Home / Polityka / Przegląd polityczny / Przegląd polityczny z Bałkanów: 03.09 – 09.09.2012

Przegląd polityczny z Bałkanów: 03.09 – 09.09.2012

Chorwacja

Korekta granic z Bośnią i Hercegowiną
Ani Chorwacja, ani Bośnia i Hercegowina nie ratyfikowały porozumienia Tuđman-Izetbegović z 1999 roku, zakładającego przekazanie przez Chorwację Bośni i Hercegowinie fragmentu półwyspu Klek i wysepek w zatoce Małego Stonu. Kwestia granicy z BiH już od dłuższego czasu angażuje chorwacką opinię publiczną. Porozumienie jest oparte na sfałszowanych dokumentach geodezyjnych z 1974 r., które skłoniły prezydenta Tuđmana do podpisania dokumentu o granicy. Jednak w obecnej sytuacji, jak podkreśla Vesna Crnić Grotić, profesor prawa międzynarodowego Uniwersytetu w Rijece istotny jest jedynie stan z 8 października 1991 r., w momencie uzyskania niepodległości przez Chorwację. – Jeśli Sabor odrzuci ratyfikację, oznacza to rozpoczęcie negocjacji z BiH, i to w stosunku do całej granicy, a nie tylko punktów obecnie uważanych za sporne – wyjaśniła Crnić Grotić.

 

Serbia

Vučić zacieśnia współpracę z Białorusią mimo sankcji
Wicepremier i minister obrony Serbii Aleksandar Vučić rozmawiał w tym tygodniu z ambasadorem Białorusi w Belgradzie Vladimirem Chushevem o zacieśnieniu współpracy politycznej obu krajów. Poruszono również kwestie rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych oraz współpracy wojskowej. Porozumiano się w sprawie dalszej wymiany w zakresie kultury, oświaty i sportu. Spotkanie Vučicia i Chusheva oraz ich uzgodnienia pozostają w sprzeczności z wcześniejszą decyzją serbskiego rządu w sprawie przyłączenia się do sankcji przeciwko Białorusi, ustanowionych przez Unię Europejską pod koniec lutego br.

 

Kosowo

Negocjacje o wolnym handlu z Turcją
W tym tygodniu Mimoza Kusari-Lila, minister handlu i przemysłu Kosowa oraz Zafer Çağlayan, minister gospodarki Turcji oficjalnie rozpoczęli w Ankarze negocjacje na temat umowy o wolnym handlu pomiędzy swoimi krajami. Wicepremier Kusari-Lila stwierdziła, iż negocjacje te są w interesie obu krajów oraz są oznaką pogłębienia współpracy gospodarczej. Çağlayan, zwrócił uwagę na bliskie stosunki kosowsko-tureckie oraz zapewnił o kontynuacji współpracy. Są to pierwsze negocjacje handlowe, które kosowskie instytucje państwowe podjęły z innym krajem.

 

Bułgaria

Bułgaria odmawia strefie euro
Bułgaria na czas nieokreślony odstąpiła od planów i działań mających na celu przystąpienie do unii walutowej. Wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty było głównym celem nie tylko obecnego, ale i wcześniejszych rządów. Premier Bułgarii Bojko Borisow i bułgarski minister finansów Simeon Diankow oświadczyli, iż podjęcie tej dla wielu zaskakującej decyzji uwarunkowane jest pogarszającymi się warunkami gospodarczymi i niepewną przyszłością Unii Europejskiej.

 

Macedonia

Współpraca z Kosowem w zakresie sieci energetycznych
Budowa linii przesyłowych łączących Macedonię z Kosowem, o napięciu 400 kV, a także kwestie eksploatacji złóż węgla w Kosowie, turystyka i infrastruktura, były głównym tematem rozmów podczas II posiedzenia komisji mieszanej ds. wzajemnej współpracy gospodarczej w Skopju. Szacunkowy koszt budowy łącznika energetycznego to ok. 6,2 mln EUR.
Podczas posiedzenia rozmawiano także o możliwościach dalszej eksploatacji węgla w Kosowie i jego importu do Macedonii.

 

Rumunia

Premier Viktor Ponta przeprasza Angelę Merkel
Szef rumuńskiego rządu Victor Ponta zadeklarował w środę, podczas uroczystości z okazji 10-lecia powstania Rumuńsko-Niemieckiej Izby Handlowej, że żałuje swoich wypowiedzi pod adresem Angeli Merkel z okresu zawieszenia prezydenta Traiana Băsescu. – Stosunki rumuńsko-niemieckie nie powinny być psute przez polityków takich jak ja – wyznał Ponta. W najbliższym czasie rozstrzygać się będzie sprawa przystąpienia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Dlatego przeprosimy premiera, to pierwszy krok do poprawy relacji z krajami Unii, nadszarpniętymi podczas próby odwołania prezydenta Traiana Băsescu przez centrolewicową koalicję pod przewodnictwem Ponty.

 

Słowenia

Partia Piratów wkracza do polityki
Datę kongresu założycielskiego Partii Piratów wyznaczono na 17 października br. Ruch społeczno-polityczny propaguje ochronę życia prywatnego, wolny dostęp do dóbr kultury i walkę z prywatnym monopolem. Sekretarzem i szefem operacyjnym słoweńskich piratów jest Rok Andrée. Obecnie partia liczy 130 członków. Słoweńscy piraci starają się o zatwierdzenie  prawa do kopiowania autorskich dzieł na osobisty użytek niekomercyjny. Ponadto opowiadają się za lepszą ochroną danych i prywatności i większym stopniem demokracji. Partia chce pojawić się na europejskich wyborach parlamentarnych w 2014 roku.

 

Turcja

CHP walczy o władzę
Opozycyjna partia CHP (Republikańska Partia Ludowa) nie ustaje w krytyce wobec poczynań rządu, tworzonego przez członków partii AKP (Partia Sprawiedliwości i Rozwoju), na czele z premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem. CHP ma okazję odzyskać zaufanie wyborców, wykorzystując trudne momenty, jakich w ostatnim czasie niemało, w polityce zarówno wewnętrznej i zewnętrznej, prowadzonej przez obecny rząd. Murat Karayalçın, poseł CHP wyraził gotowość ugrupowania do rozpoczęcia dyskusji z przedstawicielami partii rządzącej o trudnej sytuacji w kraju, rosnącym poczuciu utraty bezpieczeństwa i przede wszystkim o środkach do walki z aktami terroryzmu. Okazją do zdobycia przez CHP zaufania społecznego było także wydarzenie związane ze zniknięciem posła Abdülmecida Tarhana (partia AKP), z okręgu Hakkari. Brat porwanego miał zgłosić się właśnie do przedstawicieli CHP, aby pomagali w pertraktacjach z PKK (podejrzaną o dokonanie porwania Partią Pracujących Kurdystanu) i dopomogli w odnalezieniu Tarhana.

 

 

Opracowała: Katarzyna Ingram

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE