – wyniki sondaży wskazują, że mer może liczyć się w grze o rumuńską prezydenturę podczas wyborów w 2014 r. Podobną drogę polityczną przebył już obecny prezydent kraju Traian Băsescu, mer Bukaresztu w latach 2000-2004.

 

Turcja

Protesty przeciwko antyislamskim obrazom
Amerykański film „Niewinność muzułmanów”, ośmieszający Mahometa oraz publikacja portretów nagiego Proroka we francuskim magazynie satyrycznym „Charlie Hebdo” wywołały liczne protesty także w Turcji. Setki protestujących zebranych na Placu Taksim w Stambule spaliło zachodnie flagi oraz skandowało „Allah-u Akbar” i antyzachodnie hasła: „Śmierć Ameryce”, „Śmierć Francji”.

 

Chorwacja

Zainteresowanie South Stream rośnie
Chorwacka minister SZ Vesna Pusić poinformowała swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa o zainteresowaniu Chorwacji przyłączeniem się do projektu budowy South Stream. Tymczasem strona rosyjska wciąż nie zdecydowała, czy gazociąg będzie przebiegał po chorwackiej, czy po węgierskiej stronie granicy. Nie należy jednak oczekiwać, że w przypadku pierwszej wersji, czyli korzystnej dla Zagrzebia, będzie to sukces chorwackiej dyplomacji, lecz przede wszystkim taktyczne zagranie Rosji, wpływającej na kraje UE (akcesja Chorwacji planowana jest na 1 lipca 2013 r.) poprzez politykę energetyczną.

 

Macedonia

Problemy z dostępem do informacji publicznej
Sześć lat od przyjęcia ustawy o prawie dostępu do informacji, Macedończycy wciąż mają problemy z uzyskaniem informacji publicznych, uważają przedstawiciele Fundacji Społeczeństwa Otwartego. Prawo dostępu do informacji w Macedonii jest dobre w teorii, ale jego nieefektywna implementacja sprawia, że jest mało praktyczne, stwierdza się w najnowszej analizie Fundacji.

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE