Home / Bałkany / Czarnogóra / Przewodniczący parlamentu Czarnogóry Ranko Krivokapić z wizytą w Warszawie
Krivokapić w Warszawie - sejm.gov.pl

Przewodniczący parlamentu Czarnogóry Ranko Krivokapić z wizytą w Warszawie

Na zaproszenie marszałek sejmu Ewy Kopacz przewodniczący czarnogórskiego parlamentu i Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Ranko Krivokapić złożył w piątek oficjalną wizytę w Polsce.

Ewa Kopacz pogratulowała Ranko Krivokapiciowi ważnej funkcji jaką pełni, dodając, iż ma nadzieję, że podczas swojej kadencji przyczyni się do zacieśnienia współpracy między parlamentami obydwu krajów. Krivokapić podziękował Polsce za wsparcie Czarnogóry na drodze do UE i NATO i wyraził nadzieję, że pomoc ta będzie kontynuowana również w kolejnych etapach procesu akcesyjnego. Jak dodał, Czarnogóra jest w pełni zaangażowana w reformy, które wymagane są w procesie integracji europejskich. Według niego, dzięki poświęceniu reformom stała się ona w tej kwestii liderem na Bałkanach Zachodnich.

Ostatni wysiłek, który podjęliśmy poprzez przyjęcie zmian konstytucyjnych dotyczących reform sądownictwa i otwarcie rozdziałów negocjacyjnych odnoszących się do praworządności dowodzi o zaangażowaniu i naszej determinacji, aby zachować pozycję regionalnego lidera na drodze do UE – oznajmił Krivokapić. 

Podczas wizyty przewodniczący czarnogórskiego parlamentu spotkał się także z marszałkiem senatu Bogdanem Borusewiczem. Wspólnie przyznano, że obydwa kraje pozostają w przyjaznych stosunkach, które powinny zostać wykorzystane do pogłębienia współpracy, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej. Poinformował go również o ciągłych pracach nad reformami legislacyjnymi w celu dostosowania prawodawstwa Czarnogóry do prawa europejskiego.

Ranko Krivokapić odbył także spotkanie z przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorzem Schetyną, członkami polskiego sejmu i senatu w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE. Odwiedził też Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (OSCE/ODIHR) w Warszawie, które zajmuje się obserwacją wyborów w krajach OBWE, gdzie rozmawiał o ich warunkach współpracy ze Zgromadzeniem Parlamentarnym.

Źródło: portalanalitika.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE